1969 בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
««« 
1968
1967
1966
דגל ישראל
1969
בישראל
»»»
1970
1971
1972
כל ערכי השנים בישראלאירועים בולטים בעולם ב-1969
כרונולוגיה של אזור ארץ ישראל
פורטל ישראללוח שנה של שנת 1969

1969 בישראל הייתה השנה בה חגגה 21 שנה מיום היווסדה.

הנהגה[עריכת קוד מקור | עריכה]


פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גולדה מאיר מתמנה לכהונת ראש ממשלת ישראל

ב-26 בפברואר נפטר ראש הממשלה, לוי אשכול. מיד לאחר פטירתו ממונה יגאל אלון לראש הממשלה בפועל וב-17 במרץ ממונה גולדה מאיר לתפקיד ומציגה את ממשלת ישראל הארבע עשרה בפני הכנסת. מאיר הופכת בכך לאישה הראשונה המכהנת בתפקיד זה בישראל (והשלישית בעולם כולו).

ב-28 באוקטובר נערכו הבחירות לכנסת השביעית, בהן הגיע המערך להישגים הטובים ביותר מבחינתו, למעט מערכת בחירות אחת. בבחירות אלו התמודד דוד בן-גוריון במסגרת רשימה עצמאית, "הרשימה הממלכתית", הזוכה לארבעה מנדטים. ב-15 בדצמבר הציגה מאיר את ממשלתה השנייה (החמש עשרה במנין הממשלות) בפני הכנסת.

המצב הביטחוני מוסיף לעמוד בראש סדר היום הציבורי, בעיקר לאור פריצתה (8 במרץ) של מלחמת ההתשה. בתוך כך, מתבלטים ניסיונות תיווך בינלאומיים. ב-9 בדצמבר הציג מזכיר המדינה האמריקני, ויליאם רוג'רס, את יזמת השלום שלו למזרח התיכון. תוכנית רוג'רס (הראשונה).

ב-21 באוגוסט מנסה צעיר אוסטרלי מעורער בנפשו להצית את מסגד אל-אקצא. מוחלט להקים את ועדת זוסמן לבדיקת האירוע.

צבא וביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מ-1969 הוכנסה בהדרגה למחזור סדרת שטרות כסף שבהם דמויות אישים (איינשטיין, ביאליק, ויצמן והרצל) ולראשונה הונפק שטר של מאה ל"י (עד אז היה שטר בן חמישים ל"י הגדול ביותר).

חברה ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החפירות למרגלות קשת רובינסון, 1969

חינוך ומדע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדי מלחמת ההתשה במוזיקה הפופולרית: להקת הנח"ל יוצאת בתוכניתה "היאחזות הנחל בסיני", עם הסולנית מירי אלוני, ובין היתר מבצעת את שיר לשלום; להקת גייסות השריון מבצעת את השיר "אחי הצעיר יהודה", המוקדש לזכרו של יהודה וינר, שנפל במלחמה; להקת פיקוד מרכז יוצאת עם תוכניתה "רד אלינו לבקעה"
חוה אלברשטיין מוציאה את תקליטה "מארגאריטקעלעך"; שלישיית השלושרים (חנן יובל, שלום חנוך ובני אמדורסקי) מוציאים תקליט עם הלהיטים "מי מפחד מגברת לוין", "לילי שלי", "צרות טובות", "האוהבים את האביב" ואחרים. לראשונה נערך פסטיבל הזמר החסידי. יגאל בשן זוכה בפרס כינור דוד. שולה חן מוציאה את תקליט הבכורה שלה, "שלכם שולה חן" עם להיטים כמו "בוא הביתה" ו"אוריה"; גם אילנית מוציאה אלבום בכורה, "עמיחי בגבול ירדן ", המוקדש לשירי ילדים.
בתחום המוזיקה הקלאסית, מוקמת "שלישיית יובל", אחת ההרכבים הקאמריים הידועים בעולם.

ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שניצחה פעמיים את נבחרתה של ניו זילנד, פעם את נבחרת אוסטרליה וסיימה בתיקו 1-1 בסידני (שער יתרון של מוטל'ה שפיגלר) מעפילה נבחרת ישראל בכדורגל למונדיאל במקסיקו בפעם היחידה בתולדותיה.

נולדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

(קטגוריה:ישראלים שנולדו ב-1969)

נפטרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

(קטגוריה:ישראלים שנפטרו ב-1969)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]