929 - תנ"ך ביחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
929mizam.jpg
המפגש השלישי של חוג התנ"ך של בית הנשיא ו-929, משמאל לימין: ראומה ויצמן, נחמה ריבלין, ראובן ריבלין, הרב בני לאו

929 - תנ"ך ביחד הוא מיזם ישראלי ללימוד פרק יומי בתנ"ך כל שבוע חמישה פרקים חדשים. המיזם הוקם בשנת 2014 ביוזמתו של ח"כ לשעבר אבי וורצמן. בראש המיזם עומדים הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי ומנהל אותו צביקה (ביקו) ארן. מקור שמו של המיזם, 929, הוא במספר הפרקים בתנ"ך. המחזור הראשון של הפרויקט התחיל ב-21 בדצמבר 2014 באירוע פתיחה בבית הנשיא והוא מתוכנן להסתיים בקיץ 2018[1].

מטרתו של המיזם היא קריאה משותפת, כלל ישראלית, בתנ"ך. המיזם מלווה באתר אינטרנט שבו כותבים אנשים מתחומים שונים על הפרק הנלמד באותו יום. בשיתוף עם המיזם הוקמו ברחבי הארץ קבוצות לימוד של הפרק היומי ומוסדות רבים לוקחים חלק בפרויקט. בבית הנשיא יוסד "חוג התנ"ך של בית הנשיא", שמקביל להתקדמות הפרקים במיזם[2]. בערוץ 1 קיימת תוכנית שבועית הנקראת "תשע שתיים תשע" על חמשת הפרקים של השבוע בהנחייתה של רחל פרנקל-שפרכר.

המיזם משותף למשרד החינוך, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, בית אבי חי, הסוכנות היהודית ועוד וממומן על ידם בנוסף לעמותות ותורמים פרטיים אחרים[3].

פרויקטים של מיזם 929[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מסך של האתר בפרק א' בבראשית

אתר אינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזם מפעיל אתר אינטרנט שבו מופיע הפרק היומי והקלטתו ולצדו כותבים מדי יום אנשי תרבות ורוח על הפרק היומי. בין הכותבים הקבועים באתר: קובי אוז, גיל קופטש, הרב יואל בן נון, ארי אלון ועוד. לצדם גם כותבים מתחלפים, בהם נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל בני גנץ, פוליטיקאים כדוגמת זהבה גלאון, יאיר לפיד, דב חנין ועוד. מדי יום מופיעים באתר סרטון של הרב בני לאו וליאת רגב שבו הם מדברים על הפרק וקריקטורה של אומנים שונים כדוגמת זאב אנגלמאיר.

לימוד הפרק היומי מתקיים בימים ראשון עד חמישי. בימים שישי ושבת מופיע באתר סיכום שבועי המלווה בסרטון על חמשת הפרקים של השבוע.

929 ושיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרולינה במופע בבית נשיא המדינה במפגש השלישי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד

במהלך פרויקט זה יופק שיר לכל אחד מספרי התנ"ך על ידי מוזיקאים.

תנ"ך על הקירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת פרויקט זה מציירת האמנית ג'ודי טל קופלמן ציורי קיר בהשראת פסוקים מהתנ"ך, בהתאם להתקדמות המיזם. בין המקומות שבהם צוירו ציורי הקיר: בית הספר הריאלי בחיפה והתחנה המרכזית החדשה של תל אביב. במתחם התחנה הראשונה בירושלים נפתחה תערוכה של ציורי קיר אלה שנעשו בשיתוף של קופלמן עם כיתות מבתי ספר בירושלים.

תגובות למיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם עליית המיזם התחילו להישמע ביקורות עליו מצדדים שונים של החברה הישראלית. עיתון הארץ טען שמימון הפרויקט בידי משרד החינוך הוא כפייה דתית[4] ושהמיזם מדיר חוקרי מקרא[5].

מהצד השני, גורמים דתיים טענו שהמיזם מדיר את מדרשי חז"ל ואת הפרשנים המסורתיים[6] ושחלק מן הכותבים בו מתייחסים לאלוהים, לדמויות התנ"ך ולתנ"ך עצמו בצורה מזלזלת ופוגענית[7]. בעקבות ביקורת זו הקימה המכללה האקדמית הרצוג בשיתוף עם 929 אתר מקביל בשם "תתקכ"ט" (הגימטריה של 929) שבו מוצגים דברי כותבים הרואים בתנ"ך ספר קדוש. כמו כן, תחת הכותרת "תנ"ך על הפרק", הוקם בעידוד רבנים[8] אתר לימוד תנ"ך בו מקובצים מאמרים מרבנים בלבד[9] במקביל לסדר 929.

מפגש מיזם 929 באוניברסיטת חיפה דצמבר 2015. מימין לשמאל: אגי משעול, יונתן בן דב, יונה יהב, עמוס שפירא, ראובן ריבלין, בני לאו, גל גבאי ואילנה דיין

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא 929 - תנ"ך ביחד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ynet, פרק ביום: נפתח מיזם תנ"ך ארצי, באתר ynet, 21 בדצמבר 2014
 2. ^ חזקי עזרא, חוג תנ"ך - גם בבית הנשיא, באתר ערוץ 7, 7 בדצמבר 2014
 3. ^ מאחורי הקלעים של המיזם באתר המיזם
 4. ^ למשל, טלי חרותי-סובר, קריאת פרק תנ"ך אחד ביום. לזה יש למשרד החינוך כסף באתר הארץ, 26 בדצמבר 2014
 5. ^ יאירה אמיתתנ"ך ביחד, בלי חוקרי מקרא, באתר הארץ, 7 בינואר 2015
 6. ^ אסתי רמתי, תנ"ך בגובה 929 מילימטר, באתר ערוץ 7, ב' בשבט תשע"ה, 22/01/2015, פורסם בבשבע, גיליון 628, מדור "אתנחתא" עמ' 20
 7. ^ הרב שלמה אבינר, ‏הרב אבינר על תוכנית 929: תנ"ך בגובה ביוב, באתר כיפה, 31 בדצמבר 2014
  יונתן אוריך, ביקורת מבית: מיזם 929 רק משפיל את התנ"ך, באתר nrg‏, 31 בדצמבר 2014
 8. ^ הרב שלמה אבינר, נמצאה האלטרנטיבה למיזם 929?, באתר סרוגים, כ"ה בניסן תשע"ה, 14 אפריל 2015
 9. ^ הרב בני לאו, לפתוח את ארון הקודש, במוסף שבת של מקור ראשון, ד' סיון תשע"ה, 22 במאי 2015