תקנות אופ"א לתחרות כלכלית הוגנת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תקנות אופ"א לתחרות כלכלית הוגנת המוכרות במדיה הישראלית תחת השם פייר פליי פיננסי (ובאנגלית FFP - Financial Fair Play) הוא שם כולל לתקנות שמטרתן להגביר את השוויון והתחרותיות בין קבוצות כדורגל המשתתפות במפעלי אופ"א השונים[1]. שתי התקנות המשמעותיות ביותר הן הגבלת הפסדים והגבלת הוצאות על רכש שחקנים.

היוזם העיקרי ומי שנחשב לכוח המניע מאחורי התקנות, הוא נשיא אופ"א לשעבר מישל פלאטיני[2][3].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקנות הגיעו לאחר שבעשורים האחרונים החלו פערים כלכליים לפגוע בתחרותיות בענף הכדורגל ברחבי היבשת. בפרט, הפייר פליי הפיננסי נוצר כמענה לאוליגרכים, שייחים מנסיכויות הנפט במזרח התיכון ומיליארדרים שרוכשים בעלות על קבוצה. במקרים רבים הרצון ליצור הישגים מהירים בשילוב גב כלכלי איתן יוצר מצב שבו בעלי אותן קבוצות מוציאים כספים ללא התחשבות בהפסד הכלכלי (היות שהמשאבים העיקריים של אותו אוליגרך מגיעים מעסקים שונים). מצב זה יוצר קושי לשאר הקבוצות, אשר מתנהלות בד בבד גם כעסק כלכלי או לכל הפחות שואפות לאיזון תפעולי, להתמודד עם קבוצות אלו (אשר בבעלות אוליגרכים).

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא קבוצת הכדורגל מנצ'סטר סיטי שנרכשה על ידי יורש העצר של אבו דאבי בשנת 2009 ובחלוף שלוש עונות התבססה כקבוצת צמרת אירופית, תוך שהיא זוכה באליפות אנגליה (עונת 2011/2012) וזאת במחיר צבירת הפסדי עתק של מעל 440 מיליון ליש"ט (כמעט 2.5 מיליארד )[4][5].

הגבלת הפסדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי התקנות, החל מעונת 2012/2013 ועד לעונת 2014/2015 לקבוצות החברות באופ"א אסור יהיה להפסיד מעל 45 מיליון אירו, בשלוש השנים יחד. כאשר החל מעונת 2015/2016 ועד לסוף עונת 2017/2018 גובה ההפסד יוגבל ל-30 מיליון אירו (לשלוש העונות יחד). בשנים העוקבות הכוונה היא להמשיך ולהפחית בהדרגה את גובה ההפסד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Uefa's financial fair play rules explained, BBC Sport - ריאיון עם ז'אן לוק דהנה בנושא פייר פליי פיננסי, ‏12 באוגוסט 2011 (באנגלית)
  2. ^ David Conn, Just how fair is Michel Platini's financial fair-play ruling?, אתר ה"גארדיאן" הבריטי, ‏25 במאי 2011 (באנגלית)
  3. ^ שרון בורנשטיין, ‏"מהפכה כלכלית בכדורגל האירופי"? לא בדיוק, באתר גלובס, 23 ביולי 2012
  4. ^ אוריאל דסקל, לא פייר למנצ'סטר סיטי?, באתר כלכליסט, 7 בדצמבר 2011
  5. ^ יוני מנדל, אבו מנצ'סטר, באתר כלכליסט, 11 באוגוסט 2011
Soccerball.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כדורגל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.