לדלג לתוכן

Autodesk Revit

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Autodesk Revit
לוגו התוכנה
רינדור עשוי מדו-ממד ותלת-ממד ב-Revit 2015
רינדור עשוי מדו-ממד ותלת-ממד ב-Revit 2015
מפתח Autodesk עריכת הנתון בוויקינתונים
מחזור חיים 5 באפריל 2000 – הווה (24 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 2023 (April 2022)
מערכת הפעלה 64-bit Windows
סוג רישיון רישיון קנייני עריכת הנתון בוויקינתונים
קטגוריה CAD
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דוגמה למידול תלת מימד ב-Revit 2015

Autodesk Revit הוא כלי תוכנה למידול מידע מבנים עבור אדריכלים, אדריכלי נוף, מהנדסי מבנים, מהנדסי מכונות, חשמל ואינסטלציה (MEP), מעצבים וקבלנים. התוכנה המקורית פותחה על ידי Charles River Software, שנוסדה ב-1997, בשנת 2000 שונה שמה ל-Revit Technology Corporation ונרכשה על ידי Autodesk ב-2002.

התוכנה מאפשרת למשתמשים לתכנן בניין ומבנה ומרכיביו בתלת-ממד, להעיר את המודל עם אלמנטי שרטוט דו-ממדיים, ולגשת למידע הבניין ממסד הנתונים של מודל הבניין[1]. Revit היא אפליקציית מידול מידע בניין 4D המסוגלת עם כלים לתכנן ולעקוב אחר שלבים שונים במחזור החיים של הבניין, מהרעיון ועד לבנייה ובהמשך לתחזוקה או הריסה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ארלס ריבר תוכנה נוסדה בניוטון, מסצ'וסטס, ב-31 באוקטובר 1997, על ידי ליאוניד רייז ואירווין יונגרייז, מפתחי מפתח של תוכנת ה-Pro/Engineer של PTC לתכנון מכני, כדי להביא את הכוח של מודלים פרמטריים לבניין. עם מימון מקרנות ההון סיכון Atlas Venture ו-North Bridge Venture Partners, Raiz ויונגרייס שכרו כמה מפתחי תוכנה וארכיטקטים והחלו לפתח את Revit ב- C++ בפלטפורמת Microsoft Windows. ב-1999 הם מינו את דייב למונט כמנכ"ל וגייסו את חברי הדירקטוריון ג'ון הירשטיק, מייסד SolidWorks, ואת ארול וולפורד, מייסד CMD Group.

בינואר 2000 שונה שמה של החברה ל-Revit Technology Corporation Autodesk, הידועה בעיקר בזכות קו מוצרי AutoCAD שלה, רכשה את Revit Technology Corporation תמורת 133 מיליון דולר בשנת 2002[2] הרכישה אפשרה יותר מחקר, פיתוח ושיפור של התוכנה.

תוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Revit נועדה לכתחילה לאפשר לאדריכלים ואנשי מקצוע אחרים בבניין לתכנן ולתעד בניין על ידי יצירת מודל תלת ממדי פרמטרי הכולל הן את הגיאומטריה והן את מידע התכנון והבנייה הלא גיאומטרי, הידוע גם בשם בניית מידע מודלים. או BIM (1975 Eastman C.). באותה תקופה, מספר חבילות תוכנה אחרות - כמו ArchiCAD ו-Reflex - סיפקו מודל בנייה וירטואלי תלת ממדי, ואפשרו למשתמש לשלוט ברכיבים בודדים באמצעות פרמטרים (רכיבים פרמטריים). שני הבדלים מרכזיים ב-Revit היו שמשתמשים יצרו רכיבים פרמטריים ב"עורך משפחתי" גרפי ולא בשפת תכנות, והמודל תפס את כל הקשרים בין רכיבים, תצוגות והערות כך ששינוי בכל אלמנט התפשט באופן אוטומטי כדי לשמור על המודל עקבי[3], למשל, הזזת קיר עדכנה קירות, רצפות וגגות שכנים, תיקנה את המיקום והערכים של מידות והערות, התאימה את שטחי הרצפה המדווחים בלוחות הזמנים, צייר מחדש את תצוגות החתך וכו' - כך שהדגם נשאר מחובר וכל התיעוד היה מתואם. המושג של אסוציאטיביות דו-כיוונית[4] בין רכיבים, תצוגות והערות היה מאפיין ייחודי של Revit עבור מהדורות רבות. קלות ביצוע השינויים העניקה השראה לשם Revit, התכווצות של Revise-Instantly. בליבה של Revit הוא מנוע הפצת שינויים פרמטריים שהסתמך על טכנולוגיה חדשה, פרמטריות מונחות הקשר, שהייתה ניתנת להרחבה יותר מהפרמטריות הווריאציות והיסטוריות המשמשות בתוכנת CAD מכנית[5]. המונח 'מודל בנייה פרמטרי' אומץ כדי לשקף את העובדה ששינויים בפרמטרים הניעו את כל מודל הבניין והתיעוד הנלווה, לא רק רכיבים בודדים.

גרסה 1.0 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Revit גרסה 1.0 שוחררה ב-5 באפריל 2000. התוכנה התקדמה במהירות, עם גרסה 2.0, 3.0, 3.1, 4.0 ו-4.1 שפורסמו באוגוסט 2000; אוקטובר 2000; פברואר 2001; יוני 2001; נובמבר 2001; וינואר 2002, בהתאמה[6].

התוכנה הוצעה בתחילה רק כהשכרה חודשית, ללא אפשרות רכישה. הרישוי נשלט על ידי תהליך אוטומטי לחלוטין, חידוש בתקופה שבה נדרשו התערבות אנושית ושידור ידני של קודי הרשאה כדי לקנות סוגים אחרים של תוכנות עיצוב[7].

Autodesk הוציאה מספר גרסאות של Revit לאחר 2004. בשנת 2005 הוצגה Revit Structure, ולאחר מכן בשנת 2006 Revit MEP. לאחר השחרור של 2006 שונה שם Revit Building ל- Revit Architecture[8][9].

בשנת 2011 שוחררה Dynamo[10] בצורת בטא המאפשרת הצצה ראשונית לתכנות ישיר של ההתנהגות של רכיבים מתארחים באמצעות ממשק גרירה ושחרור של צומת. זה דומה לאופן שבו שפת התכנות החזותית Grasshopper 3d עובדת על אובייקטים ב- Rhinoceros 3D[11].

בשנת 2012[12] Revit LT[13] הפכה לגרסה החדשה ביותר של Revit בשוק. זו הייתה גרסה מוגבלת לתכונה או לייט של Revit שלא כללה תכונות כמו רינדור וסביבות מרובות משתמשים[14]. בשנת 2013, Autodesk החלה להציג רישוי השכרה עבור חלק ממוצריה, כולל Revit[15].

מאז Revit 2013 הדיסציפלינות השונות התגלגלו למוצר אחד, שנקרא בפשטות Revit. Autodesk מוכרת מספר חבילות או 'אוספים תעשייתיים'; Revit כלולה באוסף AEC.

Revit זמין במספר שפות לוקליזציות: אנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, פורטוגזית, איטלקית, רוסית, פולנית, צ'כית, סינית, יפנית וקוריאנית.

עם שחרורו של Revit 2016, Autodesk הפסיקה את התמיכה ב-Windows 32 סיביות.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סביבת העבודה של Revit מאפשרת למשתמשים לתפעל בניינים או מכלולים שלמים (בסביבת הפרויקט) או צורות תלת מימד בודדות (בסביבת העורך המשפחתי). ניתן להשתמש בכלי מידול עם אובייקטים מוצקים מוכנים מראש או מודלים גיאומטריים מיובאים. עם זאת, Revit אינה מודל NURBS והיא גם חסרה את היכולת לתפעל את המצלעים הבודדים של אובייקט למעט בכמה סוגי אובייקטים ספציפיים כגון גגות, לוחות ושטח או בסביבת המסה.

Revit כוללת קטגוריות של אובייקטים ('משפחות' במינוח Revit). אלה מתחלקים לשלוש קבוצות:

 • משפחות מערכות, כגון קירות, רצפות, גגות, תקרות, גימורים עיקריים ואפילו רהיטים שנבנו בתוך פרויקט.
 • משפחות/רכיבים הניתנים לטעינה, אשר נבנים עם פרימיטיבים (שחולים, סוויפים וכו') בנפרד מהפרויקט ונטענים לפרויקט לשימוש.
 • משפחות במקום, שנבנות במקום בתוך פרויקט עם אותו ערכת כלים כמו רכיבים הניתנים לטעינה.

משתמש מנוסה יכול ליצור משפחות מציאותיות ומדויקות החל מרהיטים[16] ועד גופי תאורה[17], וכן לייבא דגמים קיימים מתוכנות אחרות. ניתן ליצור משפחות Revit כמודלים פרמטריים עם מידות ומאפיינים. זה מאפשר למשתמשים לשנות רכיב נתון על ידי שינוי פרמטרים מוגדרים מראש כגון גובה, רוחב או מספר במקרה של מערך. בצורה זו משפחה מגדירה גיאומטריה שנשלטת על ידי פרמטרים, כל שילוב של פרמטרים יכול להישמר כ'טיפוס', וכל מופע (מופע ב-Revit) של 'סוג' יכול להכיל גם וריאציות נוספות. לדוגמה, דלת נדנדה עשויה להיות משפחה. יכול להיות שיש לו סוגים שמתארים גדלים שונים, ובמודל הבניין בפועל יש מקרים של סוגים אלה הממוקמים בקירות שבהם פרמטרים מבוססי מופע יכולים לציין את חומרת הדלת באופן ייחודי עבור כל אירוע של הדלת.

אף על פי שתוכנת Revit מגיעה עם מגוון משפחות מחוץ לקופסה (OOTB), הן מוגבלות, כך שמשתמשים עשויים למצוא צורך לבנות משפחות משלהם או לקנות אותן מחנויות מקוונות.

בגלל בעיות זכויות יוצרים בעבודת פרויקט, מודלים מלאים של Revit במודל תלת-ממדי נמצאים לעיתים רחוקות למכירה. ואכן, מכיוון שרוב הפרויקטים הם ספציפיים לאתר ומותאמים אישית, הביקוש לדגמים קיימים הוא קל בכל מקרה. עם זאת, שיטות עבודה חדשות או סטודנטים של Revit עשויים לרצות להתייחס למודלים שהושלמו. ישנם כמה מקורות עבור אלה, כולל אתרים כגון BIMGallery ו-GrabCad.

ביצוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר משתמש יוצר בניין, מודל או כל סוג אחר של אובייקט ב-Revit, הוא עשוי להשתמש במנוע הרינדור של Revit כדי ליצור תמונה מציאותית יותר של מה שהוא מודל דיאגרמטי מאוד. המשתמש משיג זאת על ידי שימוש בדגם המוכן מראש, קיר, רצפה וכו', כלי עבודה, או יצירת דגמים, קירות, חומרים וכו' משלו. Revit 2010 מגיעה עם שפע של חומרים מוגדרים מראש, שכל אחד מהם ניתן לשינוי לפי רצונות המשתמש. המשתמש יכול גם להתחיל עם חומר "גנרי". בעזרת זה, המשתמש יכול להגדיר את הסיבוב, הגודל, הבהירות והעוצמה של מרקמים, מפות ברק (הידועות גם כ-shinemaps), מפות שקיפות, מפות השתקפות, מפות השתקפות אלכסוניות, מפות חורים ומפות בליטות, כמו גם להשאיר את המפה חלק ופשוט להשתמש במחוונים עבור כל אחת (או כל אחת או אף אחת) מהתכונות האמורות של טקסטורות.

עיבוד מבוסס ענן עם הפלאגין הניסיוני המכונה Project Neon, הממוקם ב-Autodesk Labs נמצא בשלבי בטא ומאפשר למשתמש להציג את התמונות שלו דרך חשבון Autodesk שלו במקום באופן מקומי דרך המחשבים שלו. דגמי Revit עשויים להיות מקושרים ישירות אל Autodesk 3ds Max (מהדורה 2013 ואילך) עבור פרויקטי רינדור והנפשה מתקדמים יותר, כאשר חלק גדול ממידע החומר והאובייקט שלהם נשמר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Autodesk Revit בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Michael Graves (1 בספטמבר 2012). "Architecture and the Lost Art of Drawing". The New York Times. AutoCAD and Revit.. via interconnected databases. {{cite news}}: (עזרה)
 2. ^ Autodesk to Acquire Revit Technology Corporation, 2002 Autodesk Press Release
 3. ^ Bergin, Michael S. "A Brief History of BIM". אורכב מ-המקור ב-2 במרץ 2014. נבדק ב-15 בדצמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ "What does full bi-directional associativity mean".
 5. ^ "Patent: Graphical object generation and regeneration". אורכב מ-המקור ב-18 בפברואר 2013. נבדק ב-15 בדצמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "The History of Revit - The Future of Design". נבדק ב-15 בדצמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "Patent: Software usage/procurement management". אורכב מ-המקור ב-13 ביולי 2017. נבדק ב-15 בדצמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Alec Appelbaum (11 בפברואר 2009). "Frank Gehry's software keeps buildings on budget". The New York Times. Revit Architecture, the industry standard from Autodesk, is.. {{cite news}}: (עזרה)
 9. ^ Arkin, Gregory K. "The History of Revit - The Future of Design". Revit3d.com. נבדק ב-2 בספטמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ _tom. "Revit Spaghetti". Inside the Factory - Designing the Revit Experience. נבדק ב-16 ביוני 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Keough, Ian. "Dynamo for Revit?". Grasshopper - generative modeling for Rhino. נבדק ב-16 ביוני 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ Smith, Brett. "Autodesk Announces Autodesk Revit LT". Autodesk, Inc. אורכב מ-המקור ב-10 באוקטובר 2012. נבדק ב-16 בדצמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ "Autodesk Revit LT". Autodesk, Inc. אורכב מ-המקור ב-7 בספטמבר 2012. נבדק ב-6 בספטמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ "Compare Autodesk Revit LT and Autodesk Revit". Autodesk Inc. אורכב מ-המקור ב-27 בספטמבר 2012. נבדק ב-6 בספטמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 15. ^ "Autodesk Rental Plans". Autodesk. נבדק ב-3 בדצמבר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 16. ^ "Revit Architecture content". Autodesk Seek. נבדק ב-16 ביוני 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ "Revit MEP content". Autodesk Seek. אורכב מ-המקור ב-12 בדצמבר 2011. נבדק ב-16 ביוני 2012. {{cite web}}: (עזרה)