תחבורה לילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בתוך רכבת לילה מגלאזגו ללונדון.

תחבורה לילית היא שם כולל לאמצעי תחבורה ציבורית הפועלת מחצות ועד לזריחה. שעות בהם רוב האנשים ישנים בביתם. וההפעלה שלהם נעשית על מטרת לתת ניידות לאנשים מסביב לשעון.

התחבורה הלילית מופעלת על ידי ממשלות ועיריות, ופועלת בעיקר בערים גדולות. התחבורה הלילית מתחלקת לשני סוגים עיקריים: תחבורה לילית עירונית ותחבורה לילית בין-עירונית. התחבורה הלילית העירונית נפוצה פחות, ופועלת בעיקר בסופי שבוע, כאשר בימי החול התחבורה הלילית היא בין כיסוי מינימלי לחוסר פעילות. לעיתים קווי התחבורה, מסומנים בדרך כלל במספרים שונים מהרגיל, ובמסלול שונה. לעומת זאת, התחבורה הלילית הבין-עירונית נפוצה מאוד, מכיוון שרבים מעדיפים לנסוע, למשל, ברכבת במהלך שעות הלילה, ולהגיע ליעדם בבוקר שלמחרת.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערים מסוימות פועלת התחבורה הציבורית ברציפות במשך 24 שעות ביממה, מה שמוריד למעשה את הצורך בתחבורה לילית ייעודית. דוגמה לשירותי תחבורה רצופים הם קווי הרכבת התחתית של ניו יורק. רבים מהאוטובוסים של ניו יורק פועלים גם הם 24 שעות ביממה, וכך גם בעיר ברלין המפעילה את שירותי ה"מטרוטראם" שלה. בערים רבות באירופה כמו לונדון וינה וברצלונה הרכבות התחתיות והרכבות הקלות לא פועלות בין חצות ל-5 בבוקר בימי חול אבל כן בסופי שבוע. בערים אלו מופעל מערך של אוטובוסי לילה בימי החול[1][2].

היכן שהם קיימים, שירותי הלילה מוגבלים בדרך כלל בכיסוי גאוגרפי הרבה יותר משירותי היום, עם פחות קווים ומסלולים ועוברים בנתיבים שונים לחלוטין לשירותי היום. לעיתים כדי לחסוך בהוצאות מפעילות החברות קו אחד העובר במסלול של שני קווי יום או יותר. שירותי הלילה גם פועלים בדרך כלל בתדירות נמוכה בהרבה. לדוגמה, על פי המדריך להנחיות שירות המעבר של העיר ניו יורק, האוטובוסים של ניו יורק נדרשים לפעול לפחות כל 30 דקות בכל הזמנים למעט לילות מאוחרים. האוטובוסים המקומיים נדרשים לפעול בשעות הלילה המאוחרות (שהוגדרו מ־1 ועד 5 בבוקר) לפחות כל 60 דקות[3].

תעריפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על תעבורת הלילה חלים בדרך כלל מחירים נפרדים משל שעות היום המשתמשים בכרטיסים שונים. עם זאת, בגרמניה ובאוסטריה בוטלו תשלומי הלילה והתעריפים המיוחדים בעשור האחרון, כך שכל הכרטיסים של עמותות התחבורה המקומיות תקפים כעת לשימוש גם בתעבורת לילה.

מכיוון שבתחבורה הלילית נוסעים פחות אנשים מבשעות היום המחירים לשעות הלילה יקרים יותר. עם זאת, בערים רבות הורידו החברות את מספר הקווים הפעילים על מנת להוריד בעלויות, וכך יכולים הנוסעים לנסוע במחיר זהה לשעות היום.

תחבורה לילית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו 1 של המטרונית בחיפה והקריות פועל 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע (למעט בראש השנה ויום הכיפורים)

מפני שבנמל התעופה בן-גוריון יש נחיתות מטוסים סדירות לאורך כל הלילה והמראות רבות בשעות הבוקר המוקדמות ישנם אוטובוסים המקשרים את נמל התעופה עם תל אביב (קו 445), ירושלים (קו 485), חיפה (קו 905) ובאר שבע (קו 469) לאורך כל הלילה. בנוסף רכבת ישראל מפעילה בתדירות של אחת לשעה (נכון למרץ 2023) קו דרך התחנות ירושלים-נבון, נתב"ג, תל אביב מרכז, הרצליה, נתניה חדרה ובנימינה שעובד אחת לשעה בין חצות ל-5 בבוקר.

בנוסף, בלילות של סופי השבוע ושל חופשות לימודים פועלים קווי לילה שמטרתם לקשר בין מוקדי הבילוי במטרופוליניים לשכונות המגורים.

קווי אוטובוס היוצאים מתחנתם הראשונה סמוך לחצות לעיר אילת מופעלים מתל אביב, ירושלים ומערים נוספות[4][5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תחבורה לילית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]