לדלג לתוכן

תולדות השואה - רומניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תולדות השואה - רומניה
מידע כללי
מאת ז'אן אנצ'ל עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 2002
מספר עמודים 1,490 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תולדות השואה - רומניה הוא ספר עיוני בן שני כרכים, בן 1490 עמודים, שנכתב על ידי ההיסטוריון ז'אן אנצ'ל ויצא לאור בשנת 2002, בהוצאה לאור של יד ושם, במסגרת סדרת "תולדות השואה" לפי ארצות[1].

הספר הזה מהווה מחקר מקיף ביותר על תולדות יהודי רומניה לפני השואה, בתקופת השואה ואחריה. בספר יש תיאור מעמיק של המדיניות הרומנית כלפי היהודים וגם של החיים היהודיים הפנימיים, ובכלל זה תיאור השמדתם של יהודי בסרביה, בוקובינה וטרנסניסטריה. פרקים מיוחדים עוסקים בפרעות ביהודי יאשי ובשאלת הרכוש שנגזל.

ב-23 בינואר 2003 התקיים יום עיון לרגל הופעת הספר. יום העיון התקיים בפני אולם מלא בקהל שהיה מורכב ברובו הגדול מיוצאי רומניה ובני משפחותיהם, וכן מקהל חוקרים, מחנכים ומתעניינים.

בראש המושב הראשון ישב פרופסור יהודה באואר שהצביע על הייחוד שבספר: תיאורו של פרק בשואת יהודי אירופה שהמחקר עליו נותר מאחור, בין השאר בגלל היעדר הנגישות אל החומר הארכיוני; והצגת פרשה, שבה השלטון המקומי – הרומני – ולא הגרמני, היה המוביל בביצוע רצח היהודים. הוא עמד על כך, שז'אן אנצ'ל הקדיש למחקר כשני עשורים מחייו, וכל אמירה של המחבר בספר מיוסדת על מסמכים. יושב ראש הנהלת יד ושם, מר אבנר שלו, בירך את מר אנצ'ל על השלמת מחקרו, וציין את החשיבות שיד ושם רואה בפרסום הספר[2].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]