תיק איפקרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תיק איפקרס
The Ipcress File
כרזת הסרט תיק איפקרס
כרזת הסרט תיק איפקרס
כרזת הסרט תיק איפקרס
מבוסס על הרומן תיק איפקרס של לן דייטון
בימוי סידני ג'יי פורי
הופק בידי הארי זלצמן
תסריט ביל קנאוויי
עריכה פיטר האנט
שחקנים ראשיים מייקל קיין
ניג'ל גרין
גאי דולמן
גורדון ג'קסון
מוזיקה ג'ון בארי
צילום אוטו הלר
מדינה בריטניהבריטניה בריטניה
חברת הפקה Rank Organisation עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה Rank Organisation
הקרנת בכורה 18 במרץ 1965
משך הקרנה 109 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט מתח פוליטי, סרט מבוסס יצירה ספרותית, סרט ריגול, ספרות בלשית עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות ‏$3,000,000
סרט הבא Funeral in Berlin עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תיק איפקרסאנגלית: The Ipcress File) הוא סרט ריגול בריטי משנת 1965 בבימויו של סידני ג'יי פיורי עם מייקל קיין בתפקיד הראשי.

התסריט מבוסס על הרומן "תיק איפקרס" של לן דייטון משנת 1962. העלילה מתארת את מלחמת שרות הריגול הבריטי במדינה עוינת בתקופת המלחמה הקרה.

הסרט זכה בפרס באפט"א לסרט, לצילום ולעיצוב האמנותי. מייקל קיין היה מועמד לפרס באפט"א לשחקן הטוב ביותר בתפקיד ראשי, הסרט הזה הזניק את הקריירה שלו. כן היה הסרט מועמד לפרס באפט"א לצילום הטוב ביותר.

הסרט היה מועמד לפרס דקל הזהב בפסטיבל הקולנוע בקאן. ב-1999 הוא נבחר על ידי מכון הסרטים הבריטי במקום ה-59 ברשימת 100 הסרטים הבריטיים הטובים ביותר במאה ה-20.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארי פאלמר (מייקל קיין) עובד כעוקב בשירות משרד ההגנה הבריטי. הארי הוא טיפוס ציני ורודף שמלות, המוגדר במסמך פנימי של משרד ההגנה כ"חסר משמעת, חצוף, חסר כבוד, שרלטן וייתכן ובעל נטיות פליליות".

פאלמר נקרא יום אחד לפגישה עם מפקדו הישיר, קולונל רוס (גאי דולמן), המעדכן אותו כי החליט להעבירו מיחידת העיקוב ולהציבו מחדש ביחידת הריגול הנגדי, תחת פיקודו של מייג'ור דולבי (נייג'ל גרין). רוס מתלווה לפאלמר, בזמן ביקורו הראשון ביחידתו החדשה, ומנצל את ההזדמנות כדי לשוחח ביחידות עם דולבי. באותו הבוקר נחטף פיזיקאי בריטי מוביל, בשם ד"ר רדקליף, ושומר ראשו נרצח. רוס מעלה בפני דולבי השערה לפיה חטיפתו של ד"ר רדקליף היא חוליה נוספת בשרשרת מקרים קודמים, בהם מדענים בריטיים מובילים, העובדים בשירותה של ממשלת בריטניה, בוחרים לאחרונה לזנוח לפתע את עבודתם למען הממשלה. רוס מודה כי לאחר שבדק 126 מקרים שכאלו, שאירעו בשנתיים האחרונות, מצא שאת רובם ניתן להסביר בסיבות הגיוניות כגון: שכר טוב יותר או מתקני מחקר טובים יותר במוסדות המחקר החדשים לשם עברו המדענים. אולם יחד עם זאת, ישנו מיעוט קטן של מקרים בהם לא רק שלא ניתן למצוא סיבה הגיונית לעזיבתם של אותם מדענים מבריקים אלא שלאחר עזיבתם הם אף "חדלים מלתפקד" כמדענים לחלוטין. רוס רומז לדולבי כי קיים חשד לפיו תופעת בריחת מוחות זו איננה מקרית ומאחוריה עומד גורם עוין. רוס מצביע על כך שאיתור ד"ר רדקליף החטוף ושחרורו עשויים לשפוך אור על אותם הגורמים ומניעייהם. רוס ממשיך ומטיל על דולבי את משימת איתורו ושחרורו של ד"ר רדקליף ומסביר לו שכדי לסייע בכך צירף את פאלמר ליחידתו של דולבי.

דולבי, שדמותו כמפקד מצטיירת כאדם קשוח, קר רוח ונעדר חוש הומור, מתדרך את סוכניו לאחר הפגישה עם רוס ומעדכן אותם בדבר חטיפתו של ד"ר רדקליף ורצח שומר ראשו. דולבי מעדכן את אנשיו בכך שאיתורו של ד"ר רדקליף הוטל על יחידתם וכי הובהר לו שבמידה והיחידה לא תאתר את הד"ר היא תפורק. דולבי מציג בתדריך את שני החשודים האפשריים היחידים לדעתו המסוגלים לבצע חטיפה מסדר גודל כזה באירופה כאשר אחד מהם נתון מזה זמן מה במעצר בצרפת ולכן, ככול הנראה, איננו עומד מאחורי החטיפה. מכאן, ממשיך דולבי, שהחשוד השני האפשרי הופך למעשה לחשוד היחיד והעיקרי. חשוד זה הוא אריק אשלי גרנטבי, יליד אלבניה המתגורר בבריטניה ומוכר לשירותי הביטחון בממלכה. דולבי מורה לסוכניו לאתר את גרנטבי ולהבהיר לו כי ממשלת בריטניה מוכנה לשלם לו כדי לקנות את שחרורו של ד"ר רדקליף.

סוכני היחידה מבלים את הימים הבאים בניסיון להתחקות אחר גרנטבי אולם ללא הצלחה. בין לבין מתיידד פאלמר עם הסוכן גון קרסוול (גורדון ג'קסון) העובד עימו ומפתח רומן קצר עם הסוכנת ג'ין קורטני (סיו קורטני) מיחידתו.

בסופו-של-דבר, מאמציו של פאלמר נושאים פרי כאשר בעזרת ידיד מהסקוטלנד יארד הוא מאתר את גרנטבי (פרנק גליף) ומעביר לו את הצעתו של דולבי, לשלם עבור שחרורו של ד"ר רדקליף. גרנטבי איננו מודה ואיננו מכחיש כי בידיו נמצא הד"ר אולם הוא דוחה את הצעתו של פאלמר, חומק ממנו ועקבותיו שוב אובדים.

לאחר כמה ימים נעצר במקרה עוזרו האישי של גרנטבי על ידי המשטרה, בסמוך למפעל נטוש, כשבחזקתו מזוודה עמוסה בציוד אלקטרוני בלתי-מזוהה. ברשומות המשטרה מופיע אותו עוזר אישי כ"מוקד עניין" של שירותי הביטחון ולכן מעדכנת המשטרה את יחידת הריגול הנגדי בדבר המעצר. פאלמר רואה בכך הזדמנות להיעזר בעצור כדי לשפוך אור על מעורבותו של גרנטבי בחטיפה או, לכל הפחות, לסייע באיתורו. פאלמר וקרסוול נחפזים להגע לתחנת המשטרה שבה מוחזק העצור אך בהגיעם הם מגלים לדאבונם שאדם בלתי-ידוע הקדים אותם ובהתחזו לפאלמר רצח את העוזר האישי של גרנטבי שהוחזק עצור, לקח עמו את המזוודה ונעלם מבלי להותיר זכר.

המבוי הסתום בתחנת המשטרה מציב את פאלמר וקרסוול בפני שוקת שבורה אך פאלמר חורג מסמכותו ומחליט להמר ולבצע פשיטה משטרתית על המפעל הנטוש שבקרבתו נעצר עוזרו האישי של גרנטבי. כוח משולב של שוטרים ואנשי יחידתו של דולבי פושטים על המקום אך מוצאים אותו נטוש וריק מלבד שני ממצאים חשובים: מסגרת מתכת גדולה התלויה בגלגלת מגג המפעל ושאריות סרט הקלטה, עליו מוטבעת המילה "IPCRESS" שנראה שנעשה ניסיון לשרוף ולהשמידו. בדיקה של סרט ההקלטה מעלה שמוקלט עליו רצף חסר פשר של צלילי סינתיסייזר מחזוריים והצוות מתייגע אך אינו מוצא את פירושה של המילה המוטבעת עליו. דולבי שב ומנחה את אנשיו לנסות ולאתר את גרנטבי, כדי לקדם את שחרורו של ד"ר רדקליף החטוף.

כאשר פאלמר עורך קניות במרכול פוגש בו, כאילו במקרה, קולונל רוס ומתפתחת ביניהם שיחה שבסופה מבקש רוס מפאלמר שיצלם עבורו בחשאי עותק מתיק הממצאים הנוגע לסרט ההקלטה המסתורי המוחזק אצלם, מבלי לדווח על-כך לדולבי. פאלמר מסרב ורוס מאיים עליו שלא ידווח על הפגישה ביניהם לדולבי.

לאחר יומיים מלווה פאלמר את דולבי לפגישה בפארק עם גרנטבי, לצלילי תזמורת המשמר האירי. הפגישה הקצרה מתגלה כניסיון נוסף לקנות את שחרורו של ד"ר רדקליף ובסופה נעתר גרנטבי לשחררו תמורת תשלום ומוסר לדולבי הוראות בדבר מפגש התשלום והמסירה.

מפגש התשלום והמסירה נערך בחניון תת-קרקעי וניכר ששני הצדדים אינם סומכים האחד על השני. מן הצד האחד עומדים גרנטבי ואנשיו כשהם חמושים ברובים חצי-אוטומטיים ומנגד עומדים דולבי ואנשיו חמושים גם-כן. במהלך המפגש מושב לדולבי ד"ר רדקליף, כשהוא מחוסר הכרה ושכוב על אלונקה, בתמורה למסירה של 25,000 פאונדס במזומן לגרנטבי. המפגש בין שני הצדדים מתוח מאוד ועם סיומו והסתלקות גרנטבי ואנשיו מזהה פאלמר דמות חשודה בסמוך אליהם בחניון החשוך. פאלמר נזעק ובסוברו שמדובר באחד מאנשיו של גרנטבי הזוממים לפגוע בו או באנשי יחידתו, הוא פותח באש על הדמות החשודה והורג אותה. ההרוג מתברר כסוכן של ארגון הביון האמריקאי, ה־CIA, שגילה גם-כן עניין בגרנטבי ובמעשיו, אך לא עדכן בכך את שירות הביון הבריטי.

לאחר ששוחרר משביו וטופל, חוזר ד"ר רדקליף לאיתנו ועל-פניו נראה שלא נגרם לו נזק ומתברר שאיננו זוכר כלל שנחטף. על פאלמר מוטל ללוות את הד"ר במהלך חזרתו לחיים רגילים, כדי לשמור עליו אך גם כדי לעקוב אחריו. באחד הימים מלווה פאלמר את ד"ר רדקליף לפקולטה לפיזיקה באוניברסיטה, שם מתעתד ד"ר רדקליף לשאת הרצאה בפני עמיתיו, כחלק מסימפוזיון בנושא פיזקה של אנרגיות גבוהות. ד"ר רדקליף, נראה עירני, ברוח טובה ומוכן להרצאה אותה הוא עומד לשאת, בנושא "שיטות חדשות להפקת מיזונים". אולם, כאשר הוא מתחיל לשאת את דבריו ולהציג את נושא ההרצאה במונחים פיזיקאליים מקצועיים הוא לפתע קופא ולתדהמת הנוכחים מנסה שוב ושוב להגות את נושא ההרצאה כשניכר שהדבר קשה לו מאוד ושהמונחים הפיזיקליים זרים בפיו. ההרצאה נקטעת באיבה ופאלמר מזהה בין הנוכחים אדם שחור שעקב אחריהם בצאתו של ד"ר רדקליף מהמלון להרצאה. פאלמר מתעמת עם האיש ומסתבר שהוא סוכן אמריקאי נוסף, שנשלח כדי לעקוב אחרי פאלמר לאחר שהלה הרג אחד מסוכניהם. סוכן ה-CIA מתרה בפאלמר שאם ייווכח שהריגת הסוכן האמריקאי לא הייתה בטעות, הוא יהרוג אותו.

בינתיים, מגלה קרסוול את פירוש המילה Ipcress המופיעה על סרט ההקלטה לאחר שהוא מוצא ספר פסיכולוגיה המתאר שיטה לשטיפת מוח בשם Induction of Psychoneuroses by Conditioned Reflex under Stress ‏(IPCRESS) אך הוא נרצח זמן קצר לאחר מכן. פאלמר מרגיש כי חייו בסכנה ודולבי מציע לו לברוח לפריז.

ברכבת לפריז פאלמר נחטף ומועבר לתא בודד. נאמר לו שהוא באלבניה. גרנטבי מגלה לו שהוא החוטף והוא עומד לעבור "טיפול". פאלמר שקרא את הספר יודע איך לעמוד נגד הטיפול על ידי גרימת כאב עצמי שתטה את תשומת לבו.

לבסוף מצליח פאלמר לברוח ומגלה שהוא בלונדון. הוא מתקשר לדולבי שיושב אותה שעה עם גרנטבי. דולבי משתמש בסיסמת ההפעלה ומורה לפאלמר לזמן את רוס למחסן. פאלמר עומד עם אקדח שלוף נגד רוס ודולבי. דולבי מצווה עליו בעזרת סיסמת ההפעלה ("כעת הקשב לי") להרוג את הבוגד רוס אבל פאלמר מהסס ונפצע בידו מחתיכת מתכת. הכאב גורם לו להכיר במצבו האמיתי והוא יורה בדולבי (שהיה סוכן כפול) והורג אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תיק איפקרס בוויקישיתוף