לדלג לתוכן

תסמונת פיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיקה
Pica Syndrom
חפצים שנמצאו בקיבה של לוקה בתסמונת פיקה
חפצים שנמצאו בקיבה של לוקה בתסמונת פיקה
חפצים שנמצאו בקיבה של לוקה בתסמונת פיקה
תחום פסיכיאטריה עריכת הנתון בוויקינתונים
תסמינים אכילה עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine 914765 עריכת הנתון בוויקינתונים
DiseasesDB 29704
MeSH D010842
MedlinePlus 001538
סיווגים
ICD-10 F50.8, F98.3
ICD-11 6B84 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תסמונת פיקהאנגלית: Pica Syndrome) היא הפרעת אכילה הגורמת לאכילה חוזרת ונשנית של חומרים שאינם ראויים למאכל, כגון עפר, קרח, שיער, פחם, לכלוך, נייר, חול, עובש ועוד. התסמונת נחשבת לתסמונת של גיל הילדות, אך יכולה (בעיקר כשאינה מטופלת בילדות) להופיע גם כמצב כרוני בגיל הבגרות[1].

שמה של התסמונת מגיע מהמילה "Pica" – שמה הלטיני של ציפור העקעק, שהיא אוכלת כל. אין לבלבל תסמונת זו עם המחלה הנוירולוגית הנקראת מחלת נימן פיק[2].

תיעוד של תסמונת פיקה בספרות הרפואית הופיע כבר במאה ה-18, בקרב עבדים בארצות הברית[3]. אחד המקרים הבולטים של תסמונת פיקה שהתפרסמו היה של הבדרן הצרפתי מישל לוטיטו. הוא אובחן כסובל מפיקה בילדותו וכונה "מר אוכל כל". לוטיטו אכל במשך שנתיים מתכות של מטוס ססנה שלם שפורק לחתיכות[4].

פסיכיאטר יאבחן תסמונת פיקה על פי DSM 5[5] אם יתקיימו התנאים הבאים:

 1. אכילה מתמשכת של חומרים או חפצים שאינם אוכל ואינם בעלי ערך תזונתי לאורך תקופה של חודש לפחות
 2. אכילת החומרים והחפצים אינה תואמת את שלב ההתפתחות של הילד/תינוק.
 3. אכילת החומרים אינה חלק מטקס חברתי נורמטיבי בתרבות אליה משתייך האדם.
 4. אם התסמונת מתרחשת על רקע הפרעה נפשית אחרת (מגבלה אינטלקטואלית, הספקטרום האוטיסטי או סכיזופרניה) או מצב רפואי (לרבות הריון) והיא חמורה מספיק כדי להסב את תשומת הלב.

על פי מדריך ה-DSM, תסמונת זו מאובחנת כאשר במשך חודש ימים לפחות מתבצעת אכילת דברים שלא נועדו למאכל אדם, בגיל בו הדבר נחשב להפרעה בהתפתחות ובחברה בה אין מדובר בחלק מהתרבות.

תסמונת זו קשורה במגוון של הפרעות נפשיות, כגון טראומה נפשית והזנחה הורית. המחלה נפוצה בקרב ילדים ובקרב נשים בהריון, וכן בקרב אנשים הסובלים ממחלות התפתחותיות. שכיחות התסמונת אינה ידועה כיום. בקרב אנשים עם מגבלה שכלית התפתחותית ישנה מגמת עליה בשכיחות התסמונת, ככל שהמגבלה השכלית התפתחותית חמורה יותר, כגון אוטיזם.

הופעת התסמונת יכולה להתרחש בינקות, בילדות בתקופת הנעורים או בבגרות. עם זאת הופעה בילדות היא השכיחה ביותר. פיקה יכולה להופיע אצל ילדים כחלק מתהליך ההתפתחות הטבעי שלהם. אצל מתבגרים ומבוגרים היא נוטה להיות חלק ממוגבלות שכלית התפתחותית. נמצא שאנמיה, מחסור בהמוגלובין ובתאי דם אדומים, וכן רמה נמוכה של אבץ קשורים לצורות מסוימות של פיקה, כגון אכילת עפר, ויש מקרים בהם התופעה מופיעה אצל נשים בהריון. הזנחה, היעדר פיקוח ועיכוב התפתחותי עלולים להעלות את הסיכוי להתפתחות התסמונת. אכילת עפר הייתה נפוצה בקרב עבדים בדרום ארצות הברית במאה ה-19[6].

אכילה של דברים שאינם מזון יכולה להתרחש על רקע של מגוון מצבים רפואיים והפרעות נפשיות. השילוב השכיח ביותר הנלווה לתסמונת הוא הפרעות הספקטרום האוטיסטי, ומוגבלות שכלית התפתחותית. שילוב עם סכיזופרניה אפשרי אך נדיר יותר. כמו כן יכולה תסמונת פיקה להופיע יחד עם טריכוטילומניה, והפרעת חיטוט בעור. התסמונת יכולה להופיע גם עם הפרעת הימנעות / הגבלת אכילה (מה שבעבר נקרא הפרעת אכילה סלקטיבית[5][7].

סוגיות בין תרבותיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחברות מסוימות נהוג לאכול חומרים שאינם חומרי מזון כחלק מטקסים דתיים שונים. אכילה זו נחשבת כבעלת משמעות רוחנית ולעיתים רפואית (כחלק מצורת ריפוי של מרפאים עממיים שונים).

השפעה בריאותית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אכילת חומרים שאינם מזון יכולה להיות מסוכנת הן מפני שהיא יכולה לגרום להרעלות מסוגים שונים והן מפני שהיא יכולה לגרום לחסימות של המעי ובמקרים שבהם נאכלים חפצים חדים היא יכולה גם לגרום לנקב או קרע במעי (מצב שיכול להיות מסכן חיים). סכנות נוספות הן פגיעה בשיניים ובחניכיים, וכן חוסרים תזונתיים שונים[8]. בנוסף, פיקה בדרך כלל מתלווה להפרעות נפשיות אחרות ולעיתים אף למחלות גופניות[5][9]

שכיחות ואפידמיולוגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדיין אין נכון להיום נתונים על שכיחות התסמונת. עם זאת ידוע ששכיחות התסמונת בקרב ילדים עם הפרעה שכלית התפתחותית גדלה ככל שחומרת המגבלה השכלית התפתחותית גוברת. התסמונת קיימת בשני המינים, ישנה גם צורה של התסמונת שמתרחשת במהלך הריון, אך מעט מאוד ידוע עליה. עוד ידוע שאצל חלק מהילדים המפתחים תסמונת זו יש אכילה של דברים ספציפיים בלבד, ואילו אצל ילדים אחרים לא[5].

אבחנה מבדלת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש להבחין תסמונת זו ממספר תסמונות והפרעות נפשיות ורפואיות:

תסמונת קליין לוין, אנורקסיה נרבוזה, הפרעת זהירות, ופציעה עצמית לא אובדנית, המופיעה כתסמין של הפרעת אישיות.

הטיפול בתסמונת זו צריך להיות מהיר. הטיפול נעשה על ידי צוות רב מקצועי הכולל רופא ילדים, עובד סוציאלי פסיכיאטר ואחות. צוות זה מבקר בביתו של הילד מברר את תנאי מחייתו והרגליו ועובד עם המשפחה לבדיקת המערכות הרגשיות הקשורות לילד ולטיפול בו[9].

בתרבות הפופולרית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט המתח הפסיכולוגי "לבלוע" (אנ') משנת 2019, הדמות הראשית, הנטר קונראד (היילי בנט), מפתחת תסמונת פיקה בעודה הרה, על רקע קשייה להתמודד עם בעלה המנוכר ומשפחתו[10].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ S Vijayendranath Nayak, Raghavendra Kini, Ujwala Shetty, Prasanna Kumar Rao, Roopashri Rajesh Kashyap, Gowri Bhandarkar, Pica - an eating disorder: A report and review, Department of Oral Medicine and Radiology, AJ Institute of Dental Sciences, Mangalore, Karnataka, India
 2. ^ Naoya Takeda, Yuki Kishimoto, Osamu Yokota, Neurodegenerative Diseases, Springer, New York, NY, 2012, עמ' 300–316. (באנגלית)
 3. ^ Rose, E. A., Porcerelli, J. H., & Neale, A. V. (2000). "Pica: Common but commonly missed". The Journal of the American Board of Family Practice. 13 (5): 353–8.
 4. ^ אלכס דורון, דוקטור תציל אותי! מצעד המחלות המוזרות, באתר nrg‏, 20 בינואר 2013
 5. ^ 1 2 3 4 American Psychiatric Association, Feeding and Eating Disorders, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM–5), WDC: American Psychiatric Association, 2013, עמ' 329-331
 6. ^ Rose EA, Porcerelli JH, Neale AV (2000). "Pica: Common but commonly missed". The Journal of the American Board of Family Practice. 13 (5): 353–8. PMID 11001006.
 7. ^ Judith Rohde, Malte Christian Claussen, Bernhard Kuechenhoff, Erich Seifritz, Combined symptomatology of psychosis, pica syndrome, and hippocampal sclerosis: A case report, International Journal of Eating Disorders 46, 2013-01-01, עמ' 89–91 doi: 10.1002/eat.22064
 8. ^ Ali Islek, Ersin Sayar, Aygen Yılmaz, Cem Boneval, A rare outcome of iron deficiency and pica: Rapunzel syndrome in a 5-year-old child iron deficiency and pica, The Turkish Journal of Gastroenterology: The Official Journal of Turkish Society of Gastroenterology 25, February 2014, עמ' 100–102 doi: 10.5152/tjg.2014.4051
 9. ^ 1 2 חנן מוניץ (עורך), 26 הפרעות פסיכיאטריות בילדים ובמתבגרים, פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, שישית, דיונון, 2013, עמ' 642-643
 10. ^ Ashley Lombardo, ‘Swallow’ Is a Haunting Cinematic Portrait on Body and Control. Medtruth, May 15, 2020

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.