עשר אגורות (מטבע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף 10 אגורות)
מטבע 10 אגורות הונפק בספטמבר 1985

עשר אגורות הוא אחד מסדרת המטבעות של השקל החדש והיחיד מסדרת המטבעות של האגורה אשר נמצא בשימוש כיום, נכון לשנת 2023. בצד הנושא של המטבע מוטבעת מנורת שבעת קנים הלקוחה ממטבע פרוטה של מתתיהו אנטיגונוס השני החשמונאי 37 לפנה"ס. מטבע עשר האגורות הוא המטבע בעל הסכום הקטן ביותר המשמש כהילך חוקי בישראל.

המטבע שוקל 4 גרם, קוטרו 22 מ"מ והוא עשוי סגסוגת שתרכובתה 92% נחושת, 6% אלומיניום ו-2% ניקל.[1]

נכון לשנת 2011, מעל מחצית מהמטבעות במחזור בישראל - כ-900,000,000 מטבעות, הם של עשר אגורות.[2]

עיצוב ומשמעותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב צד הנושא של המטבע נעשה כבר בשנת 1984 בידי נתן קרפ, ושימש כצד הנושא של המטבע 100 שקלים (ישנים)[3]. את צד הערך עיצב גבי נוימן. עם החלפת השקל בשקל החדש, בסוף שנת 1985, הועתק העיצוב למטבע של 10 אגורות (0.1 שקל חדש) שהיה שווה בערכו ל-100 שקלים ישנים. במקביל אומץ העיצוב כסמלו של בנק ישראל.

עיצוב צד הנושא של המטבע היה מוקד לסערה תקשורתית ב־26 במאי 1990. במסיבת עיתונאים שערך בז'נבה, טען ראש אש"ף יאסר ערפאת כי המטבע מראה את שאיפות ההתפשטות של ישראל על פני שטחים נרחבים במזרח התיכון. טענתו התבססה על כך שצד הנושא כולל שרטוט של מנורת שבעת הקנים על גבי צללית ששוליה מזכירים את צורת קו החוף של ארץ ישראל. ערפאת טען כי הצללית היא מעין מפה של "ארץ ישראל השלמה", והמנורה מסמלת את רצונה של ישראל להשתלט על השטח המתואר במפה, הכולל גם את ירדן ועיראק. סגן שר החוץ, בנימין נתניהו, הגיב לטענותיו של ערפאת וציין שמדובר בעותק של מטבע יהודי עתיק מתקופת המלך אנטיגונוס, שאת המקור שלו ניתן למצוא במוזיאון בישראל, ועקב עתיקותו צורתו אינה עגולה. נתניהו המשיך בהצגת סמל אש"ף, המציג את גבולות המנדט הבריטי תחת הדגל הפלסטיני, וטען כי מסמל זה אפשר ללמוד שאש"ף מבקש לכונן את המדינה הפלסטינית במקומה של מדינת ישראל.[4]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עשר אגורות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]