AST (הוצאת ספרים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
AST
נתונים כלליים
מייסדים אנדריי גרצב, סרגיי וטטיאנה דרביאנקו
תקופת הפעילות 1990–הווה (כ־33 שנים)
חברת אם IAC עריכת הנתון בוויקינתונים
חברות בנות Comics Factory עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה מוסקבה עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי מוסקבה
ענפי תעשייה הוצאה לאור
מוצרים עיקריים סיפורת, ספרי עיון, שירה, ספרות ילדים
 
ast.ru
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קבוצת ההוצאה לאור ASTרוסית: АСТ) הוא אחד משני בתי ההוצאה לאור הגדולים ברוסיה (יחד עם אקסמו). בית ההוצאה נוסד ב־1990 בשם TKO "AST". ההוצאה מפרסמת מדריכי ספרות, סיפורים קצרים וספרים פופולריים. ידועה בשיתוף הפעולה שלה עם מחברים כמו יאנוש וישנייבסקי, דמיטרי גלוכובסקי, פולינה דשקובה, סרגיי לוקיאננקו, סרגיי מינאייב, אנדז'יי ספאקובסקי, פאולו קואלו וטרי גודקיינד.

קבוצת ההוצאה לאור כוללת למעלה ממאה חברות שמרביתן בבעלות חברה הרשומה בקפריסין AABP‏ (Advanced Achievement Books Publishers Ltd.) השייכת לבעלי עסקים רוסים. מחזור החברה לא נמסר, אך על פי המתחרות, הכנסות הקבוצה ביוני 2010-יולי 2011 הסתכמו ב-5.7 מיליארד רובל. מאז תחילת יוני 2012, מתנהלת ההוצאה לאור על ידי בית ההוצאה לאור אקסמו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יריד הספרים הבינלאומי במוסקבה 2011. ביתן AST.

בסוף שנות השמונים החליט אנדריי גרצב לפתוח חברת הוצאה לאור משלו. הוא הגיע לרעיון הזה בתהליך איסוף ספרייה משלו. הוא החל ללמוד את עסק ההוצאה לאור. במשך כמה שנים בסופי שבוע, הוא נסע לריגה ולווילנה להשתתף בישיבות מועדון חובבי הספרים. בשנת 1990 אנדריי גרצב, סרגיי וטטיאנה דרוויאנקו פתחו את AST, כאשר ראשי התיבות "AST" נוצר משמות מייסדי החברה (אנדריי, סרגיי וטטיאנה). בעבודת הקואופרטיב השתתף גם יאקוב חלמסקי. בתחילה עסקה החברה בסחר והחלה להוציא ספרים מאז 1992. הרומנים של רוברט לודלאם, אלכסנדר דיומא, הרולד רובינס, כמו גם ספרים המבוססים על סדרות הטלוויזיה היו בין הראשונים שהוצאת AST הוציאה לאור. בשנת 1993, על פי החלטת המייסדים, החברה פוצלה לחברת "AST" בהנהלתו של אנדריי גרצב, וחברת AST-Press בבעלותם של סרגיי וטטיאנה דרוויאנקו.

בשנת 2003 הפך אנדריי גרצב למייסד הוצאת הספרים Astrel-SPb העוסקת בעיקר בסיפורת ובספרות ילדים. ההוצאה מפרסמת כ-30 ספרים בחודש וייסדה מספר פרסים ותחרויות ספרותיות, בפרט, הפרס הספרותי "כתב היד של השנה". הפרס מוענק לסופרים שואפים שעבודותיהם טרם פרסמו.

טענות להפרת חוקי מס[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד 2005, AST הפכה לאחת מחברות הפרסום הגדולות ברוסיה. בשנת 2008 רכשה AST את Avanta +, ההוצאה המובילה ברוסיה בהדפסת אנציקלופדיות. שווי העסקה מוערך בטווח שבין 4 מיליון דולר ל 10 מיליון דולר.

במרץ 2012 נודע כי רשויות המס הפדרליות, על פי תוצאות הבדיקות, גבו מע"מ ומס רווח בסכום של 6.68 מיליארד רובל מקבוצת AST. רשויות המס האשימו את AST בשימוש בחברות זמניות בעת מכירת ספרים, בהן התיישבו הרווחים שהיו אז בניכוי מס. מוקדם יותר הגישה ועדת החקירות של רוסיה תביעה פלילית בעוון העלמת מס בהיקף של 1.5 מיליארד רובל נגד אחת מחברות הקבוצה, המפעילה הלוגיסטית PolyMix Center.

פשיטת רגל ומעבר להנהלת בית ההוצאה לאור "אקסמו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 באפריל 2012 נודע כי יחידת המסחר של קבוצת AST, Fifth Ocean LLC, החלה בפהליך שיטת רגל עקב חובות של יותר מ-7.5 מיליארד רובל.

במקביל הודיעה אקסמו, בית הוצאה לאור גדול ברוסיה, על רכישה אפשרית של קבוצת ההוצאה לאור AST. ביוני 2012 הודיע אולג נוביקוב, מנהל חברת "אקסמו", על קבלת אופציה לשליטה ב-AST.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי אלכס קרווי, בשנים 2006–2007 ההוצאה הפעילה צנזורה פנימית (לאחר ביקור אנשי השירות הפדרלי למלחמה בסמים) כאשר נשלחו הוראות לכל חברות הבת של AST מייד כדי לדווח על הכנת כל פרוזה בעלת תוכן מסוים (למשל, על שטניזם) וספרים שבהם תיאור גרפי של אלימות ומין. בעניין זה צוין כי במקרה של התנגשות עם החוק בעניין הספר שנדפס, המדפיסים ישלמו את כל ההפסדים מכיסם או יפוטרו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]