תנועת הנוער של האיחוד החקלאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו התנועה

תנועת הנוער האיחוד החקלאי היא תנועת נוער א-פוליטית שהוקמה כתנועת בת של האיחוד החקלאי התנועה המיישבת. הדגש בתנועת הנוער הוא החינוך לערכים, מחנאות, הכרת הארץ וציונות. התנועה פועלת במרחב הכפרי, במושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי החלה את פעילותה כמסגרת חינוך בלתי פורמלית, בשנת 1978. בשנה זו פעל גוש יישובים אחד בשרון. את תהליך ההכרה בתנועות הנוער החלו ליישם בשנת 1987 כאשר במסגרתה פעלו כשבעה עשר יישובי האיחוד. באותה שנה התקיים קורס מדריכים הרשמי הראשון הגדול ביותר והוא מנה 60 חניכים. בשלב זה עדיין לא הוכרה התנועה על ידי משרד החינוך כתנועת נוער רשמית.

בשנת 1985 בוועידת האיחוד החקלאי הארצית השמינית, הוחלט על הקמת חטיבת הנוער באיחוד החקלאי. החלטה זאת היוותה את הבסיס להקמתה של תנועת הנוער ברמה ארצית, ולבקש ממשרד החינוך הכרה רשמית, ועד לסוף שנת 1985 פעלו בתנועה 42 יישובים.

בשנת 1987 בחודש ספטמבר קיבלה תנועת הנוער של האיחוד החקלאי את ההכרה הממלכתית, ממשרד החינוך והתרבות והתקבלה כחברה במועצות הנוער בישראל. בשנה זו פעלו במסגרת התנועה 46 יישובים והוכשרו כ-200 מדריכים צעירים בפעילויות הארציות השתתפו 1,500 בני נוער.

נכון ל-2015, פעלה תנועת הנוער של האיחוד החקלאי ב- 40 סניפים בהם 56 יישובים. בתנועה פעלו כ-60 אנשי צוות בוגרים, 52 חברי גרעין אחים, 1,000 מדריכים ומדריכי פעילות וכ-7,000 חניכים בין השכבות ג'-יב'.

תנועת הנוער היא תנועה א-מפלגתית המחנכת לערכים שונים במסגרת החינוך הבלתי-פורמלי. בתנועה יש חניכים, פעילים ומדריכים רבים המעבירים פעולות שבועיות בנושאים שונים. תנועת הנוער מחולקת לגופים שונים, בהם הנהגה, גרעין אחים, מועצת נוער וסניפים.

הסניף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסניף הוא המקום בו מתרכזת רוב פעילות תנועת הנוער וממוקם בכל יישוב או צירוף של כמה יישובים השייכים לסניף אחד.

בסניף נערכות פעולות אחת לשבוע בימי שלישי, בפעולות מעבירים המדריכים (ט' עד יב') לחניכים (ד' עד ח') נושאים ותכנים שונים ומגוונים.

בסניף נמצאים גם "פעילים" האחראים על הפעילות המחנאית של הסניף, המחסן ועוד פעיליות שבתחום אחריותם.

לכל סניף יש גרעינר, או מספר גרעינרים העוזרים למדריכים ולפעילים בפעילות הסניף, הגרעינרים הם פעילי שנת שירות שמקיימים את שנת השירות במסגרת התנועה. הגרעינרים גרים בקומונות אזוריות ובכל קומונה נמצאים הגרעינרים של יישובי האזור.

בסוף כיתה ח' יוצאים חניכי ח' לקורס מד"צים (מדריכים צעירים) המכשיר אותם כמדריכים.

אירועי התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתנועה מספר אירועיים שנתיים ביניהם:

טיול פתיחת שנה, טיול בן יומיים של סניף, כל כמה סניפים עורכים את הטיול במקום אחר.

טיול חנוכה אליו יוצאים רק חניכי השכבה הבוגרת (ט' עד יב) טיול בן ארבעה ימים בו כל שכבה עורכת טיול אחר באותו אזור של הארץ

טיול פסח המשותף לכל החניכים, טיול בן שלושה ימים, התנועה מחולקת לשני אזורי טיול אחרים וכל סניף מטייל לבד במסלול עם סניפים נוספים

אירוע השיא של תנועת הנוער הוא מחנה קיץ המתקיים באנדרטת הנחל שבפרדס חנה. מחולק לחמישה מחנונים ובכל מחנה מספר של סניפים בין כל המחנונים נערכת תחרות על בנייה, רוח מחנון ועוד. כל שנה נבחר נושא כללי ברוח הציונות למחנה הקיץ וכל מחנון מקבל שם ונושא מתוך הנושא שנבחר.

אירוע נוסף הקורה אחת לשנתיים הוא הרפסודיה, אירוע בין שלושה ימים לשכבה הבוגרת במהלכו בונה כל קבוצה רפסודה וביום השלישי משיטה אותה.

חולצת התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולצת התנועה היא חולצת כפתורים עם צווארון בצבע כחול כהה המסמל את צבע העבודה, לחולצה שני כיסים בגובה החזה, על הכיס השמאלי מודפס סמל התנועה ועל הכיס הימני סמל הסניף של החניך, מאחור מודפס בגדול סמל התנועה ומתחתיו כתוב בגדול הסניף אליו אותו חניך משתייך.

סמל התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התנועה מורכב משלושה ברושים, שני בתים ושבעה תלמים הנתחמים בפס מעוגל שנגמר בפרח. מעל הסמל רשום האיחוד החקלאי בגדול ומתחתיו תנועת הנוער.

עקרונות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תנועת הנוער היא בלתי מפלגתית, ותחנך למעורבות ואחריות חברתית ואקטואלית בחברה הישראלית
  • תנועת הנוער היא גוף חינוכי ברוח האיחוד החקלאי
  • תנועת הנוער תחנך לדמוקרטיה וכבוד האדם
  • תנועת הנוער תחנך להתיישבות בארץ ובחיי קהילה, תוך הכרת היישוב, תולדותיו, היום, ומבט לעתיד
  • תנועת הנוער תחנך להגשמה במסגרת חברתית והתיישבותית
  • תנועת הנוער תחנך לטיפוח הפרט ולהגשמה עצמית, מתוך אמונה כי טיפוחו יוביל לתרומה במעגל החברתי
  • פיתוח וטיפוח מנהיגות צעירה, תוך שימת דגש על הנהגה עצמית של הנוער בכל מעגלי התנועה
  • התנועה תחנך לציונות, אהבת הארץ והכרתה, מסורת יהודית, מורשת ישראל והכרת החברה הישראלית
  • טיפוח קשרים בין בני נוער בתוך ישובי האיחוד החקלאי והחברה בכלל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של תנועת הנוער של האיחוד החקלאי