תינגול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של טום לובאק בו תינגול נלחם באורק בולדוג.

תינגול. דמות בלגנדריום של ג'.ר.ר. טולקין, הסילמריליון. מאבות העלפים, ומלך דוריאת שבבלריאנד. היה מלכם העליון של הסינדאר, עלפי הטלרי, שלא השלימו את מסעם לואלינור, ארץ הולאר. בקווניה, שפת הנולדור, נקרא אלווה סינגולו, ופשר שמו הוא, אפור הגלימה, משם הופנה בשפת הסינדאר לשמו אלו תינגול.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תינגול ניעור יחד עם שאר אבות העלפים באגם קויוויינן שבמזרח הארץ התיכונה, יחד עם אחיו אולווה ואלמו, והשתייך לשלישי מבין שלושת שבטי העלפים, הטלרי. נתמנה לנציג הטלרי שלקח איתו אורומה הואלא - לאחר שגילה את העלפים - כדי לראות את אמן, הממלכה הברוכה, יחד עם פינווה נציג הנולדור, ואינגווה, שייצג את הוואניר. כשחזה תינגול בתפארת הוולאר וזוהר שני העצים, נמלא התפעמות ופליאה, ושכנע את אחיו הטלרי שיצאו למסע הגדול לאמן. כך הגיעו לבלריאנד יחד עם הנולדור, והשתקעו זמנית ביערות נלדורת ורגיון. בזמן ישיבתם שם, היה תינגול יוצא רבות למושבות הזמניים של הנולדור בבלריאנד, כך אירע שפעם נקלע לבדו ליער נאן אלמות, שם חזה במליאן המאיא, ונמלא אהבה אליה, ושכח את אנשיו שהמתינו לו.

כשלא חזר תינגול נטל אחיו אולווה את שבט מנהיגות הטלרי, אך רבים מהם, שלא רצו להפרד ממלכם, נשארו לחפשו. כאשר יצאו תינגול ומליאן מהיער הכירו בו העלפים שנותרו בבלריאנד כמלכם. בתום העידן הראשון לשבי מלקור בידי הולאר, נולדה לתינגול ממליאן בתו היחידה, לותיין, שהייתה היפה מכל ילדי אילובאטר. כאשר נסתיים העידן השני לשבי מלקור, ומליאן אמרה לתינגול שלא לנצח ישכון שלום בארדה, נועץ תינגול בגמדאים שבבלגוסט אשר בהרים הכחולים, והם בנו לו, תמורת פנינים מבאלאר שנתן להם, אותם קיבל מקירדן, משכנות כמנהג עמם, חצובים בתוך הסלע, ושמם נקרא מנגרות, 'אלף המערות'. לאחר מכן גייסם תינגול גם כדי שיחשלו לו כלי זיין.

כאשר שב מלקור לבלריאנד, נתרבו האורקים בצינוקי אנגבנד, ממלכת מלקור, והם תקפו את תינגול ובני עמו. בעזרת דנתור, מנהיג עלפי היער, וקירדן מעלפי הפלס, הצליח תינגול להודפם במחיר כבד. אז אסף תינגול את בני עמו ביערות נלדורת ורגיון, ומליאן נעזרה בכוחה ויצרה את מחגורת מליאן שמנעה באורח קסם מכל יצור לעבור בגבול ארצו, שנקראה מאז דוריאת. הוא אף לא פתח את שערי ארצו לעלפי הנולדור ששבו מאמן, פרט לבני פינרפין אחי פאנור - פינרוד וגלדריאל - שכן איארוון בתו של אולווה אחי תינגול הייתה אמם, והם לא השתתפו בטבח השארים שערכו הנולדור בטלרי ממערב ים.

מאות שנים שגשגה ממלכתו של תינגול עד לבואו של ברן בן ברהיר האדיר, שחצה את מחגורת מליאן בזכות גורלו הייחודי, וביקש את יד בתו, לותיין. תינגול, שלא אבה שבן תמותה ישא את בתו הטיל עליו משימה שאין להשיגה, כתנאי לנישואיו עם בתו - שיביא לו אחד מהסילמרילי שגזל מורגות'. אולם, לאחר שברן הצליח במשימה, תינגול התפייס עמו, וברן אף הציל את חייו במרדף אחרי קארכארות הנורא, זאב השאול של מורגות, ותינגול שינה את דעתו על בני אדם, ואף התיר את כניסתו של טורין טורמבר בן הורין לארצו.

בשנת 505 לעידן הראשון, כאשר שוחרר הורין אבי טורין משבי מורגות', עבר בנרגותרונד החרבה, מעוזו לשעבר של פינרוד, ולקח משם את זהבו המקולל של גלאורונג הדרקון. הוא הביאו לתינגול כתשורה של שגידל את בנו - טורין. אך קללת הזהב נפלה על תינגול, ועם השפעתו המכרסמת של הסילמריל החליט לזמן את גמדאי נוגרוד שהיו בקשרי מסחר אתו, לשבץ את האבן המאירה בענק הגמדאים שנלקח מאוצר גלאורונג, הוא הנאוגלמיר. אולם תאוותם של הגמדאים ניצתה, והם רצחו את תינגול כדי לזכות בסילמריל. סוף דבר ברן ארב להם והרגם, והחזיר את הסילמריל לרשותו. מסופר שלאחר מותו של תינגול עזבה מליאן את דוריאת, וחזרה לוואלינור אשר מעבר לים.