תוכנית מוריסון גריידי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ועדת מוריסון-גריידי - (באנגלית: Morrison Grady Plan) ועדת מומחים, שנשלחה לארץ ישראל בשנת 1946 ובראשה עמדו השר הבריטי הרברט מוריסון והשגריר האמריקני הנרי גריידי.

ועדת מוריסון-גריידי נשלחה לארץ-ישראל על ידי ממשלות ארצות הברית ובריטניה לאחר שממשלת בריטניה בראשות קלמנט אטלי דחתה את מסקנותיה של ועדת החקירה האנגלו-אמריקאית לענייני ארץ ישראל, בעיקר בשל התנגדות ההנהגה הערבית. הוועדה הורכבה מבאי כוחן של שתי הממשלות.

רקע להקמת הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מסקנות הוועדה האנגלו-אמריקאית בשיתוף שתי הממשלות, ממשלת בריטניה וממשלת ארצות הברית, ממשלת בריטניה חיפשה דרך להתחמק מקיום המלצות הוועדה, בין היתר, בשל מצבה הכלכלי הרעוע שלאחר מלחמת העולם השנייה. ראש הממשלה אטלי הכריז שבריטניה מבקשת מארצות הברית להציג תוכנית למימון המלצות הוועדה, והודיע שבריטניה תהיה מוכנה לקיים את המלצות הוועדה בתנאי שהיישוב היהודי יתפרק מנשקו ויפרק את הארגונים המחתרתיים שבו - תנאים שהיישוב היהודי לא היה מוכן או יכול לקבל על עצמו.

למרות זאת, ממשלת בריטניה הבינה שהמצב לא יכול להישאר על כנו. ועל רקע זה מונתה וועדת מומחים לבחינת הדרכים ליישום מסקנות הוועדה האנגלו-אמריקאית. וועדה זו בנתה תוכנית מדינית לארץ ישראל ליישום מסקנות הוועדה האנגלו-אמריקאית.

עיקרי התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועדה המליצה שארץ ישראל תחולק לארבע טריטוריות אוטונומיות:

    • אזור יהודי - יכלול את הגליל המזרחי, עמק יזרעאל, ורצועת החוף מחיפה ועד ת"א - בסך הכול 17% משטח הארץ.
    • אזור ערבי - יכלול 40% משטח הארץ - יהודה ושומרון, הגליל המערבי והשפלה.
    • שני אזורים שיהיו נתונים תחת שלטון בריטי ישיר - כ-43% משטח הארץ, ובו בין היתר גם ירושלים והנגב.

בין הטריטוריות יהיה קשר פדרטיבי שבראש הפדרציה יעמוד נציב עליון בריטי. לאזורים היהודי והערבי תהיה אוטונומיה תרבותית בלבד. כמו כן, באזור היהודי יבוטל חוק הקרקעות מ-1940 ותתאפשר כניסתם של 100 אלף יהודים עקורים, ניצולי מחנות ההשמדה מאירופה תוך שנה.

התגובות לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית שהותוותה על ידי ועדת מוריסון-גריידי דחתה על הסף את מסקנות קודמתה ושללה למעשה את החזון הציוני. גם המנהיגות הערבית וגם הסוכנות היהודית דחו את ההצעה. ב-1946 פרסם נשיא ארצות הברית, הארי טרומן, גילוי דעת ובו דחה את תוכנית מוריסון-גריידי, ויתרה מזאת, הנשיא טרומן הודיע שארצות הברית תומכת בדרישת הסוכנות הציונית לעלות 100 אלף יהודים לארץ ישראל לאלתר, ובהקמת מדינה יהודית על פני חלק משטחי ארץ ישראל המערבית. כמו כן, בסופו של דבר התוכנית לא יושמה ובריטניה העבירה את שאלת ארץ-ישראל לידי האו"ם, שהקים את ועדת אונסקו"פ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]