לדלג לתוכן

תחמושת צליפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תחמושת צליפה צבאית מדגם M118LR בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו
תחמושת Match Grade בקליבר 7.5x55 מ"מ שווייץ מדגם GP-11.

תחמושת צליפה היא תחמושת מסוג כדור שנועדה לצליפה. התחמושת מתוכננת ומיוצרת בקפדנות כדי למצות את מלוא פוטנציאל הדיוק של מערכת נשק צלפים ולהשיג ביצועים מיטביים.

תחמושת הצליפה מיוצרת בסטנדרטיים קפדנים במיוחד, הרבה מעבר לתחמושת הרגילה, על מנת להבטיח אחידות בכדורים (כגון בכמות אבש"ש בתרמיל ומשקל הקליע) ובביצועים הבליסטיים. לעיתים במהלך התכנון וייצור התחמושת נעשית אופטימיזציה של התחמושת לרובה צלפים מדגם מסוים (כגון זה הנפוץ בשימוש הצבא של המדינה המייצרת את התחמושת) או מספר דגמים נפוצים. לעיתים קרובות, החלק האחורי של הקליע מעוצב בתצורת "ירכתי ספינה" (boat-tail) בו הקצה צר יותר משאר הקליע כדי לשפר את האווירודינמיות של הקליע ולהקטין את הגרר של האוויר.

מבחינת המשתמשים בפועל – כלומר צלפים והגופים המפעילים אותם (לרוב צבא או משטרה) – כדי להבטיח דיוק מרבי, נבחרים כדורים וקליעים המתאימים במיוחד לדגם הספציפי של רובה הצלפים שבשימוש. אלה נבחרים אחרי מטווחי ניסוי ובדיקה בהם בודקים עם איזה תחמושת (סוג, משקל ויצרן) משיג הרובה את המקבצים הטובים ביותר. בחלק מרובי הצלפים, כגון אלו בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו ו-12.7x99 מ"מ נאט"ו, ניתן להשתמש גם בתחמושת רגילה במצב חירום (כאשר אוזלת תחמושת הצליפה) אך הדבר בא במחיר של ירידה בדיוק.

רמות של תחמושת צליפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תחמושת צבאית רגילה: מיוצרת בפס ייצור המוני, ולרוב נועדה לרובים רגילים ולא למטרות צליפה. עם זאת, מטעמים מעשיים (היא זולה ומשמשת כלי ירייה אחרים בכמויות גדולות) נעשה בה גם שימוש לצליפה צבאית (למשל, כאשר אוזלת לצלף תחמושת הצליפה הייעודית).
 • תחמושת צליפה צבאית: תחמושת ברמת ביניים בין התחמושת הרגילה לתחמושת ברמת Match, גם היא מיוצרת בפס ייצור המוני אך בסטנדרטיים קפדניים יותר ובתכנון אווירודינמי כדי לשפר את דיוק וטווח הירי. תחמושת צליפה צבאית איכותית מגיעה לביצועים הקרובים לאלו של תחמושת Match. דוגמה לתחמושת כזאת היא ה-M118LR בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו.
 • תחמושת Match: תחמושת צליפה ברמה גבוהה ביותר, שמתאימה גם לתחרויות קליעה אולימפיות (מכאן השם Match) בהן נדרש דיוק של 0.3 דקת קשת ומטה. תחמושת זו יקרה באופן ניכר מתחמושת צליפה צבאית וביצועיה טובים יותר. אף על פי שייעודה המקורי הוא צליפה ספורטיבית, היא משמשת גם צלפים של כוחות מיוחדים ויחידות השתלטות ולוחמה בטרור.
 • תחמושת מותאמת-אישית (Custom Handloads): תחמושת שמיוצרת באופן ידני ובמיוחד עבור רובה צלפים מסוים (לעיתים לא רק הדגם אלא עבור רובה ספציפי) ובשל כך היא מספקת את הביצועים הטובים ביותר. עם זאת, שימוש בתחמושת כזאת לצורכי צליפה צבאית הוא בלתי-מעשי.

ביצועים של תחמושת צליפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיוק: תלוי באיכות התחמושת ובאחידותה, פרמטר זה מודד את יכולת הקביצה של מערכת נשק צלפים באמצעות הפיזור הזוויתי של הפגיעות של מספר יריות לעבר אותה נקודה ("מקבץ"). פרמטר זה נמדד בדקות קשת (MOA) וכל שמספר זה נמוך יותר הדיוק גבוה יותר.
 • טווח ירי (אפקטיבי מרבי): הטווח המרבי בו הקליע עדיין יעיל (מבחינת דיוק סביר וגרימת נזק).
 • מהירות לוע: המהירות של הקליע בעת שהוא עוזב את הקנה, משפיע על ביצועיו הבליסטיים וטווח הירי המרבי.
 • אנרגיית לוע: האנרגיה (מסה כפול מהירות בריבוע חלקי 2) של הקליע בעת שהוא עוזב את הקנה, משפיעה על כושר החדירה וגרימת הנזק בעת הפגיעה במטרה.
 • קשת בליסטית: מידע המתאר את המסלול הבליסטי של הקליע אחרי שעזב את הקנה. הוא כולל מידע כמה הקשת שטוחה ובכמה הקליע מאבד גובה ככל שהוא נע רחוק יותר.
 • קצב איבוד גובה (drop rate): הקצב בו הקליע מאבד גובה ו"נופל". נמדד לרוב ביחס למרחק שהקליע עובר ולפעמים ביחס לזמן המעוף. ידיעת פרמטר זה חשובה לצלפים שכן הם משתמשים בו לפצות בכיוון ("הגבהה") בעת ירי לטווח רחוק.
 • גרר: הגרר הוא כוח החיכוך של האוויר עם הקליע שמפחית את מהירותו בעת המעוף עם אפקט מצטבר ככל שהמרחק גדל. ככל שהגרר גדול יותר כך המהירות והעוצמה של הקליע פוחתים מהר יותר, דבר המקטין את הטווח האפקטיבי ועוצמת הפגיעה. תחמושת צליפה מתוכננת להפחית את הגרר כדי לשפר ביצועים.

השוואת ביצועי דיוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן השוואה של דיוק רובי צלפים כתלות באיכות התחמושת. שלושת הרובים הם בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו. הדיוק נתון ביחידות דקת קשת (שמייצג את הפיזור הזוויתי המקסימלי במקבץ יריות), ככל שמספר זה נמוך יותר כך הדיוק טוב יותר.

דיוק כתלות בסוג התחמושת
רובה צלפים רמינגטון M24 H-S Precision 2000 HTR בארט MRAD
איכות התחמושת
תחמושת צבאית רגילה < 1 דקת קשת 0.8 דקת קשת 0.75 דקת קשת
תחמושת צליפה צבאית 0.6–0.5 דקת קשת 0.5 דקת קשת (הערכה) 0.5 דקת קשת
תחמושת Match 0.5 דקת קשת 0.4 דקת קשת 0.5–0.35 דקת קשת
תחמושת Handloads 0.2 דקת קשת 0.17 דקת קשת ?

הערה: מקורות לנתונים בטבלה ניתן למצוא בערכים על כל רובה.

יצרנים של תחמושת צליפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין היצרנים של תחמושת צליפה ניתן למצוא את Federal,‏ Black Hills Ammunition,‏ Hornady,‏ HSM,‏ American Eagle,‏ Nammo-Talley,‏ Winchester,‏ Barrett ומפעל "יצחק" של התעשייה הצבאית לישראל (IMI, כיום אלביט מערכות יבשה).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]