תנועת הנוער של האיחוד החקלאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו התנועה

תנועת הנוער האיחוד החקלאי היא תנועת נוער בלתי מפלגתית שהוקמה כתנועת בת של התנועה המיישבת האיחוד החקלאי. הדגש בתנועת הנוער הוא החינוך לערכים כמו הגשמה, כישורי חיים, חלוציות, חיזוק הקהילה, מעורבות חברתית, הכרת הארץ וציונות. התנועה פועלת במרחב הכפרי, במושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים לכל אורך הארץ, מיישובי כיכר סדום בדרום ועד ליישוב לבון שבצפון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי החלה את פעילותה כמסגרת חינוך בלתי פורמלית, בשנת 1978. בשנה זו פעל גוש יישובים אחד בשרון אשר הראשון מביניהם היה הכפר רמות השבים. את תהליך ההכרה בתנועות הנוער החלו ליישם בשנת 1987 כאשר במסגרתה פעלו כשבעה עשר יישובי האיחוד. באותה שנה התקיים קורס מדריכים הרשמי הראשון הגדול ביותר והוא מנה 60 חניכים. בשלב זה עדיין לא הוכרה התנועה על ידי משרד החינוך כתנועת נוער רשמית.

בשנת 1985 בוועידת האיחוד החקלאי הארצית השמינית, הוחלט על הקמת חטיבת הנוער באיחוד החקלאי. החלטה זאת היוותה את הבסיס להקמתה של תנועת הנוער ברמה ארצית, ולבקש ממשרד החינוך הכרה רשמית, ועד לסוף שנת 1985 פעלו בתנועה 42 יישובים.

בשנת 1987 בחודש ספטמבר קיבלה תנועת הנוער של האיחוד החקלאי את ההכרה הממלכתית, ממשרד החינוך והתרבות והתקבלה כחברה במועצות הנוער בישראל. בשנה זו פעלו במסגרת התנועה 46 יישובים והוכשרו כ-200 מדריכים צעירים בפעילויות הארציות השתתפו 1,500 בני נוער.

נכון ל-2015, פעלה תנועת הנוער של האיחוד החקלאי ב-40 סניפים בהם 56 יישובים. בתנועה פעלו כ-60 אנשי צוות בוגרים, 52 חברי גרעין אחים, 1,000 מדריכים ומדריכי פעילות וכ-7,000 חניכים בין השכבות ג'-יב'.

תנועת הנוער היא תנועה א-מפלגתית המחנכת לערכים שונים במסגרת החינוך הבלתי-פורמלי. בתנועה יש חניכים, פעילים ומדריכים רבים המעבירים פעולות שבועיות בנושאים שונים. תנועת הנוער מחולקת לגופים שונים, בהם הנהגה, גרעין אחים, מועצת נוער וסניפים אשר מחולקים למחלקות שונות כמו הדרכה וחינוך, מפעלים, הגשמה, סניפים ועוד.

הסניף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסניף הוא המקום בו מתרכזת רוב פעילות תנועת הנוער וממוקם בכל יישוב או צירוף של כמה יישובים השייכים לסניף אחד.

בסניף נערכות פעולות אחת לשבוע בימי שלישי, בפעולות מעבירים המדריכים (ט' עד יב') לחניכים (ד' עד ח') נושאים ותכנים שונים ומגוונים.

בסניף נמצאים גם "פעילים" האחראים על הפעילות המחנאית של הסניף ופרוייקטים למיניהם, ומנהלנים שאחראים על המחסן ועל לוגיסטיקת הסניף.

לכל סניף יש גרעינר או מספר גרעינרים העוזרים למדריכים ולפעילים בפעילות הסניף, הגרעינרים הם פעילי שנת שירות שמקיימים את שנת השירות במסגרת "גרעין אחים" של תנועת הנוער. הגרעינרים גרים בקומונות אזוריות (10 במספרן נכון לשנת הפעילות תשע"ח) אשר הדרומית מביניהן היא קומונת כיכר סדום הנמצאת בדרום ים המלח (ביישובים נאות הכיכר ועין תמר) ואילו הצפונית ביישוב צורית. בכל קומונה נמצאים הגרעינרים של יישובי האזור ומקיימים מסגרות משותפות בשלושה מעגלים: החברה הישראלית, תנועת הנוער ברמה הארצית והאזור והסניפים. בשנת הפעילות תשע"ז מסגרת שנת השירות הפעילה בתנועה היא גרעין אחים 29.

בסוף כיתה ח' יוצאים חניכי ח' לקורס מד"צים (מדריכים צעירים) המכשיר אותם כמדריכים.

אירועי התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתנועה מספר אירועיים שנתיים ביניהם:

טיול פתיחת שנה, טיול בן יומיים של סניף, כל כמה סניפים עורכים את הטיול במקום אחר.

טיול חנוכה אליו יוצאים רק חניכי השכבה הבוגרת (ט' עד יב) טיול בן ארבעה ימים אשר מתקיים בדרום הארץ, בו החניכים מתחלקים לקבוצות מעורבות בין הסניפים לפי גילאי החניכים. את הטיול עוברים החניכים במסגרת הקבוצה לכל אורך ארבעת הימים.

טיול פסח המשותף לכל החניכים, טיול בן שלושה ימים, התנועה מחולקת לשני אזורי טיול אחרים וכל סניף מטייל במסגרת הסניפית לפי ארבע "חטיבות" (קבוצת סניפים אשר מטיילת באותם המסלולים).

אירוע השיא של תנועת הנוער הוא מחנה קיץ המתקיים בשנים האחרונות באנדרטת הנח"ל שבפרדס חנה, בו מתחלקים סניפי התנועה לחמישה מחנונים (קבוצה הכוללת כמה מסניפי התנועה ומתחברת ביחד לקראת תהליך מחנה הקיץ). בין כל המחנונים נערכת תחרות על בנייה מחנאית, תוכני הדרכה לפי נושא המחנון, פני המחנון, ותפאורה ברוח נושא המחנון, רוח מחנון ועוד. כל שנה נבחר נושא כללי ברוח הציונות וההשפעה על החברה הישראלית למחנה הקיץ וכל מחנון מקבל שם אשר מהווה נושא משני מתוך הנושא שנבחר (לדוגמה מחנה קיץ 2017 יעסוק בגיבורים בחברה הישראלית ואחד המחנונים ייקרא "מחנון גיבורי המקרא").

אירוע נוסף הקורה אחת לשנתיים הוא הרפסודיה, אירוע בין שלושה ימים לשכבה הבוגרת במהלכו בונה כל קבוצה רפסודה וביום השלישי משיטה אותה.

חולצת התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולצת התנועה היא חולצת כפתורים עם צווארון בצבע כחול כהה המסמלת את חולצת העבודה של פועלי הארץ. לחולצה שני כיסים בגובה החזה, על הכיס השמאלי רקום סמל התנועה ועל הכיס הימני מודפס סמל הסניף שאליו משתייך לובש החולצה. החולצה היא שוויונית לכלל חניכי התנועה, הסגל הבוגר וגרעין אחים, והפרט היחיד שמבדיל בין התפקידים השונים הן סיכות הכשרה (סיכת הדרכה אשר מוענקת לחניך בסוף קורס המד"צים הראשון בכיתה ח' וסיכת גרעין אחים אשר מוענקת לגרעינר בתחילת שנת השירות) שנענדות על דש הצווארון. מאחור מודפס סמל התנועה, מצוין הסניף אליו אותו חניך משתייך ולעתים גם תפקידו.

סמל התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התנועה מורכב משלושה ברושים, שני בתים ושבעה תלמים הנתחמים בפס מעוגל שנגמר בפרח. מעל הסמל רשום האיחוד החקלאי בגדול ומתחתיו תנועת הנוער.

עקרונות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תנועת הנוער היא בלתי מפלגתית, ותחנך למעורבות ואחריות חברתית ואקטואלית בחברה הישראלית
  • תנועת הנוער היא גוף חינוכי ברוח האיחוד החקלאי
  • תנועת הנוער תחנך לדמוקרטיה וכבוד האדם
  • תנועת הנוער תחנך להתיישבות בארץ ובחיי קהילה, תוך הכרת היישוב, תולדותיו, היום, ומבט לעתיד
  • תנועת הנוער תחנך להגשמה במסגרת חברתית והתיישבותית
  • תנועת הנוער תחנך לטיפוח הפרט ולהגשמה עצמית, מתוך אמונה כי טיפוחו יוביל לתרומה במעגל החברתי
  • פיתוח וטיפוח מנהיגות צעירה, תוך שימת דגש על הנהגה עצמית של הנוער בכל מעגלי התנועה
  • התנועה תחנך לציונות, אהבת הארץ והכרתה, מסורת יהודית, מורשת ישראל והכרת החברה הישראלית
  • טיפוח קשרים בין בני נוער בתוך ישובי האיחוד החקלאי והחברה בכלל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של תנועת הנוער של האיחוד החקלאי

סיפורה של תנועת הנוער של האיחוד החקלאי - על גבי ציר זמן דיגיטלי של סיפור מקומי, ארכיון שיתופי