תוכנת עריכת תמונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במחשוב תוכנת עריכת תמונה (נקראת גם עורך תמונה או תוכנת גרפיקה) היא תוכנה או אוסף תוכניות המאפשרות לערוך ולטפל בתמונות על גבי מחשב.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע גרפי בתמונת מחשב נחלק לשני סוגים: גרפיקת רשת (מפת סיביות) המציגה תמונה כאוסף פיקסלים בתצורת רשת, וגרפיקה וקטורית המנתחת מבנים ומגמות בתמונה (כגון שינויי צבע). בהתאם לשני סוגים אלו קיימות תוכנות עריכת תמונה בעלות כלים מתאימים. במידת הצורת ניתן להמיר תמונה וקטורית לתמונת רשת, המרה הפוכה מסובכת יותר אף כי קיימות תוכנות המיועדות לכך. רוב התוכנות הגרפיות מאפשרות לייצא קובץ שנערך, לתסדיר שונה מזה שהיה בתחילה.

רוב תוכנות עריכת התמונה מכילות מגוון כלים וטכניקות המיועדות להקל ולפשט את אופן עריכת התמונה. הכלים עשויים לטפל הן ברמה הנקודתית כגון תיקון עיניים אדומות, והן ברמה הכוללת כגון טיפול ברמות הרוויה והבהירות של התמונה.

יכולת עיבוד התמונה במחשב הביתי, על ידי תוכנה, איפשרו את התפשטות התחום, שהיה שייך בעבר בעיקר למומחים בתחומי הצילום והדפוס הדיגיטלי אף לשימושם של משתמשים ביתיים, מקצועיים וחובבנים, היוצרים אפקטים ויצירות רישום בעלות רמה גבוהה ומקצועית.

תוכנות עיבוד התמונה בעשור האחרון משתמשות בשיטת חלוקה לשכבות (Layers), כך שאפשר להחיל שינויים רק על חלק מהתמונה, או להזיז חלקים ממנה. לדוגמה, ניתן ליצור קולאז' המורכב מכמה תמונות, בעוד שלכל תמונה אפשר להוסיף מסגרת, לטשטש את הקצוות, למחוק חלקים, לחתוך חלקים לא רצויים, לסובב, להזיז ולשפר מבלי להשפיע על השכבות האחרות. כלים נוספים בתוכנות שונות מאפשרות לייבא קובצי תמונות או חלק מהן, ולעבדן תוך תכונות שימוש רבות, כגון סיבוב, היפוך, שינוי גודל, מיקום, צביעה, ועוד. בטכניקות מתקדמות יותר ניתן לבצע שינויי כגון שימוש בפילטרים לשינוי תאורה, אפשרויות צביעה מיוחדות, יצירת צורות (למשל גליל, כדור, תיבה), אנימציות תלת ממדיות ועוד.

השפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנות עיצוב התמונה השפיעו רבות על התקשורת המשודרת, הכתובה, והאינטרנטית, וכן על התרבות, בעיקר מראשית המאה ה-21, עם התפתחות התוכנות. הדבר מאפשר התפתחות משמעותית בתחום הפרסום והשיווק, כולל של אנשי ציבור ואף פוליטיקאים.

בנוסף, היכולת של כל אדם לעבד כל תמונה ולהפיצה ברשת, מאפשרת התפשטות של מם אינטרנט.

בישראל נחקק בשנת 2012 חוק הפוטושופ האוסר על "שימוש בעריכה גרפית, לרבות בתוכנת עריכת תמונה, לצורך הצרת היקפי גופו של דוגמן שנעשה שימוש בדמותו בכל פרסום המיועד לציבור".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תוכנת עריכת תמונה בוויקישיתוף
Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.