תיאטרון תאיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תיאטרון תאיר הוא תיאטרון ישראלי, העוסק בנושאים הקשורים בתרבות יהודית. התיאטרון נסגר בשנת 2012

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיאטרון הוקם ב-1999 על ידי קבוצה ממרכז תאיר, יוצאי צבא וישיבות הסדר. מרכז תאיר שואף ליצור דיאלוג בין האוכלוסייה החילונית לדתית בישראל על בסיס המסורת והתרבות היהודית. לדברי גלעד אלפסי, מייסד התיאטרון ומנהלו עד 2011, "הכיוון היה לתת פן יהודי לכל תרבות הפנאי והבילוי, והקמת התיאטרון הייתה מהלך טבעי".

נכון ל-2008 היו כ-70% מהקהל דתיים, אולם שאיפת מנהלי התיאטרון היא לפנות גם לציבור שאינו דתי. כחלק מהשינויים שנעשו בהקשר זה מוּנה ב-2008 הבמאי אייל סלע לתפקיד המנהל האמנותי. סלע הצהיר כי מטרתו "להפוך את תאיר לתיאטרון מקצועי יהודי רפרטוארי - מקצועי ברמת המשחק וההפקות, עם זהות מיוחדת בבחירות האמנותיות; לעסוק בזהות היהודית והישראלית; ולהגיע למצב של תיאטרון ממוסד שמייצר הצגות חדשות כל שנה ומנסה להגיע לקהל רחב ואפילו להקים תוכנית מנויים".

תיאטרון תאיר הפיק כ-6 הצגות חדשות מדי שנה, ועד היום הפיק למעלה מ-20 הפקות, הכוללות הצגות לילדים, לנוער ולמבוגרים. התיאטרון מונה כ-15 שחקני בית (גברים) והוא העלה מדי שנה למעלה מ-350 הצגות. בנוסף הפיק התיאטרון מדי שנה את "פסטיבל אור בהיכל" בימי חג החנוכה שהיה נערך בכמה ערים והשתתפו בו כ-6000 איש מדי שנה.

בין ההצגות שהועלו על ידי תיאטרון תאיר: "היתקלות", "הילד מעבר לים", "סקינהד" - מחזה קנדי מאת דייוויד גאו, החוקר את נושא הזהות היהודית, "יודפת" - העוסק בחייו של יוספוס פלביוס, "עבד לעם קדוש" - על חייו ופועלו של הרב קוק, "שרשרת הזהב" - מחזה מאת י.ל. פרץ, "מחכים לכבודו", "טופלה טוטוריטו", "שר האוצר והעולה המאושר" ו"ריש לקיש" מחזמר לילדים העוסק בחייו של האמורא המפורסם שהיה שודד בצעירותו.

תיאטרון תאיר זכה בפרס אגרסט של משרד החינוך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]