תיאטרון אורתו-דה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קבוצת התיאטרון "ORTO-Da" נוסדה בשנת 1996 על ידי ינון צפריר, אשר הפך למנהלה האמנותי. מאז הקמתה, יוצרת הקבוצה מופעים חברתיים חדשניים, אלטרנטיביים הן בצורתן והן בתוכנן.

תיאטרון "אורתו-דה" הציג את עבודתו "מטרבין" בפסטיבל עכו בשנת 1999, שם זכה בפרס "המופע הטוב ביותר". הוא נבחר לייצג את ישראל, בתמיכת האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) של משרד החוץ, בפסטיבלים הבאים: CHALON DANS LA RUE בצרפת בשנת 2000, Varazdin בקרואטיה ב-2002 ו-Ptuj בסלובניה ב-2004.

על הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופעי הקבוצה נטועים בהוויה הישראלית ובעלי השלכה קוסמופוליטית. בתהליך היצירה נוגע התיאטרון במיתוסים ובתופעות חברתיות המתקיימות בחברה הישראלית ושואף לבדקם בראי הזמן ולהגיע אל הדברים החבויים בתת-המודע ואינם ניתנים לראייה במבט ראשון. התיאטרון חוקר מניעים נסתרים באדם, מבקש לרדת לעומקם של היצרים, להעלות את דמות האדם על יופיו וכיעורו, טוב-ליבו והמפלצתיות שבו, כדי לקובעם בגבולות היצירה האמנותית, במגמה ליצור קשר קתרקטי עם הקהל, לעידון וטיהור התודעה האנושית מסבל וכאב. בכך שואף התיאטרון להעלות ולהוציא לאור את הטוב הטמון בו ולממש עקרונות מוסר אוניברסלי.

התיאטרון פועל בין השאר על פי שיטת "המעגל הפתוח", אשר חוקרת את התנועה בין ההיסטוריה הבימתית לחוויה האישית של השחקן, מתוך שאיפה ליצור הרמוניה אמנותית. הקבוצה יוצרת בסגנון ייחודי, ומקצינה את ההתנהגות האנושית, תוך שימוש בדימויים חזותיים, פנטומימה, מיומנויות קרקס, תהלוכות, תוך שימת דגש מיוחד לחקירת ההתנהגות האנושית ושפת הגוף.

"מאנקי ביזנס"
מופע בינלאומי חדש אשר החל את דרכו בשיתוף פעולה בין קבוצת אורתו-דה לתיאטרון inat אשר בפולה קרואטיה בשנת 2010 אשר עוסק בקונפליקט של העולם המודרני טכנולוגי לבין העולם שהיה.

המופע "אבנים" ("STONES")[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אבנים" הוא מופע פיזי ויזואלי סוריאליסטי, המלווה את מורדי הגטו דרך סיוטי העבר אל חלומות העתיד. היצירה נוצרה בהשראת פסלו של נתן רפופורט (1911-1987), יציקת ארד: בעיצומה של השתלטות גרמניה הנאצית על אירופה, שלח אדולף היטלר צוות גרמני לשוודיה, כדי לחצוב בה אבני גרניט מיוחדות, להכנת אנדרטת ניצחון לרייך השלישי. לאחר מפלת גרמניה במלחמת העולם השנייה, נותרו האבנים מיותמות. בשנת 1946 יצק נתן רפופורט, את אנדרטת הברונזה לזכר מרד גטו ורשה. הוא חיפש אבן שתתאים להקמת הפסל. לאחר חיפושים רבים נמצאו אבני הגרניט, ממתינות חצובות בשוודיה. אותן אבנים שיועדו לפאר את ניצחון הרייך, מנציחות כעת את שואת יהודי אירופה.

המופע "אבנים" הוזמן החל מקיץ 2006 לפתיחת פסטיבלים בינלאומיים רשמיים ובתיאטראות בבלגיה, הולנד, גרמניה, פורטוגל, ספרד, ברזיל, קרואטיה, רוסיה, סין, לוקסמבורג, אנגליה, צרפת וארצות הברית. הוא הועלה בלמעלה מ-500 הופעות[1] בעולם במעמד שגרירים, ראשי ערים וממשלות.

בשנת 2007 זכה המופע "אבנים" בשלושה פרסים בינלאומיים:

  • בספרד: שני פרסים - פרס "בחירת הקהל" ופרס הוועדה האמנותית ב-Ciudad Rodrigo בשנת 2007
  • בגרמניה (במדינת ווסטפליה): אחד מעשרת המופעים הטובים בעולם

בשנת 2008 זכה המופע בשני פרסים נוספים:

בנוסף, בשנת 2008 יצר תיאטרון "אורתו-דה", בשיתוף עם תיאטרון ארצי לנוער, את המופע "צו הלב" - סיפורה של הצנחנית חביבה רייך. ההצגה הועלתה לראשונה בסוף שנת 2008 ונכתבה ובוימה על ידי יפעת זנדני צפריר (ממייסדי אורתו-דה) ושלומית ארנון.

בשנת 2009 הוצג המופע בפסטיבל אביניון בצרפת. מתוך כ-900 הצגות, נבחר המופע לאחת משלוש ההצגות המובילות.

חלקה הראשון של היצירה, "פרטי-זן", זכה בפרס המופע הטוב ביותר בפסטיבל בת-ים הבינלאומי לתיאטרון רחוב 2005.

תיאטרון רחוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 ניהל תיאטרון "אורתו-דה" את מתחם תיאטרון הרחוב בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים. הקבוצה חוזרת על פעילות זאת גם בפסטיבל הצגות הילדים של שנת 2013.

בשנים 2007 ו-2009 נבחר התיאטרון לנהל אומנותית את כל מתחם תיאטרון הרחוב של פסטיבל עכו 2007, שכלל כ-40 קבוצות תיאטרון מהארץ ומהעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הצגת ה-500 של המופע "אבנים", באתר של "רשת 13", 24 בינואר 2014 (במקור, מאתר "nana10")