61 שעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
61 שעות
61 Hours
61 שעות.jpg
עטיפת הספר
מאת לי צ'יילד
שפת המקור אנגלית
הוצאה הוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר
שנת הוצאה 2010
הוצאה בעברית 2012
סוגה מתח, רומן
תרגום לעברית איה מלמד
מספר עמודים 383
מסת"ב ISBN 978-0-593-05706-3
OCLC 436030133

61 שעותאנגלית: 61 Hours), הוא הספר הארבע-עשר בסדרת ספרים של הסופר הבריטי לי צ'יילד. הספר יצא לאור ב-2010.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה, הארבע עשר בסדרת הספרים אודות ג'ק ריצ'ר, החייל לשעבר וחוקר פרטי, מגיע ריצ'ר לבולטון - עיירה קטנה בדקוטה הדרומית שבארצות הברית, בעקבות תאונת דרכים בה היה מעורב האוטובוס בו נסע. התאונה התרחשה במהלך סופת שלגים וריצ'ר ושאר הנוסעים נחלצים בעזרת משטרת בולטון. בהגיעו לתחנת המשטרה בעיירה הקטנה מתברר לו כי שוטרי העיירה זקוקים לעזרתו משום שהם נדרשים להתמודד עם יריב שעולה עליהם עשרת מונים. כנופיית סוחרי סמים מטילה את אימתה על העיירה, ושוטרי העיירה נדרשים להגן על ג'נט סאלטר, ספרנית קשישה שהפכה לעדת מדינה כנגדם, מפני פושע דרום אמריקאי בשם פלאטו ומפני מתנקש מסוכן ומיומן שנשלח לחסל את העדה.

ריצ'ר, רב סרן בדימוס בצבא ארצות הברית, אשר שירת כחוקר לשעבר במשטרה צבאית. הוא בעל ראייה חדה וזיכרון מעורר השתאות לפרטים הקטנים. הוא מתואר אמנם כאיש ציני וקשוח; אך מעבר לחיצוניות זאת מסתתר אדם טוב לב ונדיב, המעוניין להלחם ברע, ולהחזיר לעולם את הטוב והצודק שבו. ריצ'ר, גבר גבוה, גדל גוף וחזק, נולד ב-29 באוקטובר 1960[1] בברלין[2], כבנם של קצין בחיל הנחתים האמריקני אשר נישא בקוריאה לצרפתייה שפגש בהולנד. לריצ'ר היה אח בכור בשם ג'ו, אשר שירת במודיעין הצבאי וכסוכן בכיר בשירות החשאי, אשר נרצח במהלך חקירה שניהל כנגד זייפני כסף[3]. ריצ'ר הינו בוגר האקדמיה הצבאית הלאומית של ארצות הברית "ווסט פוינט". בשירותו הצבאי במשטרה הצבאית נחשב ריצ'ר לחוקר קשוח וישר, שלו מוח אנליטי חריף. הוא שימש תחילה כחוקר מקרים פליליים, לאחר מכן הוסב לחקירות ביטחון ומודיעין ולקראת סיום הקריירה שימש כחוקר מקרי רצח. בנוסף עמד ריצ'ר בראש יחידת חקירות מיוחדת במשטרה הצבאית אשר חקרה מקרים בהם מעורבים לוחמי יחידות מיוחדות בכוחות המזוינים של ארצות הברית ובהם, הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית. במהלך שירותו הוצב ריצ'ר בביירות וכן לחם במבצע מטרה צודקת ובמלחמת המפרץ[4].

עם סיום המלחמה הקרה וקריסת הגוש הקומוניסטי, בעקבות צמצומים בכוח האדם של צבא ארצות הברית שוחרר ריצ'ר בכבוד מן הצבא לאחר 13 שנות שירות. במהלך שירותו הוענקו לריצ'ר מספר עיטורים ובהם: כוכב הכסף שהוענק לו על חילוץ פצועים במהלך מתקפת חזבאללה על מפקדת הנחתים בביירות, שני כוכבי ארד ולב הארגמן[5]. עם שחרורו בחר ריצ'ר לנהל חיי נווד, בלי התקשרויות ומחויבויות וללא עבודה קבועה, אשר מתקיים מן הפנסיה הצבאית שלו. ריצ'ר הוא איש פעולה ובשעת הצורך אף איש אגרוף, אך בעל לשון שנונה. הוא אינו חושש ליטול את עשיית הצדק לידיו. בנדודיו הוא נקלע לסבך עלילות בלשיות ובכוח הגיונו וניסיונו בחיים הוא מצליח להגיע לפתרון התעלומות. במסגרת שירותו בצבא הוכשר ריצ'ר כלוחם מיומן בסיור, חבלה, קומנדו ולוחמה זעירה. לאורך סדרת הספרים הוא מתגלה כצלף הבקי היטב בשימוש באקדח ורובה, וכן כבעל מיומנות גבוהה בקרב מגע ואיגרוף[6].

פיטרסון, סגן מפקד משטרת בולטון, שמבין כי ריצ'ר יכול לעזור לעיירה להתמודד עם המשבר מגייס את עזרתו ויחדיו הם מנסים להתמודד עם המתנקש מחד, ולפתור את התעלומה הקשורה בבסיס הצבאי הנטוש בקרבת העיירה אשר הפך לחיוני בעיני סוחרי הסמים. לאורך הספר מנהל ריצ'ר התקשרות טלפונית עם מפקדת יחידת המשטרה הצבאית המיוחדת אשר הקים בשעתו, המסייעת לו במידע ונקשרת אליו רגשית. שם הספר נגזר מכך שעלילתו מתרחשת במהלך 61 שעות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמוד 231.
  2. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2012, עמוד 43.
  3. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2012, עמוד 164.
  4. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמוד 320.
  5. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2012, עמוד 231.
  6. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמודים 231–232.