לדלג לתוכן

תרשים לבדיקת ראייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תרשים לבדיקת ראייה עם אותיות עבריות
תרשים יפני לבדיקת ראייה
טבלת LogMAR - ETDRS(אנ'). בטבלה זאת אין בעיית Crowding(אנ'), מכיוון שכל אות ואות בשורה רחוקות באותו היחס. טבלה זאת נועדה לפצות על טעויות שיש בלוח סנאלן.

תרשים לבדיקת ראייה הוא תרשים המשמש למדידת חדות הראייה. תרשימים לבדיקת ראייה נמצאים בשימוש של אנשי מקצוע בתחום הבריאות, כמו אופטומטריסטים, רופאים או אחיות, כדי לבדוק אנשים עם לקויי ראייה או אנשים עם חשד ללקויי ראייה. רופאי עיניים, משתמשים בתרשימים לבדיקת ראייה כדי לפקח על חדות הראייה של מטופליהם בתגובה לטיפולים שונים כמו תרופות או ניתוחים.

במהלך הבדיקה, התרשים ממוקם במרחק סטנדרטי מהנבדק. הנבדק מתבקש לזהות את הסמלים המופיעים בתרשים, החל מהסמלים הגדולים ביותר ועד הקטנים ביותר שהוא מסוגל לזהות. חדות הראייה נקבעת על פי הסמלים הקטנים ביותר שהנבדק מצליח לזהות.

החוק מגדיר מהי חדות הראייה שבה לקויי ראייה נחשבים לעיוורים. נכון לימינו, לפי החוק אדם נחשב לעיוור אם חדות הראייה שלו עומדת על 3/60 או פחות מכך.[1][2]

תהליך הבדיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים לבדיקת ראייה עם אותיות לועזיות, אשר מציין את המרחק הסטנדרטי ואת חדות הראייה עבור כל שורה של התרשים
סימולציה של חדות ראייה על טבלת LogMAR - ETDRS. אדם שבמדידה נמצא בעל הערכים שמ-6/120 והלאה (6/150 6/190 6/240 6/300 (השורות אינן בטבלה)) נחשב לעיוור על פי חוק.

בתרשימי בדיקת הראייה מוצגות מספר שורות של סמלים סטנדרטיים לבדיקת ראייה. הסמלים המשתמשים לבדיקת הראייה יכולים להיות אותיות, ספרות או צורות גאומטריות. כל שורה בתרשים מציגה סמלים בגודל שונה. בדרך כלל הסמלים הגדולים ביותר נמצאים בשורה העליונה והם הולכים וקטנים בהדרגה עד לתחתית התרשים.

לפני הבדיקה הנבדק מתבקש להסיר עזרי ראייה כמו משקפיים או עדשות מגע. את הבדיקה אפשר לבצע בישיבה או בעמידה, כאשר הנבדק מוצב במרחק סטנדרטי מתרשים הבדיקה. במהלך הבדיקה, הנבדק מתבקש לזהות את הסמלים המופיעים בתרשים, החל מהסמלים הגדולים ביותר ועד הקטנים ביותר שהוא מסוגל לזהות. חדות הראייה של הנבדק נקבעת על פי הסמלים הקטנים ביותר שהנבדק מצליח לזהות.

כל אחת מהעיניים נבדקת בנפרד, כאשר העין השנייה מכוסה. ניתן לכסות את העין שלא נבדקת באמצעות כף היד של הנבדק, פיסת נייר או כל כיסוי אטום אחר.

לאדם המשתמש בעזרי ראייה כמו משקפיים או עדשות, ניתן לעשות בדיקה נוספת עם עזרי הראייה כדי לוודא שהם אכן מתקנים את חדות הראייה שלו למצב התקין.

פענוח תוצאות הבדיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעשה ניתן לבדוק חדות ראייה מכל מרחק (הגורם המכריע הוא הגודל הזוויתי אותו תופס האובייקט על רשתית העין), אך כמוסכמה עושים את הבדיקה ממרחק של 6 או 3 מטרים. הנבדק צריך להגיד מה הוא רואה בשורה, כל עין בנפרד, ואחר בשתי העיניים יחדיו. התוצאה היא שקלול של שלוש הבדיקות. התוצאה היא שבר פשוט (ישנן עוד שיטות למתן התוצאה (LogMAR, שבר עשרוני), אך הן מבוססות על אותה בדיקה), המכונה “השבר של סנלן”. המונה קבוע (בד”כ 6) ומציין את מרחק הבדיקה במטרים ממנו מזהה הנבדק עצם כלשהו. המכנה מבטא את המרחק בו יצטרך לעמוד אדם שראייתו טובה ותקינה על מנת לזהות את אותו העצם. 6/6 מוגדרת כראייה תקינה, והיא אומרת שהנבדק מזהה אובייקט ממרחק 6 מטרים בדיוק כמו אדם בעל ראייה תקינה שיזהה את האובייקט ממרחק 6 מטרים. 6/15, הנבדק מזהה אובייקט ממרחק של 6 מטרים, שאותו יזהה אדם בעל ראייה תקינה ממרחק 15 מטרים.[3][4] ז"א, ככל שמנה השבר יותר קטן, חדות הראייה של האדם יותר לקויה, והוא מוגדר כבעל קוצר ראייה.

אפשרויות חלופיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן חלופות מבוססות מחשב לתרשים בדיקת הראייה, אך הן לא היו נפוצות במיוחד לפני שהטלפונים החכמים עם רזולוציית תצוגה גבוהה ו-DPI נכנסו לשימוש נרחב. לתרשימים ממוחשבים לבדיקת הראייה יש מספר יתרונות פוטנציאליים, למשל: מדידה מדויקת יותר וצמצום הטיה של הבודק.

במקרים שבהם ילדים צעירים מתקשים לשתף פעולה עם בדיקת הראייה, הבודק יכול להעריך את חדות הראייה באמצעות תשאול ההורים. למשל, האם הילד נוטה להחזיק חפצים קרוב לפנים כדי להתמקד בהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תרשים לבדיקת ראייה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עיוורים ולקויי ראייה, באתר משרד הרווחה והביטחון החברתי
  2. ^ הגדרת עיוור, באתר כל זכות
  3. ^ דנה גוטהילף-נזרי, מהם ההבדלים בין חדות ראייה לאיכות ראייה?, באתר ynet, 7 בנובמבר 2013
  4. ^ פעם אחת ולתמיד – מה זה אומר לראות 6/6? עין טל הדסה, באתר עין טל הדסה