תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין, 2008

תזמורת הקונצרטהאוס של ברליןגרמנית: Konzerthausorchester Berlin) היא תזמורת סימפונית מרכזית בברלין שבגרמניה. התזמורת נוסדה בשנת 1952 בברלין המזרחית. התזמורת הפילהרמונית של ברלין, שנוסדה 90 שנה לפניה, עברה לברלין המערבית לאחר שבעלות הברית חילקו את העיר אחרי מלחמת העולם השנייה.

מנצחה הנוכחי מאז 2012 הוא איוואן פישר. קודמו בתפקיד היה לותאר צגרוסק, שהתמנה לתפקיד בשנת 2006. המנצח ידוע השם ביותר לפניו היה קורט סנדרלינג.

משכנה הקבוע של התזמורת הוא ה"קונצרטהאוס" אשר שוכן בכיכר ז'נדארמנמארקט שבמרכז ברלין ותוכנן על ידי האדריכל קארל פרידריך שינקל. הבניין נהרס בזמן מלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בשנים 19791984.

התזמורת מופיעה בכ-100 קונצרטים בכל עונה. לצד יצירות המופת של המסורת הקלאסית-רומנטית, כולל הרפרטואר שלה יצירות מוכרות פחות ממכלול המוזיקה בת זמננו. התזמורת מקבלת הזמנות רבות להופעות ברחבי העולם. בשנת 2005 היא סיירה בסין, ביפן ובקוריאה. בשנת 2006 הופיעה בספרד ובדרום גרמניה.

בשנים האחרונות חל "מהפך דורות" בתזמורת, תוך פרק זמן קצר ביותר. השפעתם של נגנים חדשים וצעירים מכל רחבי העולם ניכרת בנגינתה. מאז החל בכהונתו כמנצח ראשי בספטמבר 2001, אליהו ענבל עיצב את התזמורת ופיתח ביתר שאת את צלילה הייחודי.

במהלך שנות קיומה התפתחה תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין והייתה לאבן פינה חשובה בנוף המוזיקלי הרבגוני של בירת גרמניה.

מנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]