לדלג לתוכן

תקופת הדממה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קטע מ"שירת הים", מהממצאים היחידים מתקופת הדממה, המאה ה-8 לספירה, מוצג כיום בהיכל הספר, מוזיאון ישראל, ירושלים

בהיסטוריה של כתבי היד העבריים של המקרא, תקופת הדממה (Silent Era) מתייחסת לתקופה של כשמונה מאות שנה, בין המאה השנייה לספירה, מועד כתיבתן של אחרונות מגילות מדבר יהודה, למאה העשירית לספירה, זמן כתיבתו של כתר ארם צובא, שממנה כמעט ולא שרד בידינו אף כתב יד עברי של המקרא.

התפתחות הכינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-19 התגלו כתבי יד עבריים עתיקים שהיו טמונים במשך מאות שנים בגניזה הקהירית, בהם כתבי יד נדירים של המקרא, כתבי יד של ספרים שלא היו ידועים עד עתה, וכן ספרים שהיו ידועים רק בשפות אחרות ונתגלה לראשונה מקורם העברי (כמו ספר בן סירא). כתבי היד שהיו טמונים בגניזה הקהירית מתוארכים החל מהמאה התשיעית לספירה.

במאה העשרים התגלו כתבים עבריים עתיקים עוד יותר במספר אתרים ומערות במדבר יהודהמגילות מדבר יהודה, הכוללות את העותקים הקדומים ביותר של ספרי המקרא, לצד ספרים אחרים השופכים אור על חייהם של כת מדבר יהודה שפעלה באותם ימים. כתבי היד שנתגלו מתוארכים מהמאה השלישית לפני הספירה עד לתקופת מרד בר כוכבא, במאה השנייה לספירה.

מכיוון שבמשך זמן רב לא התגלה אף ממצא עברי שניתן לתארכו לתקופה שבין כתיבת מגילות מדבר יהודה לכתיבת ממצאי הגניזה הקהירית, מכונה התקופה "תקופת הדממה" של הכתבים העבריים.

יוצאי דופן: מסמכים וכתובות מ"תקופת הדממה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגילה המפוחמת מעין גדי
  • ביולי 2015 נודע שרשות העתיקות הצליחה לפענח את תחילתה של מגילה שהתפחמה, שנתגלתה בבית הכנסת העתיק בעין גדי.
    הקטע שפוענח הוא קטע מראשיתו של ספר ויקרא. המגילה השרופה מתוארכת למאה השישית לספירה והיא פוענחה רק בשנת 2015 באמצעות סריקת CT, ‏45 שנים לאחר מציאת המגילה.[3][4]
  • כל האמור לעיל מתייחס לטקסטים על קלף או פפירוס בכתב יד. טקסטים בתור פסיפס או חרוט בקירות בתי כנסת ידועים לנו ממספר בתי כנסת מהתקופה. במיוחד "כתובת רחוב" מהמאה ה 6 שהיא קטע מברייתא ממסכת שביעית ונמצאה ברצפה ועל הקיר של בית הכנסת. הוא הטקסט התלמודי הישן הנמצא בידינו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • RL Shreckhise, "The Rhetoric of the Expressions in the Song by the Sea (Exodus 15, 1-18)", Scandinavian Journal of the Old Testament, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילוי כתב היד של שירת הים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]