תחבורה לילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תחבורה לילית היא שם כולל לאמצעי תחבורה ציבורית הפועלת מחצות ועד לזריחה. שעות בהם רוב האנשים ישנים בביתם. וההפעלה שלהם נעשית על מטרת לתת ניידות לאנשים מסביב לשעון.

התחבורה הלילית מופעלת על ידי ממשלות ועיריות, ופועלת בעיקר בערים גדולות. התחבורה הלילית מתחלקת לשני סוגים עיקריים: תחבורה לילית עירונית ותחבורה לילית בין-עירונית. התחבורה הלילית העירונית נפוצה פחות, ופורחת בעיקר בשנים האחרונות. לעיתים קווי התחבורה, מסומנים בדרך כלל במספרים שונים מהרגיל, ובמסלול שונה. לעומת זאת, התחבורה הלילית הבין-עירונית נפוצה מאוד, מכיוון שרבים מעדיפים לנסוע, למשל, ברכבת במהלך שעות הלילה, ולהגיע ליעדם בבוקר שלמחרת.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערים מסוימות פועלת התחבורה הציבורית ברציפות במשך 24 שעות ביממה, מה שמוריד למעשה את הצורך בתחבורה לילית ייעודית. דוגמה לשירותי תחבורה רצופים הם קווי הרכבת התחתית של ניו יורק וחלק קטן מקווי הרכבת התחתית של לונדון. רבים מהאוטובוסים של ניו יורק פועלים גם הם 24 שעות ביממה, וכך גם בעיר ברלין המפעילה את שירותי ה"מטרוטראם" שלה.

היכן שהם קיימים, שירותי הלילה מוגבלים בדרך כלל בכיסוי גאוגרפי הרבה יותר משירותי היום, עם פחות קווים ומסלולים ועוברים בנתיבים שונים לחלוטין לשירותי היום. לעיתים כדי לחסוך בהוצאות מפעילות החברות קו אחד העובר במסלול של שני קווי יום או יותר. שירותי הלילה גם פועלים בדרך כלל בתדירות נמוכה בהרבה. לדוגמה, על פי המדריך להנחיות שירות המעבר של העיר ניו יורק, האוטובוסים של ניו יורק נדרשים לפעול לפחות כל 30 דקות בכל הזמנים למעט לילות מאוחרים. האוטובוסים המקומיים נדרשים לפעול בשעות הלילה המאוחרות (שהוגדרו מ־1 ועד 5 בבוקר) לפחות כל 60 דקות[1].

תעריפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על תעבורת הלילה חלים בדרך כלל מחירים נפרדים משל שעות היום המשתמשים בכרטיסים שונים. עם זאת, בגרמניה ובאוסטריה בוטלו תשלומי הלילה והתעריפים המיוחדים בעשור האחרון, כך שכל הכרטיסים של עמותות התחבורה המקומיות תקפים כעת לשימוש גם בתעבורת לילה.

מכיוון שבתחבורה הלילית נוסעים פחות אנשים מבשעות היום המחירים לשעות הלילה יקרים יותר. עם זאת, בערים רבות הורידו החברות את מספר הקווים הפעילים על מנת להוריד בעלויות, וכך יכולים הנוסעים לנסוע במחיר זהה לשעות היום.

תחבורה לילית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מופעל החל משנת 2007 מיזם קווי לילה של משרד התחבורה שנועד לספק תחבורה ציבורית בטוחה ונוחה ליציאה למקומות הבילוי הליליים, בליל חמישי ובמוצאי שבת, במחירי נסיעה רגילים.

קווי אוטובוס היוצאים מתחנתם הראשונה סמוך לחצות לעיר אילת מופעלים מתל אביב, ירושלים ומערים נוספות[2][3]. רכבת לילה בין תל אביב לבאר שבע מופעלת החל משנת 2018[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תחבורה לילית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]