תא הדלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

תא הדלי (ע"ש ג'ורג' הדלי Hadley) הוא מערכת זרימה גלובלית באטמוספירה. מקורה באזור קו המשווה משם היא זורמת לכיוון הקטבים בגובה 10–15 ק"מ, יורדת באזורים הסובטרופיים וחוזרת לאזור הטרופי בגובה נמוך. זרימה זו יוצרת את רוחות הסחר, את חגורות הגשם הטרופיות והוריקנים, מדבריות סובטרופיים וזרמי סילון. בתאי הדלי נוצרים שקעים ברומטריים בערך בקווי רוחב 0–30.

השפעות עיקריות על משקעים לפי קווי רוחב[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור שבו מתכנסות הרוחות מקו המשווה נקרא אזור ההתכנסות האינטרטרופי. באזור זה מתחוללות סופות רעמים היוצרות משקעים רבים.

בחלק העולה של תא הדלי מתעבים רוב אדי המים ויוצרים משקעים. בחלק היורד האוויר יבש. כשהאוויר יורד, הלחות היחסית יורדת. זה קורה מכיוון שבעליה האוויר התחמם כתוצאה מדחיסתו על ידי לחץ האוויר שמעליו. נוצר אזור של לחץ גבוה. באזורים הסובטרופיים יש פחות הולכה או סערות, השכיחים בחגורת קו המשווה, ושם נמצאים רבים ממדבריות העולם. יש לציין, כי המדבריות אינם מתפשטים לצדן המזרחי של היבשות השונות כתוצאה מזרמי אוקיינוס שנוצרים על ידי רוחות הסחר.

התפשטות תאי הדלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב האזורים השחונים על כדור הארץ נמצאים באזורים שמתחת לחלק היורד של זרמי הדלי, בערך בקו רוחב 30. יש הוכחות מסוימות שהתפשטותם של תאי הדלי קשורה לשינוי האקלים. מודלים חוזים שתהיה התפשטות נוספת עם עליית הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת, אולי ב-2 קווי רוחב במשך המאה ה-21. זה יוכל להוביל לשינויים משמעותיים בכמות המשקעים באזור קווי הרוחב שבשולי התאים. מדענים חוששים שההתחממות הגלובלית תביא לשינויים באקוסיסטם באזורים הטרופיים ושהאזוריים המדבריים יהפכו יבשים עוד יותר ויתרחבו. באזור קו רוחב 30 יירד פחות גשם וייפגעו קשה החקלאות ואספקת המזון[1].

קיימות הוכחות חותכות לשינוי אקלים בעוצמה המוכרת מההיסטוריה של כדור הארץ[2] שאירע ביערות הגשם במרכז אפריקה בסביבות 850 לפנה"ס. על פי עדויות ממאובנים של אבקת צמחים, התחולל שם שינוי קיצוני בצמחייה שהפכה לכזו של סוונה. זה מיוחס להתייבשות בקנה מידה גדול שייתכן שהייתה קשורה להתחממות הדרגתית ולאו דווקא לבצורות תקופתיות.

ההשערה לפיה הפחתה בפעילות השמש מצמצמת את טווח קווי הרוחב של תאי הדלי ומפחיתה את עוצמת המונסונים, נתמכת על ידי נתונים המצביעים על עליה ביובש במרכז מערב אפריקה ועליה במשקעים באוזרים ממוזגים צפוניים. בינתיים הסערות באזורים הממוזגים התגברו ונעו לכיוון קו המשווה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תא הדלי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לכן יש צפי להגירת אקלים נרחבת. ר' קולין פרייס ויואב יאיר, ההשפעות האפשריות של שינויי האקלים על הביטחון הלאומי של ישראל, המכון למחקרי ביטחון לאומי, אוניברסיטת תל אביב, פברואר 2021
  2. ^ ר' פלאוקלימטולוגיה