תפקיד כפול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השחקן מייק מאיירס ידוע בגילומו הן את אוסטין פאוורס והן את יריבו, ד"ר אוויל.

תפקיד כפולאנגלית: double role או dual) הוא הופעה של שחקן בקולנוע, בתיאטרון או בטלוויזיה, שבה הוא מגלם שתי דמויות או יותר. מונח זה שונה מאלטר אגו - מקרה שבו שחקן משחק דמות עם מרכיב אישיות נוסף ומובחן לאותו אדם. גם דיבוב של דמויות נוספות, מעבר למשחק, נכלל תחת ההגדרה.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהתפקידים הכפולים נוצרים תוך התאמה תסריטאית, אך במקרים אחרים הסיבה לתפקיד הכפול היא אילוצי תקציב. הופעות כפולות מסוימות מהוות הפוגה קומית או מרכיב של אבסורד בהצגה ולעיתים השחקן ייצג דמויות תאומות זהות, שלעיתים ניצבות זו מול זו. לעיתים שחקן המגלם דמות טובה יגלם גם דמות רעה. בתיאטרון לעיתים מועלות הצגות עם מספר שחקנים בתפקיד כפול, כינוי נפוץ באנגלית לקאסט ההצגה במקרה כזה הוא קאסט "Ironman" ("אנשי ברזל").

בתיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתיאטרון ידועים מספר מקרים של עבודת משחק כפול שיכולה להיות קשורה לתקציב נמוך יחסית, אך גם להעביר מסרים הקשורים לסיפור. ב"מלאכים באמריקה" של המחזאי טוני קושנר שמונה שחקנים מחליפים דמויות וגם את מינם, מה שגורם לקהל לבחון את יחסו למגדר ומיניות הדמויות.

במחזה המילטון מוצגים ארבע דמויות מתחלפות בין הופעה ראשונה לשנייה, כאשר ישנו קשר מסוים בין הדמויות להם התחלפו הדמויות: פיליפ המילטון/ג׳ון לורנס, המרקיז דה לה פאייט/תומאס ג'פרסון, הרקולס מאליגן/ג'יימס מדיסון ומרגריטה סקיילר ואן רנסלאר/מריה ריינולדס. בחילופי הדמויות יש הרבה קווי דמיון בין שתי הדמויות, שירותיהם והלבוש האופייני שלהם.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]