תמר רוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תמר רוס

תמר רוס (נולדה בי"ד בשבט תרצ"ח, 16 בינואר 1938) היא פרופסור לפילוסופיה כללית ולפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר-אילן. רוס היא פמיניסטית דתית, ומרבה לעסוק בנושא זה גם במחקריה. בשנת 2013 נבחרה רוס להדליק משואה בטקס המרכזי של יום העצמאות ה-65 למדינת ישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמר רוס (לבית וולגלרנטר-איתמר) נולדה בדטרויט. אביה, הרב אלימלך ירחמיאל איתמר (וולגלרנטר), כיהן כרב בדטרויט ובהמילטון, ושימש סגן יו"ר הסתדרות הרבנים האורתודוקסים בארצות הברית. בשנת 1956 עלתה עם משפחתה לישראל והתיישבה בשכונת רחביה בירושלים. האב התמנה כמזכיר הראשי של הרבנות הראשית. רוס למדה בסמינר הדתי למדריכים של עליית הנוער.

בשנת 1960 נישאה ליעקב יהושע רוס, לימים פרופסור בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. ב-2015 הוענק לה עיטור יקירת ירושלים.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשלושת תאריה האקדמיים למדה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1960 סיימה לימודים לתואר ראשון בספרות עברית והיסטוריה של עם ישראל. בשנת 1978 סיימה לימודים לתואר שני בספרות עברית, בהנחייתו של פרופ' ישעיה תשבי. בשנת 1987 סיימה לימודיה לתואר דוקטור. עבודת הדוקטורט שלה, בהנחייתו של פרופ' יוסף דן, קרויה "פילוסופיה מוסרית בכתביהם של חסידי רבי סלנטר בתנועת המוסר". בעבודה זו היא בוחנת את כתביהם של מנהיגי תנועת המוסר, לאור תורות פילוסופיות מודרניות מן המאה ה-19 והמאה ה-20, העוסקות בתורת המוסר.

רוס לימדה שנים רבות במדרשת לינדנבאום. בשנת 1990 הצטרפה לסגל האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן, ובשנת 2005 מונתה לפרופסור מן המניין.

התמחותה היא במחשבה יהודית מסורתית, בתקופה המודרנית, הכוללת את הגות תנועת החסידות, התנגדות לחסידות, תנועת המוסר ומחשבת הרב קוק, שהיא מן החוקרים הבולטים של הגותו. היא מתמקדת בעיקר בתחומי ההשקה שבין הדת והמודרניות. הנושאים שהיא עוסקת בהם במסגרת זו הם אפיסטמולוגיה, הרמנויטיקה ומשמעותה של שפה דתית, סובלנות ופלורליזם, אפשרותה של התגלות אלוהית לאור החשיבה ההיסטורית והביקורת הפוסט-מודרנית, וכן הפילוסופיה של ההלכה.

מכתביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקר הרב קוק (מבחר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיתוס, סטרוקטורה ומציאות בכתבי הרב קוק, מתוך "המיתוס ביהדות"
  • בין פלורליזם מטפיסי לליברלי: עיון מחודש בגישתו הסובלנית של הרב קוק, מתוך "יהדות פנים וחוץ: דיאלוג בין עולמות", הוצאת מאגנס

פמיניזם דתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוס נשואה לפרופ' יעקב יהושע. לבני הזוג שבעה ילדים. בנם אריאל הוא ראש כולל חרדי בדרום. בנם הבכור אברהם הוא ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות. בתם חנה רוס פרידמן היא ד"ר לתלמוד, מנהלת מסלול צופיה בתיכון צייטלין, מנהלת בית מדרש "עתים" באוניברסיטת תל אביב וראשת קהילת יחד בעיר. היא נשואה לאביעד פרידמן, יו"ר חברת המתנ"סים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]