תיאטרון מיקרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו תיאטרון מיקרו

תיאטרון מיקרו הוא תיאטרון ישראלי הפועל בירושלים. נוסד על ידי הבמאית אירינה גורליק, המשמשת כמנהלת האמנותית של התיאטרון. רפרטואר התיאטרון המבוסס בחלקו הארי על מחזאות מקורית ועיבודים מקוריים ליצירות ספרותיות קלאסיות ומודרניות המתייחסות לישראליות ולתרבות היהודית.

לתיאטרון מיקרו להקת שחקנים קבועה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיאטרון החל את דרכו בשנת 1994 כסטודיו למשחק שייסדה אירינה גורליק, לאחר שעלתה לישראל מברית המועצות לשעבר. הסטודיו המשיך את מסורת התיאטרון הרוסי, ברוח עבודתם של קונסטנטין סטניסלבסקי וולדימיר נמירוביץ'-דנצ'נקו. במהלך השנים התפתח הסטודיו לכדי קבוצת תיאטרון מקצועית. בשנת 2004 הוכר תיאטרון מיקרו כתיאטרון מקצועי בישראל על ידי מינהל התרבות.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2004 ועד קיץ 2014 הציג התיאטרון דרך קבע באולם הקטן של תיאטרון החאן בירושלים.

גורליק, מייסדת התיאטרון, משמשת כמנהלת האמנותית שלו, ומעבדת ומביימת את ההצגות. לצידה פועל צוות מקצועי הכולל להקת שחקנים קבועה, מנהל מוזיקלי, מעצב תפאורה, כוריאוגרפית ומתרגם. הצגותיו הבולטות של התיאטרון כוללות עיבודים מקוריים ליצירות מופת מהספרות הישראלית והעולמית: "יוסף ואחיו" מאת תומאס מאן; "שונאים - סיפור אהבה" מאת יצחק בשביס-זינגר; "כימים אחדים" מאת מאיר שלו. לצד אלה, מעלה התיאטרון גם מחזות נודעים, המוכרים פחות לצופה הישראלי. כך הוצגו "יום נפלא ללב שבור" מאת טנסי ויליאמס, והמחזה "שוזס ובז'יז'ינה" מאת חנוך לוין, אשר הועלה לראשונה בתיאטרון מיקרו.

החל מעונת 2014-15 מציג התיאטרון באולם שנבנה במיוחד בשבילו בתיאטרון ירושלים. פרט לאולם החדש, נבנתה בצמוד לתיאטרון גם קומה נוספת של משרדים, לשימוש הנהלת התיאטרון. בכך זכה תיאטרון מיקרו לבית משלו ולהכרה ברורה בחשיבותו התרבותית וערכו האומנותי. כמנכ"ל התיאטרון משמש יוסי זינגר.

עם המעבר לאולם בתיאטרון ירושלים, החל תיאטרון מיקרו לקלוט שחקנים חדשים מבוגרי הסטודיו ע"ש ניסן נתיב בירושלים. וכיום חלק נכבד משחקני התיאטרון הם בוגרי הסטודיו.

הלוגו ושם התיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "מיקרו" המשמשת כשם התיאטרון מאויתת בלוגו "MIKRO", שלא על פי הכתיב המקובל באנגלית - "MICRO". הסיבה היא כי הלוגו עוצב כך שיידמה לכתיב ברוסית, בה מאויתת המילה עם האות "K". התיאטרון נושא את שמו של "תיאטרון מיקרו" מיסודו של לב גורליק, אביה של מייסדת התיאטרון. גורליק ייסד תיאטרון קומי בעיר סראטוב שברוסיה.

רשימת ההצגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]