תומר אביטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תומר אביטל
אביטל במרץ 2015
אביטל במרץ 2015
לידה 2 בדצמבר 1982 (בן 39)
טבריה, ישראל
מדינה ישראל
תקופת הפעילות 2004–הווה (כ־18 שנים)
עיסוק עיתונאי עצמאי
מעסיק שקוף
תחקירים בולטים
 • הוצאות מעון רה"מ
 • מיליוני השקלים שקיבל אהוד ברק מקרן וקסנר
 • בניית מדדים חדשניים לבדיקת עבודתם של חברי הכנסת
 • חשיפת עוזרים פרלמנטרים שתיפקדו כלוביסטים וסגירת הפרצה
 • תחקירים שהובילו להגברת השקיפות ברשויות המקומיות ובאגודות העות'מאניות
 • השקפת עשרות יומנים ונכסים של נבחרי ציבור, יצירת מפלגה שקופה וחשיפת סדר יומו הריק של סגן השר להגנת הסביבה.
 • ניגוד העניינים של ח"כ מיקי זוהר
סוג כתב כלכלי, פרלמנטרי, תחקירים
תחום סיקור הכנסת
קישורים חיצוניים
פייסבוק tomer.avital1
טוויטר TomerAvital1
טלגרם tomeravital1
מאה ימים של שקיפות
תומר אביטל בכנס מפלגת העבודה, 9 באוגוסט 2022

תומר אביטל (נולד ב-2 בדצמבר 1982) הוא אקטיביסט ועיתונאי עצמאי, בלוגר פוליטי, מייסד ומנהל מיזם התקשורת "שקוף" ואחד ממייסדי המיזם החברתי "לובי 99". שימש אחד המנחים של התוכנית "הרשת החברתית" ברשת 13 ובעל פינה אישית בתוכנית התחקירים של הערוץ כאן 11, "שטח הפקר". מרצה לעיתונות ואקטיביזם בסמינר הקיבוצים, ובמרכז הבינתחומי הרצליה[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביטל, יליד טבריה, גדל והתחנך בזכרון יעקב, בוגר מגמה הומנית. לאחר סיום לימודי חובה התגייס לצבא לתותחנים בתפקיד חובש. סיים את שירותו הצבאי כחוג"ד ולאחר השחרור עבד במקומון "אמצע חדרה", מבית ידיעות אחרונות (2004). משם המשיך ללימודים אקדמיים במדעי המדינה וספרות באוניברסיטה העברית. במסגרת לימודי התואר למד בתוכנית לחילופי סטודנטים במדריד והשתתף בתוכנית למנהיגות חברתית באוניברסיטת מקגיל קנדה.

במקביל ללימודיו, אביטל החל לעבוד כתחקירן בתוכנית "מבט" (2006–2007), ולאחר מכן התמנה לתפקיד כתב הכנסת של העיתון "כלכליסט" (2009–2013) בו הוא סיקר היבטים כלכליים של הפעילות הפרלמנטרית.

בשנת 2013, שימש ככתב-תחקירן בתוכנית "עובדה". במקביל פרסם את "המשכן - תעלומת רצח במסדרונות הכנסת" - ספר מתח בהוצאת "עם עובד", המציג במקביל לעלילה בלשית תמונה מקיפה של המתרחש מאחורי הקלעים של המערכת הפוליטית והכנסת.

בהמשך החל לפעול אביטל כעיתונאי עצמאי, הקים את המיזם "100 ימים של שקיפות", היה אחד ממייסדי המיזם "לובי 99", הקים את המיזם "קרן התחקירים" ולקח חלק בסדרת תחקירים עיתונאיים ובחשיפות שונות בסוגיות שקיפות רשויות ציבוריות וקשרי הון שלטון ובמיזמים נוספים, כמו כן תומר מקדם אג'נדה של הפרדת הדת מהמדינה.

משנת 2015, תומר אביטל מרצה לתקשורת, בבית הספר לתקשורת וקולנוע במכללת סמינר הקיבוצים.

בשנת 2017 השתתף בתוכנית "חתונה ממבט ראשון" ששודרה בשידורי קשת, ואף היה בזוגיות עם יעל פולקמן, משתתפת אחרת בתוכנית.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וחמש, הודיע כי הוא משעה את עצמו מפעילות עיתונאית והתמודד בבחירות מקדימות במפלגת העבודה[2][3], ופרסם מצע אישי[4]. אביטל קיבל 5763 קולות, עשירי מבין כל המועמדים. עם זאת, בשכלול שריונים שונים ברשימה (כגון שריון למחוז המושבים ושריון למחוז הקיבוצים), וכן בשכלול שיטת ה"ריץ'-רץ'" המשווה את כמות הנשים והגברים ברשימה, אביטל צפוי להיות מוצב ברשימת המפלגה לכנסת במקום ה-19[5].

אביטל בזוגיות עם תמר בר לב. ביולי 2020 נולד בנם[6].

יוזמות חברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מתפיסת עולמו ומאבקו למען שקיפות, אביטל מעביר הרצאות בנושא שקיפות והדרך לחולל שינוי אפקטיבי, ובשנת 2015 הוזמן למספר הרצאות בוושינגטון. בשנת 2015 העביר אביטל הרצאה במסגרת TEDxWhiteCity על "איך להפוך את הפוליטיקה לסקסית"[7]. ב-2016, הוא שובץ במקום ה-44 ברשימת "100 המשפיעים בתקשורת" של "גלובס"[8], ובאותה שנה גם זכה בפרס דיגיט לעיתונות דיגיטלית[9].

יוזמת "100 ימים של שקיפות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – 100 ימים של שקיפות

מיזם הפועל למען שקיפות על ידי הצגת קשרי ההון-שלטון, פגישות מיומני חברי הכנסת, מידע המרמז על אפשרות לניגוד עניינים בין פעילות חברי הכנסת וחייהם האישים וסוגיות שקיפות נוספות. המיזם הוקם בעזרת מימון המונים באתר הדסטארט, אשר ביקש לגייס 100,000 ש"ח כדי לקדם את נושא השקיפות הקרוב לליבו. מטרתו המקורית של המיזם הייתה לשלוח חוקרים פרטיים בעקבות חברי כנסת במטרה לחשוף את יומן הפגישות שלהם ודרכו את קשרי ההון-שלטון.

המיזם הושק במהלך מבצע צוק איתן והצליח לגייס כמעט 60% יותר מהסכום המבוקש. תחילת המיזם נדחתה במספר חודשים בעקבות פיזור הכנסת, עד להתכנסות הכנסת מחדש לאחר הבחירות. אף על פי כן, כבר במהלך תקופה זאת, במיזם החל להופיע מידע אודות חברי הכנסת. בהמשך, אסטרטגיית המיזם שונתה והורחבה לתקופה העולה על 100 הימים המקוריים. המיזם מציג את קשרי ההון-שלטון, פגישות מיומני חברי הכנסת ומידע המרמז על אפשרות לניגוד עניינים בין פעילות חברי הכנסת וחייהם האישים. בשנת 2015 ההיתר הקבוע שלו אביטל למשכן הכנסת נלקח ממנו. בתגובה, הוא החל לחשוף מי כן זוכה לאותם היתרים ובהמשך אף תבע את הכנסת בדרישה להפוך את רשימת בעלי ההיתרים לפומבית, וניצח.

לובי 99[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – לובי 99

מיזם חברתי כלכלי ששם לו למטרה להילחם עבור האינטרסים הציבורים על ידי הקמת חברת לובי. הרעיון למיזם נולד כבר בשנת 2014 והוצג על ידי אביטל בכנס של התנועה לאיכות השלטון[10]. המיזם גייס 136,000 ש"ח באתר גיוס ההמונים הדסטארט והעסיק את הלוביסטית הראשונה כפיילוט עבור המשך המיזם. נכון לשנת 2018 המיזם מעסיק ארבע לוביסטיות במשרה מלאה[11] ומקדם מטרות חברתיות כלכליות שנבחרות על יד התורמים למיזם.

חידוש המחאה החברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 ביולי 2016 החל אביטל, יחד עם פעילים חברתיים נוספים, ללון באוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב, בניסיון לשחזר את המחאה החברתית[12]. לדבריו, "אנשים צריכים להיאבק בשכר דירה מפלצתי, לא משנה איפה הם גרים, בשכר חציוני עלוב, ובשיעור העוני הכי גבוה ב-OECD."[13][14]

בשנת 2017 אביטל חידש את המחאה בצורת "אוניברסיטה עממית" הנודדת ברחבי ישראל[15]. המפגשים מתאפיינים בהרצאות על המנגנון הממשלתי ופגמיו, לצד קריאה ברורה לפעולה המתחלקת ל-3 חלופות: התפקדות למפלגות, תמיכה בעיתונות עצמאית ובכלבי שמירה האזרחים, והצטרפות למיזם בשם "סיירת השקיפות"[16].

קרן התחקירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016 ייסד אביטל את קרן התחקירים - קרן תחקירים עצמאית שמממנת עיתונאים חוקרים הפועלים בשליחות ובהנחיה ישירה של הציבור.

הקרן שואפת לפעול באמצעות מימון המונים מהציבור ומתרומות. פעילות הקרן מבוצעת בהנחיה של הציבור, שמציע רעיונות לתחקירים ומדרג בהצבעה את התחקירים המועדפים עליו. מטרת הקרן לפעול לקידום תחקירים בתחומים בעלי עניין לציבור, ללא תלות בבעלי אינטרסים זרים, ללא בעלויות זרות של בעלי הון על פעילות הקרן וללא השפעה שלטונית מרסנת[17].

באוקטובר 2018 התמזגה קרן התחקירים אל תוך כלי התקשורת "שקוף".

שקוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שקוף (גוף תקשורת)

בשנת 2018 הקים אביטל כלי תקשורת ציבורי בשם "שקוף", שהוא איחוד של המיזמים מאה ימים של שקיפות וקרן התחקירים[18]. לאחר השלמת המהלך, מתמקד שקוף בעיתונות חוקרת, ופועל במודל כלכלי של בעלות המונית ישירה ומלאה של תומכי המיזם, ובמודל מדיניות של התבססות על הצבעותיהם לבחירת נושאי התחקיר של המיזם[19].

נכון לנובמבר 2021 מונה "שקוף" (לאחר איחוד עם "העין השביעית") 11 עובדים קבועים, 6 עובדים חלקיים, וצוות מתנדבים שמסייע באופן שוטף[20]. נכון לאותו תאריך, ישנם 6,663 תומכים קבועים המשקיעים במצטבר למעלה מ-200,000 ש"ח בחודש[21].

בעקבות פעילות שקוף, הופיע תומר אביטל ברשימת "100 המשפיעים של דה-מרקר" בשנת 2020[22].

מיזמים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוך כדי ניהול המיזמים השונים אביטל ממשיך במאבקו לשקיפות וכנגד קשרי ההון-שלטון, דרך עבודתו כעיתונאי עצמאי ובאמצעות ראיונות בתוכניות טלוויזיה. אביטל משתף פעולה עם תוכניות כגון "צינור לילה", "תוכנית חיסכון" ו"לילה כלכלי", מופיע בפינה קבועה בערוץ הכנסת ובתוכנית הרדיו השבועית בהגשת תמר אלמוג ומוטי גילת בכאן ב. מלבד זה, הוא מתפעל בלוג עצמאי ובלוג באתר האינטרנט של "הארץ"[23]. בנוסף, אביטל קריין בפודקאסט בשם "שקוף" המתאר כיצד פועל המנגנון השלטוני[24], ובהמשך בפודקאסט מטעם כאן 11 בשם "המדריך לדמוקרטיה"[25]. לדברי אביטל, "אין בעיה עם ח"כ עשיר – יש בעיה עם ח"כ מסתיר"[26].

מנובמבר 2018 הגיש אביטל את תוכנית התחקירים "הרשת החברתית" בערוץ רשת 13, לצד אור-לי ברלב וערן הילדסהיים. התוכנית מוגשת בפורמט דוקו-אקטיביסטי, והיא עוסקת בנושאים כמו עוולות חברתיות, וכשלי הבירוקרטיה[27].

חשיפות ונושאי סיקור של תומר אביטל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מיליוני השקלים שקיבל אהוד ברק מקרן וקסנר[28].
 • סדרת כתבות שהובילה להגברת השקיפות ברשויות המקומיות[29] ובאגודות העות'מאניות[30].
 • חשיפת יועצים פרלמנטריים שכיהנו במקביל כלוביסטים - בעקבות התחקיר הפרצה נסגרה[31].
 • בניית מדדים חדשניים לבדיקת עבודתם של חברי הכנסת[32].
 • סיקור מתמשך[33] של נבחרי ציבור שמוחקים תגובות ביקורתיות וחוסמים גולשים. הגשת בג"ץ[34] בנושא שמוביל לגיבוש כללים חדשים[35].
 • יצירת דירוג דוברי רשויות ציבוריות - שהפך בשנת 2021 למיזם ממשלתי רשמי[36].
 • השקפת עשרות יומנים[37] ונכסים[26] של נבחרי ציבור[38], יצירת מפלגה שקופה[39] וחשיפת סדר יומו הריק של סגן השר להגנת הסביבה[40].
 • חשיפת שורת שיטות דרכן הלוביסטים משפיעים על חברי הכנסת [41].
 • הלחצים של תעשיית הפרוות על חברי הכנסת[42]. תחקיר שהוביל לתקנות לאיסור סחר בפרוות[43].
 • חשיפת "המעטפה" דרכה שרים קיבלו החלטות בסתר, והנגשתה לציבור[44].
 • חשיפת תרומות הארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל" לתנועת "אם תרצו", כאשר הסוכנות היהודית משמשת כצינור להעברת הכספים, בניגוד לנהלים שלה-עצמה[45].
 • פרסום הוצאות המעון המופרזות של רה"מ שהובילו לחקירה פלילית[46].
 • תקציב הגלידה של ראש הממשלה[47].
 • המושכים בחוטים, כתבה שחשפה את המניעים מאחורי הצעות חוק במושב החורף של 2012[48].
 • חשיפת המניעים מאחורי חוק להתקנת צגים אלקטרוניים ברשתות מזון ובתי עסק, בעקבותיה הוקפאה הצעת החוק[49].
 • יצירת מאגר חשיפות לפי מפלגות[50].
 • סדרת כתבות על חוסר השקיפות בהליכי קבלת ההחלטות: בהן העובדה כי חברי כנסת משקיעים בסתר בבורסה, שימוש לרעה בלשכות החוץ פרלמנטריות, כיצד מסתירים מידע במסדרונות השלטון, נוהל הוצאות רה"מ, מינויים פוליטיים, אי-עיגון כללים אתיים מחייבים לשרים, וניתוחים שונים, בהם של תקציבי הח"כים[32].
 • חשיפת ניגוד עניינים של חבר הכנסת מיקי זוהר בעניין חשד לקידום אינטרסים אישים בבנייה בקריית גת[51].

יצירות ספרותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 יצא לאור ספרו של תומר אביטל "המשכן"[52], רומן מתח המספר על תעלומת רצח במסדרונות הכנסת. הרומן מציג תמונה של המתרחש מאחורי הקלעים של המערכת הפוליטית, עבודת הכנסת, שיטות פעולה של חברות לובינג הפועלות בכנסת ומעורבות בעלי הון בהליכי חקיקה[53].

בנוסף, אביטל משתתף ומופיע באירועי "פואטרי סלאם"[54].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תומר אביטל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "תומר אביטל – Tomer Avital". תומר אביטל. 2010-06-13. נבדק ב-2018-05-13.
 2. ^ עיתונאי נוסף מצטרף לחיים הפוליטיים, סרוגים
 3. ^ אריק בנדר, ‏הכר את המועמד: תומר אביטל בא עם תוכנית מפורטת לדמוקרטיה ישירה, באתר מעריב אונליין, 7 באוגוסט 2022
 4. ^ תומר אביטל, אני רץ לכנסת, תומר אביטל
 5. ^ כהן, שירית אביטן (2022-08-09). "השרים של מפלגת העבודה נדחקו הצידה: כך תיראה הרשימה לכנסת". Globes. נבדק ב-2022-08-09.
 6. ^ קפיצת גדילה, תומר אביטל, ‏2020-08-16
 7. ^ Tomer Avital, Naked Government: How to Make Politics Sexy, TEDxWhiteCity YouTube, ‏16.11.15
 8. ^ תומר אביטל מקום 44 ברשימת 100 המשפיעים בתקשורת של גלובס.
 9. ^ אלכסנדר כץ, לידיעת יו"ר הכנסת: תומר אביטל יקבל את פרס כנס DIGIT לעיתונות דיגיטלית, באתר אייס, 29 במרץ 2016
 10. ^ הצגת רעיון ׳לוביסט למען הציבור׳ בכנס איכות השלטון ב-2014, YouTube
 11. ^ הכירו את הצוות
 12. ^ "אנחנו במחאה ברוטשילד- הצטרפו אלינו - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות. 2016-07-20. אורכב מ-המקור ב-2016-11-20. נבדק ב-2016-11-19.
 13. ^ תומר אביטל, למה אישן הלילה בשדרות רוטשילד, באתר TheMarker‏, 16 ביולי 2016
 14. ^ 103FM, ‏מנהיג המחאה החברתית המתחדשת: מפעילים חוקרים פרטיים מול ח"כים, באתר מעריב אונליין, 19 ביולי 2016
 15. ^ ""מתניעים את הדמוקרטיה - משיקים אוניברסיטה עממית ברחבי הארץ! - 100 ימים של שקיפות"". 100 ימים של שקיפות. 2017-06-18. נבדק ב-2017-06-18.
 16. ^ ""משיקים את סיירת השקיפות - 100 ימים של שקיפות"". 100 ימים של שקיפות. 2017-06-09. נבדק ב-2017-06-09.
 17. ^ "אודות הקרן". קרן התחקירים. 2016-07-06. נבדק ב-2016-11-19.
 18. ^ אודות שקוף
 19. ^ למה צריך תקשורת עצמאית?, הבלוג של תומר אביטל
 20. ^ שקיפות עצמית, שקוף
 21. ^ הצטרפו אלינו, שקוף
 22. ^ רותה קופפר, לוחמי השקיפות, באתר TheMarker
 23. ^ ימים של שקיפות - הבלוג של אביטל באתר "הארץ"
 24. ^ מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות – באוזניות שלכם, תומר אביטל, ‏27 בנובמבר 2016
 25. ^ המדריך לדמוקרטיה עם תומר אביטל
 26. ^ 1 2 הצהרות ההון של ראשי המפלגות, שקוף, ‏2020-02-26
 27. ^ תוכנית תחקירים חדשה ב"רשת" בהובלת שלושה עיתונאים עצמאיים
 28. ^ מדוע קיבל אהוד ברק מיליונים עבור מחקר? ראיון של תומר אביטל בלונדון וקירשנבאום, נבדק ב-2021-11-17
 29. ^ כתבנו שוב ושוב עד שדרעי השתכנע ותיקן את הפרצה, שקוף, ‏2021-04-16
 30. ^ בתום מאבק של חמש שנים: סער חתם על תקנות לשקיפות באגודות העותמאניות, שקוף, ‏2021-07-28
 31. ^ פרוייקט יום העצמאות: היום שבו הפכתי לאויב היועצים בכנסת, שקוף, ‏2020-04-28
 32. ^ 1 2 מבחר כתבות, תומר אביטל, ‏2010-06-16
 33. ^ מי הפוליטיקאי שהכי חוסם אתכם בפייסבוק? ומה חושב על החסימות מבקר המדינה?, שקוף, ‏2017-04-30
 34. ^ "זירה של הדרת דעות": למה הגשנו בג"ץ נגד חסימות שרירותיות?, שקוף, ‏2021-09-01
 35. ^ שקוף - חדשות, שקיפות, אקטיביזם, Telegram
 36. ^ דירוג הדוברים של שקוף הפך למיזם ממשלתי רשמי, שקוף, ‏2021-01-13
 37. ^ יומנים של נבחרי ציבור | כתבות, תחקירים, דעות ופרויקטים, שקוף
 38. ^ "נכסי הנדל״ן של משפחת דרעי". הארץ. נבדק ב-2021-11-21.
 39. ^ בעקבות פעילות שקוף: לראשונה - סיעה שקופה בכנסת ישראל, שקוף, ‏2021-06-01
 40. ^ יום בחיי סגן השר ירון מזוז - פרויקט מאה ימי שקיפות, נבדק ב-2021-11-21
 41. ^ תחקיר הלוביסטים של שקוף - גוף התקשורת של הציבור, Shakuf
 42. ^ הלוביסטים, הטיסות המפנקות ו״ביטחון המדינה״ - כך רצחו את חוק הפרוות, שקוף, ‏2015-04-30
 43. ^ 6 שנים אחרי תחקיר הפרוות: הממשלה אסרה על סחר בהן לצרכי אופנה, שקוף, ‏2021-06-10
 44. ^ הצלחנו! אתר ההחלטות הסודי 'המעטפה': שקוף, שקוף, ‏2016-08-25
 45. ^ תומר אביטל, חשיפת "כלכליסט": מי מממן את הניסיון לפגוע בחופש האקדמי בישראל, באתר כלכליסט, 18 באוגוסט 2010
 46. ^ תומר אביטל, הוצאות תחזוקת הבית של ראש הממשלה: 60 אלף שקל בחודש על ניקיון הבית, באתר כלכליסט, 4 באפריל 2011
 47. ^ תומר אביטל, נתניהו ביקש וקיבל הקצבה של 10,000 שקל בשנה מתקציב המדינה על גלידה למעונו, באתר כלכליסט, 14 בפברואר 2013
 48. ^ תומר אביטל, המושכים בחוקים: מה שמחכה לח"כים במושב הקיץ, באתר כלכליסט, 9 באפריל 2012
 49. ^ תומר אביטל, ח"כ מטלון הקפיא את חוק הצגים האלקטרוניים, באתר כלכליסט, 11 בינואר 2012
 50. ^ אין מפלגות נקיות ואין פרות קדושות – כולם תחת זכוכית מגדלת. להוכחה:, תומר אביטל, ‏2016-07-23
 51. ^ תומר אביטל, ועדת האתיקה של הכנסת – חה"כ מיקי זוהר פעל בניגוד עניינים, 20 ביולי 2017
 52. ^ ספר: המשכן – תעלומת רצח במסדרונות הכנסת, תומר אביטל, ‏2013-12-26
 53. ^ "ספר: המשכן – תעלומת רצח במסדרונות הכנסת". תומר אביטל. 2013-12-26. נבדק ב-2016-11-19.
 54. ^ פואטרי סלאם - תומר אביטל "אלוהים נמצא", נבדק ב-2022-08-02