תחנת הרכבת התחתית הולבורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תחנת הרכבת התחתית הולבורן
Holborn tube station, London.JPG
שם התחנה במקור: Holborn tube station
שנת הפתיחה: 1906
מיקום: הולבורן
אזור: קמדן
קווים העוברים בתחנה: קו סנטרל
קו פיקדילי
אזור במפה: אזור 1
מספר נוסעים בשנה: 30.098 מיליון (2009)

תחנת הרכבת התחתית הולבורןאנגלית: Holborn tube station) הינה תחנה ברשת הרכבת התחתית של לונדון. התחנה ממוקמת בהולבורן במרכז לונדון, ומשרתת את קווי סנטרל ופיקדילי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנה הוקמה ב-15 בדצמבר 1906 על ידי "קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון" (Great Northern, Piccadilly & Brompton Railway), המוכרת כיום בשם קו פיקדילי. במקור נקראה התחנה 'הולבורן (קינגסווי)' אך שם זה קוצר בשנות השישים ל"הולבורן".

"קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון" תיכננה את התחנה כך שתוקם על המפגש בינה לבין מנהרות "קו הרכבת המרכז-לונדוני" (Central London Railway), כיום קו סנטרל. קו הרכבת המרכז-לונדוני היה פעיל משנת 1900. התחנה הקרובה ביותר למקום, בריטיש מיוזיאום, הייתה במרחק 250 מטרים מערבה מתחנת הולבורן.

למרות הבנייה וההפעלה הנפרדת, באותם ימים היה מקובל שמספר חברות-רכבת יתכננו במשותף תחנות שישרתו מספר רכבות של מספר חברות במקביל על מנת להקל על תפעולן. על אף שיתופי פעולה שהתקיימו במשך השנים עם חברת הקו המרכז לונדוני בתחנות אוקספורד סירקוס וטוטנהאם קורט רואד, מיקום תחנת הולבורן לצד תחנת בריטיש מיוזיאום גרמה לכך שבשנת 1933 הופסק השימוש בתחנה.

התכנון המקורי של התחנה, 1906[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי התכנון המקורי של "קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון", התחנה כללה ארבעה רציפים. שני רציפים יועדו לפעילות השוטפת של הקו, ואילו השניים האחרים שירתו את שלוחת אלדוויץ', שהייתה מורכבת מתחנה אחת בשם אלדוויץ' שהתחברה לקו דרך תחנת הולבורן. מאחד מהרציפים יצאה תנועה לכיוון צפון, ורציף אחר שימש תחנה סופית לחניית רכבות.

בניגוד לתחנות אחרות שתכנן האדריכל לסלי גרין, חזית תחנת הרכבת נבנתה מאבן במקום מטרה קוטה, כמקובל.

חידוש התחנה, 1933[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון לבנות את התחנה מתחת להולבורן לנטוש את תחנת הרכבת בריטיש מיוזיאום הוצעה על ידי "קו הרכבת המרכז-לונדוני" בנובמבר 1913, אך הרעיון נזנח עם תחילת מלחמת העולם הראשונה.

כמו תחנות אחרות ברכבת התחתית של לונדון, גם תחנת הולבורן חודשה בשנות ה-30. חזית התחנה נבנתה מחדש בסגנון מודרני יותר על פי תכנונו של צ'ארלס הולדן. המעליות הגדולות הוסרו על מנת ליצור מקום לארבעה גרמי מדרגות נעות ולרחבת ביניים לצד הרציפים החדשים של קו סנטרל. המדרגות הנעות הללו הן הארוכות ביותר לכל הרכבת התחתית של לונדון לאחר תחנת אנג'ל. שלושה גרמי מדרגות נעות נוספו כדי לאפשר לנוסעים גישה לרציפי קו פיקדילי.

תאונת הרכבת בהולבורן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 ביולי 1980 התרחשה תאונה בתחנת הולבורן כאשר שתי רכבות התנגשו אחת בשנייה וגרמו לפציעת מפעיל אחת הרכבות. חקירת התאונה העלתה שהאחראי לתאונה הינו מפעיל הרכבת הפוגעת, אשר לא שלט ברכבת במידה הנחוצה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 51°31′2.64″N 0°7′12.36″W / 51.5174000°N 0.1201000°W / 51.5174000; -0.1201000