תיק השקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תיק השקעות הוא שילוב של נכסים כלכליים המוחזקים על ידי מוסדות פיננסיים, פירמות ויחידים. תיק ההשקעות משמש אמצעי לצמצום מסוים ברמת הסיכון הכוללת של הנכסים המוחזקים. במילים אחרות, ניתן להקטין את רמת הסיכון בסיכונים מסוימים (בעיקר סיכון ספציפי - סיכון המשפיע על מספר קטן של נכסים) על ידי אחזקת מספר נכסים. הנכסים המוחזקים יכולים להיות מניות, אגרות חוב, אופציות, תעודות שונות, מקרקעין, חוזים עתדיים, קווי ייצור וכל פריט אחר שצפוי לשמור על ערכו הכלכלי.

בבואו לבנות תיק השקעות, יבצע המוסד הפיננסי ניתוח של ההשקעה, לעומת אדם יחיד העשוי להיעזר ביועץ השקעות או מוסד פיננסי המציעים שירותי ניהול תיקים.

ניהול תיק השקעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהל תיק השקעות מחליט אילו נכסים לכלול בתיק בהתאם למטרותיו של בעל התיק ולתנאים הכלכליים המשתנים. ההחלטות הן, בין השאר, אילו נכסים לרכוש, באיזה סכום, עיתוי הרכישה ועיתוי המימוש. קבלת החלטות אלו נעשית בדרך כלל בעזרת מדדי ביצוע, כגון תשואה רצויה והסיכון המשויך לתשואה זו (כלומר, סטיית התקן של התשואה). מקובל להשוות תיקי השקעות שונים ולבחון את רמת התשואה והסיכון בכל תיק על פי סוגי הנכסים השונים המצויים בהם.

בעת בניית התיק יש לקחת בחשבון את מטרות ואופי המשקיע. ישנם משקיעים שמוכנים לסכן יותר מאחרים המעוניינים בתיק השקעות סולידי יותר. ייתכן שמשקיע אחד ירצה תיק השקעות נזיל יותר לעומת אחר שמעוניין להחזיק בתיק לזמן ארוך.

מודלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת חישוב אומדנים ובחירת המניות נעשה שימוש במודלים פיננסיים שונים, ביניהם:

תשואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר שיטות לחישוב התשואה של תיק השקעות נתון. השיטה המסורתית היא שימוש בתשואות רבעוניות או חודשיות והשלכתן על שאר השנה (כלומר, ההנחה היא ששיעור התשואה נשאר קבוע). ואולם, ערכם של תיקי השקעות מתנדנדים על בסיס יומי ולכן שיטה זו יכולה להוות רק אינדיקציה כללית. בשיטת מדידה מדויקת יותר ניתן לשערך (להעריך מחדש) את תיק ההשקעות בכל יום שבו יש תזרים מזומנים (ייתכן שמדובר בכל יום) ולאחר מכן לחשב את שיעורי התשואה היומיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]