תיאטרון אורתו-דה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קבוצת התיאטרון "ORTO-Da" נוסדה בשנת 1996 על ידי ינון צפריר, אשר הפך למנהלה האמנותי.

תיאטרון "אורתו-דה" הציג את עבודתו "מטרבין" בפסטיבל עכו בשנת 1999, שם זכה בפרס "המופע הטוב ביותר". הוא נבחר לייצג את ישראל, בתמיכת האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) של משרד החוץ, בפסטיבלים אחדים בחו"ל.

התיאטרון פועל בין השאר על פי שיטת "המעגל הפתוח", אשר חוקרת את התנועה בין ההיסטוריה הבימתית לחוויה האישית של השחקן, מתוך שאיפה ליצור הרמוניה אמנותית. הקבוצה יוצרת בסגנון ייחודי, ומקצינה את ההתנהגות האנושית, תוך שימוש בדימויים חזותיים, פנטומימה, מיומנויות קרקס, תהלוכות, תוך שימת דגש מיוחד לחקירת ההתנהגות האנושית ושפת הגוף.

המופע "אבנים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אבנים" הוא מופע פיזי ויזואלי סוריאליסטי, המלווה את מורדי הגטו דרך סיוטי העבר אל חלומות העתיד. היצירה נוצרה בהשראת פסלו של נתן רפופורט (1911-1987). לאחר מפלת גרמניה במלחמת העולם השנייה, נותרו האבנים מיותמות. בשנת 1946 יצק נתן רפופורט, את אנדרטת הברונזה לזכר מרד גטו ורשה. הוא חיפש אבן שתתאים להקמת הפסל. לאחר חיפושים רבים נמצאו אבני הגרניט, ממתינות חצובות בשוודיה. אותן אבנים שיועדו לפאר את ניצחון הרייך, מנציחות כעת את שואת יהודי אירופה.

בשנת 2007 זכה המופע "אבנים"[1] בשלושה פרסים בינלאומיים:

  • בספרד: שני פרסים - פרס "בחירת הקהל" ופרס הוועדה האמנותית ב-Ciudad Rodrigo בשנת 2007
  • בגרמניה (במדינת ווסטפליה): אחד מעשרת המופעים הטובים בעולם

בשנת 2008 זכה המופע בשני פרסים נוספים:

בנוסף, בשנת 2008 יצר תיאטרון "אורתו-דה", בשיתוף עם תיאטרון ארצי לנוער, את המופע "צו הלב" - סיפורה של הצנחנית חביבה רייך. ההצגה הועלתה לראשונה בסוף שנת 2008 ונכתבה ובוימה על ידי יפעת זנדני צפריר (ממייסדי אורתו-דה) ושלומית ארנון.

בשנת 2009 הוצג המופע בפסטיבל אביניון בצרפת. מתוך כ-900 הצגות, נבחר המופע לאחת משלוש ההצגות המובילות.

חלקה הראשון של היצירה, "פרטי-זן", זכה בפרס המופע הטוב ביותר בפסטיבל בת-ים הבינלאומי לתיאטרון רחוב 2005.

תיאטרון רחוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 ניהל תיאטרון "אורתו-דה" את מתחם תיאטרון הרחוב בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים. הקבוצה חוזרת על פעילות זאת גם בפסטיבל הצגות הילדים של שנת 2013.

בשנים 2007 ו-2009 נבחר התיאטרון לנהל אומנותית את כל מתחם תיאטרון הרחוב של פסטיבל עכו 2007, שכלל כ-40 קבוצות תיאטרון מהארץ ומהעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המופע "אבנים", באתר תיאטרון אורתו-דה