תורת התורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תור

תורת התורים היא תורה מתמטית העוסקת בתורי המתנה באמצעות מודל תורים, ונחשבת לענף בחקר הביצועים. התורה כוללת מידול מתמטי של מספר תהליכים קשורים, כמו הגעה לסוף התור, המתנה בתור, ושירות בתחילת התור על ידי נותן השירות (השרת). תורת התורים מאפשרת חישוב של מספר מדדי ביצועים כמו זמן המתנה ממוצע בתור, זמן המתנה משוער, זמן המתנה מקסימלי, והסבירות של התור להגיע למצב מסוים כמו תור ריק, תור מלא, זמן המתנה גבוה במיוחד וכו'. המתנה בתור מהווה בזבוז זמן ומשאבים נוספים, ועל כן תורת התורים חוקרת את התופעה. מטרתה להביא לייעול תהליכים הכוללים תורים. המחקר בתחום עושה שימוש נרחב בסטטיסטיקה.

תורת התורים מיוחסת לחקר הביצועים כיוון שנעשה בה שימוש נרחב בקבלת החלטות עסקיות בנוגע לכמות המשאבים שצריך להקצות במתן שירות. לדוגמה, כמה טלפנים וטלפניות יש להציב בכל משמרת במוקד התמיכה, כדי שלקוחות לא ימתינו למענה יותר משתי דקות, אך גם לא יהיו נותני שירות מחוסרי תעסוקה בזמן המשמרת (כדי למנוע בזבוז כספים של המעסיק).

המחקר בתחום הוא בר יישום בקשת רחבה מאוד של תחומים: עסקים, מסחר, תעשייה, הנדסה ומחשבים. יישומים רבים של התורה ניתן לראות בתחומי המחשב, התקשורת והתחבורה, לרבות בנתבים (בהם הלקוחות הם חבילות מידע והשירות הוא ניתוב ברשת), מערכות הפעלה (בהן הלקוחות הן לרוב תהליכים ותהליכונים והשירות הוא לדוגמה הקצאת זמן מעבד), מערכות טלפוניה ועוד.

דיסציפלינת תור[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיסציפלינת תור קובעת את הסדר בה נותן שירות יספק שירות ללקוחות הממתינים ואת חלוקת המשאבים בין הלקוחות. דוגמאות אפשריות:

  • נכנס ראשון יוצא ראשון - לקוחות מקבלים שירות אחד אחר השני בסדר הגעתם.
  • נכנס אחרון יוצא ראשון - הלקוח האחרון שמגיע מקבל שירות ראשון. בגישה זו ייתכן מצב היפותטי בו אדם ממתין לשירות ולעולם לא יקבל אותו. במדעי המחשב, מצב זה נקרא הרעבה.
  • תעדוף - מתן עדיפות ללקוחות מסוימים, הבטחת זמן המתנה נמוך יותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תורת התורים בוויקישיתוף
P mathematics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מתמטיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.