Assassin's Creed

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמונת המתנקש
Assassin's Creed
עטיפת המשחק
תאריך הוצאה לפלייסטיישן 3
ולאקס בוקס 360
      ב-14 בנובמבר 2007
למחשב אישי
      ב-10 באפריל 2008
סוגה פעולה, הרפתקאות, עולם פתוח
פיתוח יוביסופט מונטריאול
הוצאה לאור יוביסופט עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה יוביסופט
סדרה Assassin's Creed
מנוע משחק Scimitar
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות ,פלייסטיישן 3, Xbox 360, Xbox one, ומחשב אישי
המשחק הבא Assassin's Creed II
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Assassin's Creed הוא משחק מסוגת פעולה-הרפתקאות מבית חברת יוביסופט מונטריאול. המשחק הופץ בנובמבר 2007 עבור פלייסטיישן 3 ו-Xbox 360. במקביל הופצה גרסה לאספנים המכילה בובה של גיבור המשחק (אלטאיר), חוברת קומיקס ו-DVD המכיל סרטונים על עולם המשחק. ב-8 באפריל 2008 יצאה לאור גרסה למחשב אישי.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו העלילה המרכזי מתרחש בספטמבר 2012 כאשר דזמונד מיילס נחטף על ידי חברת "תעשיות אבסטרגו" כדי לשמש כנסיין במתקן המסוגל לשחזר את הזיכרונות של האבות הקדומים של אדם. השחזור מתבצע באמצעות גישה ל-DNA ומוקרן על צג המחובר למתקן.

כאשר דזמונד שוכב על האנימוס, זכרונותיו של אלטאיר איבן לא-אחאד (אחד המתנקשים הבכירים בכת המתנקשים) משוחזרים ומוצגים על המסך. אלטאיר חבר במסדר המתנקשים שפעל בארץ הקודש בשנת 1191, כאשר הגיע מסע הצלב השלישי לישראל. בתחילת ההדמיה, אלטאיר, בהוראת מנהיג המסדר ראשיד א-דין סינאן (הידוע בכינויו "אל-מועלם" - "המורה" בערבית), מנסה להשיב חפץ קסום ומסתורי - תפוח גן-העדן, משרידי בית המקדש הראשון. כאשר רובר דה סבל, מנהיג אבירי הטמפלרים, עוצר בעדו - אלטאיר מנסה להתנקש בחייו של דה סבל. במהלך הניסיון להתנקש בחייו אלטאיר מפר את חוקי הכת, ונכשל. לאחר מכן מלווהו של אלטאיר, מאליכ, חוזר עם החפץ ללא ידיעתו של אלטאיר.

אלטאיר חוזר למסייף (כפר סורי), שם הוא מורד לדרגה הנמוכה ביותר על ידי אל-מועלים, המטיף לו על המעשה שעשה ומחרים לו את רוב כלי הנשק שלו - זאת לאחר שכוחות של אבירים טמפלרים בראשות דה סבלה, צרים על מסייף בעקבות כשלונו של אלטאיר. אל מועלים מורה לאלטאיר להתנקש בתשעה אנשים משפיעים ברחבי הממלכה, בעכו (גנייר דה נופלוס - מנהיג מסדר ההוספיטלרים, ויליאם ממונפרט - מושל עכו, וסיבראנד - מנהיג מסדר הטווטונים) דמשק (טמיר - סוחר בשוק השחור של דמשק, אבו אל-נוקווד - האיש העשיר ביותר בעיר, וג'ובאייר אל-חאכים - המלומד הבכיר ביותר של צלאח א-דין) וירושלים (טלאל - סוחר עבדים, מאג'ד א-דין - מנהיגה של ירושלים מטעם צלאח א-דין, ולבסוף - רובר דה סבל - מנהיג מסדר הטמפלרים). זאת כדי לפייס בין המוסלמים לבין הצלבנים וכדי להשיב את כבודו ואת מעמדו הקודם. בסופו של דבר אלטאיר מתנקש בכל התשעה. אלטאיר מגיע לירושלים כדי להרוג את דה סבל, אך מגלה שדה סבלה השאיר במקומו מתחזה. המתחזה (ששמה מריה ת'ורפ, אשתו של אלטאיר לעתיד) מספרת לו כי דה סבלה הגיע לקרב ארסוף על מנת לשכנע את ריצ'רד לב הארי וצלאח א-דין לחסל את מסדר החששיון, כנקמה על ההתנקשויות של אלטאיר.

לבסוף, לאחר שאלטאיר מצליח להרוג את דה-סבל, דה-סבל מגלה לו כי אל-מועלים הוא טמפלרי, והסיבה לבקשת ההתנקשויות היא כדי שאל-מועלים יהיה היחיד שיחזיק בתפוח. אלטאיר חוזר למסייף, שם הוא מגלה כי אל-מועלים השתמש בחפץ כדי להשתלט על גופם ומוחם של תושבי הכפר וחברי המסדר. הוא מביס את אל-מועלים בקרב וכאשר הוא אוחז בחפץ הקסום, מפה הולוגרפית מופיעה ועליה מסומנות מספר ערים שונות.

לאחר קטע הזיכרון הזה, דזמונד קם מן האנימוס ומגלה כי אבסטרגו תעשיות כבר שלחו אנשים למקומות שצוינו במפה ההולוגרפית בתקווה למצוא את החפצים. בנוסף מסתבר כי דזמונד קיבל את יכולותיו של אלטאיר. כאשר הוא מביט במתחם שבו נשבה בעזרת "ראיית העיט" שהוענקה לו מאלטאיר הוא רואה שפזורים רמזים בשפות שונות לגבי העולם הבא.

המשחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן במשחק מגלם את דמותו של אלטאיר על פי זיכרונותיו של דזמונד. המשחק מתמקד בביצוע התנקשויות שביקש אל מועלים, מנהיג החשישיון. על מנת להשלים מטרה זו על השחקן לבקר במספר ערים: מסייף (כפר סורי שבו ממוקמת המפקדה), ירושלים, עכו ודמשק. המעבר בין הערים מתבצע בפעם הראשונה בעזרת רכיבה על סוס, לאחריה השחקן יכול להגיע לשער העיר ולבחור את יעדו בתוך דיאלוג. השטח בין הערים מכונה "הממלכה". לאחר שהשחקן מגיע לעיר עליו לבקר במטה החשישיון בעיר, שם הראפיק - המתנקש המוצב במטה - מוסר מידע כללי על יעד החיסול. לפני שהשחקן יכול להתנקש במטרתו עליו להשיג מידע משלושה מקורות נוספים. הדרכים להשגת המידע הנוסף הן: חקירה (מעקב אחר האדם בעל המידע והכאתו עד למסירת המידע), כיוס מכתב המכיל מידע, ציתות ליודעי סוד ואנשים המקורבים למטרה, וקבלת מידע מחבר חשישיון אחר בתמורה לעזרה במשימה. משימות חברים אלו יכולות לכלול שש משימות שונות: התנקשות בכמה מחיילי המטרה, התנקשות חמקנית בקשתים על הגגות, הריסת דוכני רוכלים, ריצה על הגגות בזמן מוקצב, איסוף 20 דגלים עליהם סמל המתנקשים, או ליווי הסוכן לשערי העיר. לאחר כל התנקשות השחקן חוזר למפקדה, שם אל-מועלים מחזיר לו את אחד מכלי הנשק שנלקחו ממנו, מעלה את דרגתו, ומספק לו את שמות המטרות הבאות להתנקשות.

השחקן מודע לחשד השומרים והאוכלוסייה המקומית בעזרת "מד חשד" שמתמלא כשהשחקן מתנהג בצורה לא מקובלת חברתית. מד החשד מתאפס כאשר השחקן יוצא מטווח הראיה של החייל. במשחק שני מצבים: מצב פרופיל נמוך בו השחקן מבצע פעולות מקובלות חברתית, כמו הליכה איטית ותקיפה בעזרת סכין נסתרת, ומצב פרופיל גבוה בו השחקן מבצע פעולות לא-מקובלות חברתית, כמו ריצה מהירה ותקיפה גלויה. בהתאם לשמו (אלטאיר - המעופף) השחקן יכול לטפס במהירות על קירות או לקפוץ מגג לגג בדומה לפארקור, יכולות המהוות את הדבר הבולט ביותר במשחק.

קיימות גם מספר משימות צדדיות ולא נחוצות לקידום העלילה:

  • איסוף דגלים - כל אזור במשחק מכיל מספר דגלים מפוזרים שעל השחקן למצוא.
  • הריגת טמפלרים המפוזרים בכל רחבי הממלכה.
  • הצלת אנשים מהתעללות החיילים. ההצלה תסייע לשחקן במהלך המשחק.
  • צפייה ממגדלים אשר תסמן במפה משימות קרובות הניתנות לביצוע.

משחקים נוספים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 בפברואר,2008 יצא לקונסולה הניידת של נינטנדו, הDS פריקוול למשחק בשם "Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles", הפריקוול הומר גם לגרסת סימביאן[1] וiPhone.[2]

ב-17 בנובמבר 2009 יצא משחק נוסף בסדרה בשם Assassin's Creed II, עלילת המשחק מתרחשת באיטליה בשנים 1499-1476, ושמה של הדמות המשוחקת הוא אציו אודיטורה דה פירנצה, אציל ומתנקש מהעיר פירנצה. בדומה לאלטאיר, גם הוא אב קדמון של דזמונד. במשחק מופיעים ניקולו מקיאוולי, קתרינה ספורצה, לאונרדו דה וינצ'י ולורנצו דה מדיצ'י.[3]

ב-2 ביוני 2009 במהלך ההדגמות של SONY בתערוכת E3, סוני הכריזה על משחק נוסף בסדרה ל-PSP בשם "Assassin's Creed: Bloodlines". שיווקו באירופה החל ב-20 בנובמבר 2009 ובארצות הברית ב-17 בנובמבר 2009, שמספר על הקשר בין דזמונד מיילס, אלטאיר איבן לא-אחאד, ואציו אודיטורה דה פירנצה. ב-16 בנובמבר 2010 יצא המשחק השלישי בסדרה בשם "Assassin's Creed: Brotherhood". המשחק ממשיך מאותה הנקודה בה המשחק הקודם נגמר. בניגוד למשחקים הקודמים בסדרה למשחק זה יש גם מצב מולטיפלייר. בנובמבר 2011 יצא המשחק הרביעי בסדרה בשם "Assassin's Creed: Revelations". המשחק הוא המשך של "Assassin's Creed: Brotherhood" ובו מככבים אציו ואלטאיר באזור טורקיה וגם למשחק הזה בסדרה יש מצב מולטיפלייר. בנוסף, יוביסופט הכריזה על משחק נוסף בסדרה, Assassin's Creed III והמשחק עוסק בקונור, יליד אמריקה, חצי אינדיאני מצד אמו וחצי בריטי מצד אביו, המשחק מתקיים במהפכה האמריקאית וכמעט ואינו מזכיר את אציו או אלטאיר. ב-1 בנובמבר 2013 יוביסופט הוציאה את המשחק הרביעי בסדרה שיתרחש בתחילת המאה ה-18, ומספר את סיפורו של אדוארד קנווי מתנקש ושודד ים סבו של קונור הגיבור של המשחק הקודם. ובנוסף לכך, המשחק החדש הוא בעולם פתוח, אך שלא כמו במשחקים הקודמים, העולם פתוח לגמרי בו אין כלל מסכי טעינה וניתן לעבור מאזור לאזור בצורה פשוטה וללא תקלות או חסימות, מהיבשה לספינה או לים, מהספינה ליבשה, מהספינה לספינה של אויב, מהספינה לאי בודד או לתוך המים. ב-28 באוקטובר 2014 יצא משחק בשם "Assassin's Creed: Unity" אשר עלילתו תתרחש במהפכה הצרפתית ומטרתך כמו המשחקים הקודמים להתנקש במטרות .

ב-23 באוקטובר 2015 יצא לאור Assassin's Creed Syndicate ובנובמבר 2015 נוספו גרסאות לפלטפורמות נוספות. המשחק מתרחש ב-1868 בלונדון, ובו שתי דמויות ראשיות שנעזרות בארגוני הפשע בלונדון נגד הטמפלרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]