תרזה הקדושה מלוס אנדס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תרזה הקדושה מלוס אנדס
Teresa de los Andes.jpg
תרזה הקדושה מהאנדים בצעירותה
לידה 13 ביולי 1900
סנטיאגו דה צ'ילה, צ'ילה
פטירה 12 באפריל 1920 (בגיל 19)
מנזר של המסדר הכרמליתי בעיר לוס אנדס, צ'ילה
קדוש עבור הכנסייה הקתולית
ביאטיפיקציה 3 באפריל 1987, סנטיאגו דה צ'ילה, צ'ילה על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני
קאנוניזציה 21 במרץ 1993, רומא על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני
חג 12 באפריל
תכונות צלבים קטנים, פרחים
פטרונית של צ'ילה, אנשים צעירים

תרזה הקדושה מלוס אנדסספרדית: Teresa de Jesús de los Andes‏; 13 ביולי 1900 - 12 באפריל 1920) הייתה נזירה צ'יליאנית אשר הוכרה כקדושה בידי הכנסייה הקתולית (בספרדית נהגה שמה "תֶרֶסָה").

תרזה הקדושה נולדה בשם חואנה פרננדס דל סולאר (Fernández del Solar) למשפחה בת המעמד הבינוני בעיר סנטיאגו דה צ'ילה שבצ'ילה, וכונתה בשם החיבה "חואניטה", השם בו היא מוכרת כיום. כבר מגיל 6 סייעה בקביעות במיסה. בשלב מוקדם בחייה קראה את האוטוביוגרפיה של הקדושה הצרפתייה תרזה הקדושה מליזייה, אשר הותירה את חותמה על חואניטה, שכבר הייתה אדוקה למדי, והביאה אותה לבחור בדרך חיים המוקדשת לשירות האל. בגיל 14 בחרה במסדר הכרמליתי כייעודה והחלה לומדת את דרכו וקדושיו, וכן עמדה בקשר עם אם המנזר הכרמליתי בעיר לוס אנדס, כ-90 קילומטרים מסנטיאגו על הדרך בין סנטיאגו וואלפראיסו. בגיל 15 נדרה את נדר הבתולים, אותו חידשה שוב ושוב עד למותה.

ב-7 במאי 1919, כחודש לאחר שמלאו לה 19 שנים, הפכה חואניטה לנזירה במסדר הכרמליתי ואימצה לעצמה את השם "תרזה של ישו". משפחתה לא התנגדה לייעוד בו בחרה לחייה, אולם העדיפה כי תרזה תשהה במנזר אחר מזה בו בחרה, קרוב יותר לסנטיאגו ונוח יותר למחיה. תרזה דחתה את רצון משפחתה בעדינות אך בנחישות, שכן במנזר בו בחרה שרר סגנון חיים פשוט בו חפצה וכן האושר של החיים בצוותא בחברת נשים אשר מסירותן לאל מוחלטת. את ימיה העבירה תרזה בתפילות וויתורים אישיים. ביומנה כתבה כי "אני של אלוהים" והוסיפה "הוא יצר אותי והוא ראשיתי וסופי".

לקראת סופם של חייה הקצרים החלה תרזה בשליחות של הפצת הנצרות באמצעות כתיבת מכתבים, ובכך חלקה את חייה הרוחניים ומחשבותיה עם אנשים רבים. בגיל 20 חלתה בטיפוס הבהרות וחוותה ייסורים רבים. באפריל קיבלה את סקרמנט המשיחה האחרונה ונדרה את נדריה האחרונים כדי להשלים את תהליך הכשרתה כנזירה. כשבוע לאחר מכן, במהלך השבוע הקדוש, ב-12 באפריל, נפטרה תרזה, פחות משנה לאחר שנכנסה למנזר.

תרזה פופולרית למדי וכ-100,000 צליינים עולים לרגל אל קברה בלוס אנדס מדי שנה. תרזה היא הקדושה הראשונה של צ'ילה וכן הכרמליתית הראשונה מחוץ לאירופה שהוכרזה כקדושה. היא פופולרית במיוחד בקרב נשים ואנשים צעירים.

תרזה עברה ביאטיפיקציה ב-3 באפריל 1987 בסנטיאגו דה צ'ילה בידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני, אשר ב-21 במרץ 1993 הכריז עליה כקדושה בהליך של קאנוניזציה שנערך ברומא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]