תנועה (תחבורה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תנועת אוניה סביב הצירים
שלושת צירי היציבות של המטוס.

תנועת כלי תחבורה מוגדרת על ידי מערכת צירים שבה כלי התחבורה יכול לנוע.

צירי סיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפוץ להשתמש בשלושה צירים לתיאור זוויות גוף לצורך תיאור תנועה:

  1. אנכי (Yaw) - זהו קו דמיוני הרץ באנכיות לאורך כלי התחבורה ודרך מרכז הכובד שלו. התנועה של ציר זה היא מצד-לצד.
  2. רוחבי (Pitch) - זהו קו דמיוני הרץ במאוזן מצד "ימין" לכיוון צד "שמאל" של כלי התחבורה ודרך מרכז הכובד שלו. התנועה של ציר זה היא קדימה-אחורה.
  3. אורך (Roll) - זהו קו דמיוני הרץ מכיוון החרטום, לכיוון הירכתיים לאורך כלי התחבורה ודרך מרכז הכובד שלו. התנועה של ציר זה היא מצד-לצד.

תנועות רוטציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שלושה צירי סיבוב בכלי שיט ותעופה המייצגים את הכיוונים בהם כלי התחבורה יכול לנוע. צירים אלו נקראים על שם כיוונם: הציר הרוחבי, הציר הארכי והציר האנכי. התנועה סביב צירים אלו ידועה כפיטצ' (Pitch), רול (Roll) ויו (Yaw) בהתאמה.

  1. פיטצ' (עלרוד) - זוהי התנועה של כלי התחבורה סביב הציר הרוחבי שלו (אחורה-קדימה) - חריגה מהמצב הנורמלי של ציר זה מכונה 'טרים' (Trim). או במקרה של כלי תעופה - הזדקרות.
  2. רול (גלגול) - זוהי התנועה של כלי התחבורה סביב הציר הארכי שלו (מצד ימין לצד שמאל) - חריגות מהמצב הנורמלי של ציר זה מכונות 'ליסט' (List) או 'היל' (Heel), כאשר 'היל' מכוון לסטיות שנגרמות כתוצאה מגלים, משבי רוח, פניות וכיוצא בזה ו'ליסט' מכוון לסטיות שנגרמות כתוצאה מחוסר איזון במטען כלי התחבורה, פגיעות קרב, הצפה וכדומה.
  3. יו (סבסוב) - זוהי תנועה של כלי התחבורה סביב הציר האנכי שלו (מצד לצד) - חריגות מהמצב הנורמלי של ציר זה מכונות בפשטות 'סטייה'.

איזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר שיטות, פסיביות ואקטיביות לאיזון כלי שיט ותעופה כגון חלוקת משקל נכונה של מטען הכלי, ואיזון בין מכלי הדלק והמים. באוניות גדולות נהוגה מערכת של מיכלי נטל (באלאסט) שיעודה הוא לייצב את האונייה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]