תגובת פלהמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוס עם תגובת פלהמן

תגובת פלהמן אנגלית: Flehmen response), הנקרא גם התנהגות פלהמן, היא התנהגות בה חיה מפשילה כלפי מעלה השפה העליונה תוך חשיפת השיניים הקדמיות, שואפת אוויר בנחיריים אשר בדרך כלל סגורים ואז נשארת במצב זה במשך מספר שניות. תגובה זו עשויה להיות למראה או אל מול חומר המעורר עניין בבעל החיים. התגובה עשויה להתבצע אף בצוואר מתוח ובראש המורם גבוה באוויר.

תגובת פלהמן קיימת במגוון רחב של יונקים, כולל פרסתנים וחתוליים. התגובה מאפשרת העברת פרומונים וריחות אחרים לתוך איבר יעקובסון הנמצא מעל תקרת הפה דרך תעלה אשר פתחה נמצא מאחורי השיניים הקדמיות של החיה.

מקור המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המונח בפועל בגרמנית flehmen, אשר משמעותו חשיפת השיניים העליונות. מונח זה התגלגל לגרמנית מן המילה בסכסונית עילית flemmen, אשר משמעותו "להראות רע לב".[1]

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיה עשויה להגיב בתגובת פלהמן כאשר היא בוחנת אתר המעורר בה עניין, ובאופן כללי יותר ריחות או טעמים מעוררי עניין. התגובה מאופיינת בהפשלת השפה העליונה באופן החושף את השיניים הקדמיות והחניכיים, ולאחריה שאיפת אוויר והחזקת מנח זה של השפתיים למשך מספר שניות. התגובה עשויה להתבצע על במקומות מסוימים, במקרים אלה בעל החיים עשוי גם ללקק את האתר המעורר בו עניין, תגובת פלהמן עשויה להתבצע אף עם הצוואר מתוח, ראש מורם גבוה באוויר לחקירה כללית את הריחות בסביבה. תגובת פלהמן עשויה לשוות לבעלי החיים מראה של מי שמגחך או צוחק.

תפקיד התגובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקשורת תוך-מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפקיד העיקרי, או הסיבה העיקרית, לתגובת פלהמן היא תקשורת תוך-מינית. התגובה מחדירה אוויר הנושא פרומונים לתוך איבר יעקובסון אשר מעל תקרת הפה ובאמצעותה יכול בעל החיים לקלוט "מסרים" כימיים. כך יכול בעל החיים לקבל מידע מן הסוגים הבאים על חברים אחרים במינו הנמצאים בסביבתו.

תקשורת בין-מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעזרת תגובת פלהמן יכול בעל החיים אף לדעת על בעלי חיים ממינים אחרים. במחקר שנערך על עזים נבדקה תגובת פלהמן של העז לדגימות שתן מ-20 מינים אחרים של בעלי חיים, חלקם מינים שאינם יונקים. המחקר מצא שיש מרכיב משותף בשתן של כל בעלי החיים, פרומון בין-מיני, הגורם לתגובת פלהמן. באופן מיוחד נמצא כי רמות פרומון של אנדרוגן, הביאו לתגובת פלהמן בעזים.[2]

יונקים עם תגובת פלהמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגוון רחב של יונקים מגיבים בתגובת פלהמן, מינים טורפים ושאינם טורפים.

בין חיות הבית חתולים וסוסים הם הבולטים בתגובת פלהמן ולשני מינים אלה תגובות פלהמן חזקות לריחות.[3] סוסים זכרים מריחים בדרך כלל סוסות מיוחמות, בעוד שאצל ג'ירפות הזכר אף טועם את השתן של הג'ירפה המיוחמת.

בין שאר בעלי החיים בהם נצפתה תגובת פלהמן ניתן למנות תאו אפריקני, טיגריס, טפיר, אריה, למה מצויה, קובוס שחור-רגל, קיפוד אירופי, קרנף, פנדה ענקית והיפופוטם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תגובת פלהמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "flehmen". Dictionary.com. נבדק ב-28 במאי 2013. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Sasada, H.; Kanomata, K.; Fukuoka, T. "Flehmen induction with goats by the urine of twenty animal species". 1988. 11th International Congress on Animal Reproduction and Artificial Insemination, University College Dublin, Irelend, June 26–30, 1988. Volume 4. Brief Communications.
  3. ^ Flehmening In Cats. catsguru.com