תיכון הימלפרב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הימלפרב" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו הימלפרב (פירושונים).
הכניסה לבית הספר

בית-הספר התיכון התורני על-שם פ' הימלפרב הוא תיכון ציוני-דתי לבנים בירושלים. בית-הספר נוסד בשנת 1920 בתור "תיכון מזרחי", ופעל ברחוב הלל שבמרכז העיר ירושלים. בשנת 1968 עבר בית-הספר למשכנו הנוכחי בשכונת בית וגן.

בית-הספר הוא תיכון שש-שנתי, והוא מציע שני מסלולי לימוד: מסלול בית מדרש מוגבר, ומסלול מדעים (החל משנת התשע"א הפך מסלול מדעים למסלול רגיל). בשני מסלולים אלה מוצעות מגמות לימוד מוגבר של המקצועות פיזיקה, ביולוגיה, מדעי המחשב, היסטוריה, ספרות, ערבית, גאוגרפיה, אמנות, תקשורת ומגמת סייבר בשיתוף הצבא.

בית-הספר זכה בפרס החינוך הדתי לשנת תשס"ז ובאות הנשיא לחינוך לשותפות תשע"ז.[1]

מבנה בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבן פינה לבית הספר הונח בנובמבר 1963, במעמד שר החינוך, אבא אבן[2] (ניתן לצפות בתמונות מהאירוע כאן.

את מבנה בית הספר תכננו האדריכלים שולמית נדלר, מיכאל נדלר ושמואל ביקסון. עם המעבר למבנה החדש בשנת 1968 הוסב שמו של המוסד שנקרא מעתה על-שם פאול הימלפרב, נדבן אמריקני שתרם להקמת המבנה החדש.

בשנת הלימודים תשע"ח נחנך מבנה נוסף לבית הספר עקב הגידול במספר התלמידים בבית הספר.

דרכו החינוכית של בית-הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית-הספר הימלפרב חרת על דגלו את דבריו של מייסד בית המדרש למורים 'מזרחי', הרב אליעזר מאיר ליפשיץ, במאמרו על החינוך לתפיסת 'תנועת המזרחי': "איזוהי פרשה קטנה שכל גופי תורה תלוויין בה? 'בכל דרכיך דעהו והוא יישר אורחותיך' (ספר משלי, פרק ג', פסוק ו')."

בית-הספר מחנך לחיבור התורה והחיים ברוחן של אסכולת תורה עם דרך ארץ - לשילוב תורה עם מדע והשכלה, תרבות כללית ויצירה; תנועת בני-עקיבא - לשילוב תורה בחיי עשייה, עמל ותיקון חברתי; ותנועת הציונות הדתית - לשילוב תורה ויישוב ארץ ישראל, וחיבור לעם ולמדינה.

בית-הספר מציב את סדרי העדיפויות של החינוך באופן שונה מזה של הישיבות התיכוניות. הוא אינו דוגל בחינוך פנימייתי ובגישה הסתגרותית, ורואה חשיבות גדולה בהשפעת הבית שבו הנער גדל על תהליך עיצוב דמותו. בנוסף, מעודד בית-הספר דיאלוג של תלמידיו עם עולם המחשבה המודרנית ככלל, והעולם הכללי-חילוני בפרט. לדוגמה, בית-הספר מקיים טקס שנתי לציון יום הזיכרון לרצח יצחק רבין במשותף עם בית הספר הכללי השכן - בויאר.

מבחינה דתית, דרכו של בית-הספר מושפעת ממשנותיהם של הרב קוק, המגיד ממזריטש - שתורתו מדגישה את הצורך בעשיית כל מעשה לשם שמיים ולאו דווקא את הלימוד והשינון, והרב שג"ר - שתלמידו הרב יהודה ברנדס ניהל בעבר את בית-הספר. בית-הספר פועל ברוח פלורליסטית, ואינו פוסל דעות רבות ומגוונות כל עוד הן יוצאות מתוך התורה; ולצד ערכים קולקטיביים, בית-הספר מחנך לאינדיבידואליות ולייחודיות אישית.

על אף שבעבר התבלט בית-הספר באחוז זכאות לתעודת בגרות מהגבוהים בארץ,[3] הוא נמנע מלסנן מועמדים על סמך הישגיהם הלימודיים הקודמים בלבד, ודוגל באינטגרציה של תלמידים מכל פלחי האוכלוסייה.

בשנים האחרונות בית הספר מפגיש את תלמידיו עם עשרות אנשי רוח, שופטים, אנשי צבא, פוליטיקאים, רבנים ועוד במסגרת תוכנית "שיחת המנהל" מתוך רצון שיכירו את כל רובדי החברה הישראלית.[4]

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

'קיר יהדות': ספרי הקודש בספריית בית הספר

בסוף שנת הלימודים תשע"ז, עברה ספריית בית הספר שיפוץ. מלבד חידוש פני הספרייה, הוחל ביצועו של פרויקט ששם לעצמו למטרה להעלות את כל ספרי הספרייה לקטלוג מקוון. יוזמה זו באה לאחר שנים שבהם לא הייתה הספרייה מונגשת לתלמידים ולצוות בית הספר, ותהליך איתור הספרים המבוקשים על ידם התנהל בצורה לקויה. את שירותי האתר מספקת חברת אגרון, וקטלוג כלל הספרים בספרייה נמשך כל העת. כיום פתוח האתר לכלל המשתמשים, והתלמידים יכולים לחפש בו באופן עצמאי ספרים ולאתרם בספרייה בשיטת ה'מדף הפתוח' (Open Shelf).[5]

סגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהלי בית-הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשי סגל ידועים בעבר ובהווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 31°46′01″N 35°10′52″E / 31.767°N 35.181111111111°E / 31.767; 35.181111111111