תל"י (חברת תמלוגים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תלי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל תל"י

תל"י, חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל בע"מ (הידועה גם כ"תלי", ללא גרשיים) היא חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים בישראל.

תל"י מייצגת במשותף את יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל ופועלת בהתאם לס' 12 בחוק הקולנוע.

תל"י גובה דמי רישיון  בעבור השימוש ביצירות חבריה בתחומי מדינת ישראל וזאת בכל הנוגע לזכויות השידור, ההעמדה לרשות הציבור, הביצוע הפומבי וההשכרה ומחלקת אותם בין המיוצגים בהתאם למפתח חלוקה שניקבע על ידי בעלי הזכויות עצמם.

תל"י היא חברה בע"מ בבעלות התסריטאים והבמאים בעלי הזכויות המיוצגות בה והחברות בה איננה כרוכה בתשלום דמי חבר. פעילותה של תל"י ממומנת כאחוז מדמי הרישיון אשר מאושר בכל שנה על ידי הדירקטוריון.

בדירקטוריון תל"י מכהנים 3 תסריטאים  ו 3 במאים הנבחרים בבחירות פתוחות על ידי כל היוצרים החברים בארגון ואיתם מכהנים גם 3 דירקטורים מן הציבור האמונים, מקצועים, על התחומים בהם עוסקת החברה.

לכל חבר תל"י יש חופש החלטה מוחלט אם יעביר או לא יעביר את זכויותיו לניהולה של החברה אך משהעבירן וירצה להחזירן לניהולו העצמי יצטרך לעמוד בתנאי שהעמיד בית הדין להגבלים עסקיים. תל"י מייצגת כ־2,600 יוצרים ומנהלת כ־120,000 יצירות.

לתל"י הסכמי רישיון עם המשתמשים השונים - גופי שידור מסחריים, ציבוריים ורב-ערוציים, שירותי טלוויזיה אינטרנטית בישראל (ישראלים ובינלאומיים), אתרי אינטרנט המציעים לציבור מהרפרטואר המיוצג, חברות סלולר, רשויות מקומיות ועוד משתמשים הנהנים מהשימוש ברפרטואר.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תל"י הוקמה בשנת 2000 על ידי ציבור התסריטאים והבמאים בישראל בהובלתם של התסריטאי אבי שמש (מנכ"ל תל"י עד 2008 ולאחר מכן יו"ר עד 2012) והבמאי אורי ענבר, שיזם את המאבק להכרה בבמאי כיוצר (יו"ר עד 2005). עם הקמתה פעלה תלי משפטית וציבורית לעיגון מעמדו של במאי היצירה האורקולית כיוצר וזאת כמקובל בעולם. בתביעות שהוגשו לבתי משפט הוכר הבמאי כאחר מיוצרי היצירה האור קולית (מראה מקום לפסיקות). בעקבות זאת החלה תלי בשנת 2007 לגבות דמי רישיון גם עבור השימוש בזכויות הבמאים ולהעביר לבמאים תמלוגים לראשונה בישראל.

תלי עגנה את הגישה המשפטית ועל פיה הבמאי והתסריטאי משאירים בידם זכות קניינית לגביית התמלוגים, אשר מועברת במלואה לתלי. הגישה הזו באה לידי יישום בסעיף משפטי אשר חברי תלי דואגים להוסיף להסכמים האישיים שלהם ואשר זכה לכינוי "סעיף תלי". הסעיף גובש במשך שנים רבות, תוך משא ומתן והסכמות עם גופי השידור, בהובלת מי שהיה היועץ המשפטי של תלי (בין השנים 2003-14), עו"ד אהרן נחומי.

הסעיף נתקל בימיו הראשונים בהתנגדות של גורמים שונים, אשר ערערו על עצם הזכות של התסריטאי והבמאי לשמר את זכותם לתמלוגים ודרשו להעביר את כל הזכויות למפיק ולמזמין. המפורסמת והמשמעותית ביניהן הייתה ההתנגדות של חברת הוט, אשר בינה ובין תלי וציבור התסריטאים והבמאים התנהלו מאבקים משפטיים וציבוריים אשר הסתיימו בשנת 2010 בחתימת הסכם בין תלי ולבין הוט.

בשנת 2014, עוגנה פעילותה של תלי בחוק הקולנוע, תיקון מספר 4 אשר מאפשר לתסריטאי ולבמאי להעביר זכויות לניהול משותף באופן הגובר על חוק ההגבלים העסקיים, אך בכפיפות לתנאים לפעילות שיקבעו על ידי הרשות להגבלים עסקיים. כמה חודשים לאחר מכן אשר בית הדין להגבלים עסקיים את תנאי הפעילות של תלי אשר התקבלו בהסכמה בין תלי לבין הרשות להגבלים עסקיים.

רפרטואר מיוצג[עריכת קוד מקור | עריכה]

תל"י מייצגת יצירות ישראליות טלוויזיוניות וקולנועיות העומדות בהגדרות מסמך הרפרטואר כגון אלה:

1.     יצירות דרמטיות, לרבות סרטי קולנוע, דרמות חד-פעמיות וסדרות דרמה.

2.     יצירות תיעודיות לרבות סרטים תיעודיים וסרטים תיעודיים-עיתונאיים.

3.     יצירות תיעודיות-בידורית לרבות ריאליטי ומצלמה נסתרת.

4.     יצירות בידוריות עם יסודות דרמטיים, לרבות מערכונים וסטנדאפ.

5.     תוכניות ילדים הכוללות יסודות דרמטיים.

6.     סרטונים מוזיקליים (וידאו קליפים).

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תל"י מהווה תאגיד לניהול משותף של זכויות ומנהלת את הזכויות של מיוצגיה על ידי גביית דמי רישיון, חלוקתם, ניהול מעקב אחר שימוש ביצירות, אכיפת זכויות המיוצגים על ידה ביצירות ו/או כל פעילות מותרת בהתאם לדין ולתנאי הפעילות.
  • ·תל"י גובה עבור יוצרים פיצוי המגיע להם על-פי דין לרבות, על-פי כל הסדר ו/או הסכם, בקשר למכירות של קלטות לשם שימוש פרטי וביתי בהתאם לפקודת זכות יוצרים.
  • ·תל"י פועלת לקידום יוצרים של יצירות אודיו-ויזואליות בדרכים כגון חקיקה, רגולציה, העלאת מודעות ציבורית ו/או כל פעילות מותרת אחרת.
  • ·ייצוג ציבור היוצרים האור קוליים הישראליים במסגרת ארגונים בינלאומיים.

תל"י פועלת בשקיפות ומשתפת במידע האישי את המיוצגים באופן שוטף באמצעות תכנת מחשב ייעודית לשירות. פעולותיה מלוות על ידי וועדות מטעם היוצרים המפקחים ומייעצים לנעשה בחברה שבבעלותם.

המבנה הארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Tali schema

כל יוצר המיוצג על ידי תל"י  הוא בעל מניה בחברה – והוא חבר בעל זכות הצבעה באספת החברים.

אספת החברים בוחרת מתוכה את חברי הדירקטוריון היוצרים, 3 תסריטאים, 3 במאים והם בוחרים את שלושת הדירקטורים החיצוניים,

יו"ר הדירקטוריון הוא היוצר חגי לוי, ולפניו מילאו את התפקיד הבמאי רן טל ואבי שמש שהיה מבין מקימי החברה.

הדירקטוריון קובע את מדיניות החברה ואת יעדיה האסטרטגיים וממנה מנכ"ל האחראי על ביצועם. מנכ"לית תל"י היא גב' אופירה לובניצקי-ספוז'ניק.

בתל"י שלוש  מחלקות: מחלקת קשרי חברים זכויות ותיעוד, מחלקת כספים וחלוקה ומחלקת כלכלה ומע' מידע. בחברה עובדים כעשרה עובדים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]