תמרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 37°42′55″N 08°30′55″W / 37.71528°N 8.51528°W / 37.71528; -8.51528

תמרהפורטוגזית: Tamera) היא קהילה בינלאומית המתקיימת בכפר אקולוגי-הוליסטי בדרום פורטוגל.

מטרת הכפר להוות מודל לחיים קהילתיים, עצמאיים, בני-קיימא המבוססים על תרבות של שלום עם הסביבה, עם בעלי החיים ובין בני אדם. הקהילה עצמה, המונה כ-150 איש, מכנה את המקום "הילינג ביוטופ" – כלומר, מערכת טבעית של ריפוי שמטרתה להוות "חממה של אמון" ומעבדה למחקר בשאלה "כיצד בני אדם יכולים לחיות ביחד ללא אלימות".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה נוסדה ב-1995 על ידי סבינה ליכטנפלדס (תאולוגית) המכונה בבט, בן זוגה - דיטר דום (סוציולוג ופסיכואנליטיקאי) וצ'ארלי ריינר ארנפרייס (פיזיקאי) שרכשו שטח אדמה של 1,355 דונם באזור אלנטז'ו בפורטוגל. השלושה היו מעורבים החל מ-1978 בפרויקטים קהילתיים שונים בגרמניה שמטרתם למצוא תשובות לשאלות הסביבתיות, הנפשיות, הרוחניות והחברתיות של ימינו ולשם כך הקימו קומונה שדגלה בין היתר באהבה חופשית. בגלל ביקורת על פן זה של פעילותם ובגלל יוקר המחיה בגרמניה החליטו לעבור לפורטוגל.

מיזמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקום מפעיל את "אוניברסיטת מונטה סרו לחינוך לשלום" (שבה לומדים יותר מ-50 סטודנטים), מקיים קורסים וסדנאות בנושאים שונים (פרמקלצ'ר, שלום בין בני אדם לבעלי חיים, כלים לבניית קהילה ועוד), בית ספר לאהבה (שמטרתו ללמוד על המלחמה המתנהלת בין המינים ולבנות אלטרנטיבה להיסטוריה הפטריארכלית), בית אירוח בינלאומי (במהלך שנת 2008 הגיעו לתמרה סטודנטים ואורחים מיותר מ-28 מדינות שונות), הוצאת ספרים עצמאית (שהוציאה לאור יותר מ- 25 ספרים) ומחקר מדעי בתחומי מקורות אנרגיה אלטרנטיביים (בשיתוף פעולה עם החוקר הגרמני ירגן קליינווכר) וחקלאות אלטרנטיבית (בשיתוף פעולה עם האוסטרי ספ הולצר).

כפר חקר לשלום במזרח התיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000 קהילת תמרה יזמה את פרויקט "כפר חקר לשלום במזרח התיכון" שבו יגורו ביחד יהודים, פלסטינים ואנשים נוספים. הכוונה הייתה ליצור מודל לחיים בני-קיימא המבוססים על תרבות של אי-אלימות. מאז ישראלים ופלסטיניים רבים הצטרפו לפעילויות שונות של תמרה בישראל ובשטחים (ביניהם מסע עלייה לרגל שארך כחודש) ורבים ביקרו בתמרה. בעקבות היוזמה התגבשה קבוצת גרעין של ישראלים, פלסטינים ואנשים נוספים שבכוונתה להקים את הכפר במזרח התיכון. המיזם מבוסס בין השאר על הטענה כי קהילה במזרח התיכון היוצרת תודעה עמוקה וכוללת של שלום יכולה להוות מפתח לשלום עולמי. תמרה משתפת פעולה עם גורמים נוספים ברחבי העולם, מתוך כוונה ליצור רשת של קהילות שלום בנקודות אנרגטיות משמעותיות על פני כדור הארץ. כפר החקר לשלום יהווה את אחד המוקדים בתוך הרשת הזאת.

בקיץ 2014 התקיים סמינר שלום בשטחי הגדה המערבית בהשתתפות ישראלים, פלסטינים ונציגי תמרה אולם מבצע צוק איתן והמתיחות שבעקבותיו הכשילו את היוזמה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Dieter Duhm: Future Without War: Theory of Global Healing. (2007) Verlag Meiga (בקרוב יפורסם בעברית)
  • Dieter Duhm: The Sacred Matrix: From the Matrix of Violence to the Matrix of Life; Foundation of a New Civilization. (2005) Verlag Meiga-
  • Sabine Lichtenfels: GRACE: Pilgrimage for a Future without War. (2007) Verlag Meiga
  • Sabine Lichtenfels: Sources of Love and Peace. (2004) (בקרוב יפורסם בעברית)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]