תנועת יחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תנועת יחד - תנועת ילדים הפועלת בעיר בית שמש במספר שכונות ומטרתה לקדם שינוי חברתי בעיר. התנועה הוקמה ב-2007, ביוזמה של חברי גרעין 'יחד' הפועלים בעיר והגרים בשכונת ה-8 קומות בבית שמש. התנועה הקומה מתוך צורך להוות מענה לילדי השכונה, אשר מרבית ילדים למשפחות עולים.

בראשית דרכה מנתה התנועה כעשרה אנשי צוות, 'אחים גדולים' אשר היו מגיעים לשכונה בשבת ומעבירים פעילות לכל ילד שרצה להשתתף. עם צמיחת התנועה התרחבה הפעילות גם לפעילות אמצע שבוע וכן אירועים סביב מעגל השנה שכללו: טיולים לקראת חגים, נשף פורים, ניקיון שכונתי לקראת פסח ועוד.

חזון התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת הקמת התנועה עמדו לנגד עיני המייסדים שתי מטרות:

  1. פתרון לשעות הפנאי של ילדי השכונה, אשר לרוב היו נשארים שעות רבות ללא השגחת הוריהם
  2. קידום מנהיגות של ילדי השכונה במטרה ליצור מודלים לחיקוי מתוך השכונה.

הפעילות של התנועה מתמקדת בעיקר במטרה הראשונה אשר זו השוגה על ידי נוכחות המדריכים-'אחים גדולים' בשכונה. לאחר כשנתיים החלה התנועה להתמקד בקידום מנהיגות של ילדי השכונה, באמצעות קיום סמינריונים למנהיגות לילדי השכונה, על ידי פרויקטים של מחויבות אישית ושבותנים משותפים עם תנועות נוער אחרות.

כיום התנועה פועלת בשני מוקדים עיקרים בעיר ומונה כ-80 חניכים וכ- 20 אנשי צוות.

פרויקט מנהיגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מהתחומים בהם בחרה התנועה להתמקד הייתה מנהיגות בקרב יוצאי העדה האתיופית יוצאי השכונה. כחלק מהנהגת הפעילות היה דגש על החיבור בין ילדי השכונה שנולדו בארץ לבין הוריהם שעלו את המסע מאתיופיה ולעיתים בשל קשיי הקליטה בני השכונה לא היו מודעים למורשם ועברם התרבותי. במהלך התוכנית נחשפו משתתפי התוכנית להיסטוריה של הביתא ישראל, ומבצעי העלייה של העדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]