תת-אדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תת-אדם (בגרמנית Untermensch), הוא ביטוי ידוע לשמצה בו השתמשו הנאצים כדי לתאר "אנשים נחותים" לפי האידאולוגיה הנאצית. במונח זה הם התכוונו ליהודים, צוענים, וסלאבים וכן לשחורים - ולמעשה, לכל בני האדם שאינם ארים. על היהודים היה להיות מושמדים בשואה, בעוד שהעמים הסלאבים נועדו לגירוש לסיביר או לעבור תהליך של גרמניזציה. השקפת עולם זו הובילה לרציחתם של עשרות מיליוני בני אדם בתקופת השואה, מהם שישה מיליון יהודים.

בשימוש האידאולוגיה הנאצית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוליוס שטרייכר במעצר במשפטי נירנברג 1945/6

בנאומו משנת 1927 בפני הפרלמנט הבווארי התעמולן הנאצי יוליוס שטרייכר, עורך העיתון האנטישמי "דר שטירמר", עשה שימוש בביטוי "תת-אדם" בהתייחסו לקומוניסטים של הרפובליקה הסובייטית הבווארית:

"זה קרה בזמן הרפובליקה הסובייטית [הבווארית]: כאשר תתי-האדם משולחי הרסן פתחו במסע רציחות ברחובות, הסגנים התחבאו מאחורי ארובה בפרלמנט הבווארי".

בהמשך, המונח תת-אדם כוון שוב ושוב במאמרים ובנאומים נגד היהודים. ביניהם בלט המאמר "תת האדם" משנת 1935 שכלל תמצית מנאומיו של היינריך הימלר. בעלון שחולק לציבור בשנת 1936, כתב הימלר:

"עלינו לוודא שאף פעם בגרמניה, ליבה של אירופה, המהפכה היהודית-בולשביקית של תתי האדם תהיה פעילה מבפנים או מבחוץ".

בנאומו "סכנת הבולשביזם על העולם" משנת 1936, יוזף גבלס טען ש"תתי-אדם קיימים בכל התרבויות".

שימוש נוסף בביטוי "תת-אדם", אך הפעם למטרות תעמולה אנטי-סובייטית, הוא ספרון שנקרא שוב "תת האדם" ונערך על ידי הימלר. ספרון זה שיצא לאור בשנת 1942 לאחר פתיחת מבצע ברברוסה, כלל כחמישים עמודים שרובם הכילו תמונות בהם האויב הוצג באור שלילי. 3,860,995 עותקים של ספרון זה הודפסו בגרמנית. הוא תורגם לשפות נוספות רבות, ביניהן יוונית, צרפתית, הולנדית, דנית, בולגרית, הונגרית, צ'כית ושבע שפות נוספות. בספרון הוצהר:

"כשם שהלילה מכסה את היום, האור והחושך נמצאים במאבק מתמיד. כך גם, תת-האדם הוא האויב הנורא ביותר של הגזע השולט על הארץ, בני האדם. תת-האדם הוא יצור ביולוגי, יציר הטבע, בעל ידיים, רגליים, עיניים ופה ואף למראית עין מוח. ועם זאת, יצור נוראי זה הוא רק אדם בחלקו.

למרות שיש לו מאפיינים של אדם, תת-האדם נמצא במקום נמוך יותר בסולם הרוחני והפסיכולוגי לעומת כל חיה. בתוך יצור זה שוכנות תשוקות פראיות ובלתי מרוסנות: צורך בלתי פוסק להרוס, דחפים פרימיטיביים ביותר, כאוס ונבזות קרת-לב.

תת-אדם ולא דבר מעבר!

לא כל מי שנראה אנושי הוא אכן כזה. אבוי לאיש השוכח זאת!

מולטים וברברים אסיאתיים, צוענים ופראים שחורי עור, כולם מרכיבים את העולם התחתון הזה של תת-האדם שבראשו ניצב היהודי הנצחי."

מפת אינדקס ספלי באירופה

עבור הנאצים, תת-אדם חולקו לשני גזעים: הסלאבי שיכול להיות מנוצל כעבד לעם הגרמני, ומתחתיו היהודי שעליו להיות מושמד.

לפי האידאולוגיה הנאצית, המונח "תת-אדם" כלל בתוכו יהודים, צוענים, עמים לא אירופאים, ועמים סלאביים כגון פולנים, סרבים, רוסים, צ'כים, וסלובקים. את העמים הסלאבים השוו היטלר וגבלס ל"ארנבים" שהתפשטו כמו "גל של זוהמה".

בשיעורי ביולוגיה בגרמניה הנאצית, בתי הספר לימדו על ההבדלים בין הגזע העליון הנורדי-גרמני, לבין תת-האדם הבזוי היהודי והסלאבי.

באנתרופולוגיה הנאצית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברונו ברגר עורך מחקר אנתרופולוגי בסיקים

אנתרופולוגים נאצים ערכו מדידות כדי לקבוע את האינדקס הספלי הממוצע לעמים הסלאבים. לפי ממצאיהם, רוב הסלאבים הם "ברכיספליים" (קצרי-ראש) ולכן אינם חלק מהגזע הנורדי העליון שרובם "דוליכוספליים" (מארוכי-ראש). באופן שיטתי, הנאצים מילאו את שורותיהם החסרות בחיילים סלאבים, תחילה מבעלות בריתה של גרמניה הנאצית, קרואטיה ובולגריה ובהמשך מהמדינות הכבושות. סיווגם של העמים הסלאבים כתת-אדם שירת את המטרות הפוליטיות של הנאצים. הדבר נתן הצדקה לעיקרון ההתפשטות שלהם ובעיקר לתוקפנות שלהם כלפי פולין ואוקראינה על מנת להשיג מרחב מחיה ("לבנסראום"). תוכניותיו של הרייך השלישי (ובעיקר תוכנית OST), כללו עקירה, שיעבוד, והשמדה של לא פחות מחמישים מיליון בני אדם, אותם הנאצים החשיבו כלא ראויים לעבור תהליך של גרמניזציה, בשטחים שכבש במזרח אירופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]