תנועת הצופים בפולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צלב הצופים (Krzyż Harcerski) - סמל צופי פולין

תנועת הצופים בפולין מורכבת משנים-עשר גופים עצמאיים עם כ-160,000 צופים וצופות חברים. הארגון הגדול ביותר מבחינת מספר החברים בו הוא ארגון הצופים והצופות הפולני (Związek Harcerstwa Polskiego; ZHP) עם כ-140,000 חברים.[1][2]

היסטוריה של תנועת הצופים בפולין[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-20, פולין חולקה בין גרמניה, רוסיה, ואימפריות אוסטרו-הונגריה. הפולנים, גם מבוגרים וגם צעירים, יצרו הרבה שורשים לתנועות וארגונים, שמטרתם שימור האומה ובסופו של דבר, מאבק על עצמאות. אחד מהארגונים הללו היה ארגון הנוער "Zarzewie".

תחילתה של תנועת הצופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצופיות הוצגה לחלק של פולין באוסטריה-הונגריה על ידי הסופר הפולני,אדמונד נגנווסקי, שכתב מאמר על ארגון הצופים העולמי ב Słowo Polskie (לבוב, 16 בספטמבר 1909), בין שאר המאמרים על מערכת החינוך באנגליה. מאוחר יותר הוא החל להתכתב עם ראש הצופים העולמי, באדן-פאוול, אשר עודד את נגנווסקי לשווק את תנועת הצופים בפולין ושלח לו עותק של צופיות לבני הנעורים.[3] הספר תורגם לפולנית על ידי פעיל של Zarzewie, אנדריי מלקווסקי. העבודה הוטלה עליו כעונש על איחורים רבים בתנועת הנוער. אנדריי מלקווסקי התלהב מאוד מהספר ופעל ליישם את התנועה החדשה ביחד עם אשתו אולגה דרהונווסקה מלקווסקה. כתוצאה מכך, תנועת הצופים הפולנית החלה לפעול רשמית בשנת 1910 בלבוב.

תחילה לצופים לא היו מדים אחידים, מכיוון שחלק מהקבוצות רצו להישאר עצמאיים. עם זאת, כל הקבוצות קיבלו סגנון ועיצוב דומה, ותג צופים עולמי אחיד, עם אותיות נוספות ONC (אשר מייצגות "Ojczyzna, Nauka, Cnota",[4] כלומר, "מולדת, למידה, זכות"). התוכנית הייתה מורכבת משלושה חלקים; רעיון הצופים המוכר, המדע, במיוחד המחקר של ההיסטוריה הלאומית וערכים ושפה לאומיים, ובסיס לאימונים צבאיים.

מספר ארגוני צופים עצמאיים התפתחו תחת פיקוחם של הארגונים הקיימים, בעיקר חברת ההתעמלות "Sokół", תנועת "Zarzewie", או ארגון "Eleusis". תודות להשפעה של הארגון האחרון, עד היום קוד הצופים בפולין מחייב "להיות טהור בחשיבה, בדיבור, במעשים, לא לעשן, ולא לשתות אלכוהול".

ההתפתחות המהירה והפופולריות של הצופים נמשכה עד 1914, אך נקטעה על ידי פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פלישת גרמניה לפולין ב-1939 ארגון ZHP הפך לארגון פשע על ידי הנאצים (שהלכו רחוק והתחילו בהוצאה להורג של צופים וצופות רבים, יחד עם עוד מנהיגי התנגדות אפשריים), אבל הצופים המשיכו לפעול בסתר. כינויים של חברי הצופים הפך להיות הדרגות האפורות (Szare Szeregi), והם שיתפו פעולה עם מדינת פולין הסודית ועם התנגדות ארמייה קריובה.

מספר צופים בוגרים יותר ביצעו משימות חבלה של התנגדות מזוינת. הצופות הבנות יצרו יחידות עזר כאשר עבדו בתור אחיות, נשות קשר ונשאיות תחמושת. באותו הזמן הצופים הצעירים היו מעורבים כביכול ב"אירועי חבלה קטנים", אשר כללו חלוקת כרוזים או ציור גרפיטי על קירות. במהלך מבצע סופה, הצופים השתתפו באופן פעיל בקרבות, במיוחד במהלך מרד ורשה.

פולין הקומוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1945 תנועת ה-ZHP שחזרה את שמה הקודם וחזרה לפעילות ציבורית. עם זאת, השלטונות הקומוניסטיים של פולין לחצו על הארגון להיות חבר של תנועת הפיונירים, ובסופו של דבר, בשנת 1949, אסרו על תנועת הצופים לפעול בפולין, בעוד חבריה הצטרפו למפלגת הפועלים הפולנים המאוחדים כתוצאה מכך. ארגון חדש תחת אותו שם נוצר על ידי הממשלה הקומוניסטית לאחר מותו של ראש הממשלה הסובייטי יוזף סטלין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Triennal review: Census as at 1 December 2010". World Organization of the Scout Movement. בדיקה אחרונה ב-13 בינואר 2011. 
  2. ^ "Our World". World Association of Girl Guides and Girl Scouts. 2006. בדיקה אחרונה ב-7 בדצמבר 2006. 
  3. ^ Preface to the 2014 reprint of the 1913 book, Andrzej Małkowski, Scouting in Poland, ISBN 978-83-7850-735-2 (paperback), ISBN 978-83-7850-681-2 (hard)
  4. ^ "Ojczyzna, Nauka, Cnota – jubileuszowa wystawa harcerska 1910-2010".