BBC

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל ה-BBC

BBC (ראשי תיבות של British Broadcasting Corporation, "תאגיד השידור הבריטי") הוא תאגיד השידור הציבורי של בריטניה. ה-BBC מייצר תוכניות ושירותי מידע בטלוויזיה, ברדיו ובאינטרנט.

ישנם מספר ערוצי -BBC לדוגמה BBC WORLD, או BBC 3 וכן BBC 4. לכל ערוץ יש נישה משלו. BBC 4 ידוע בתוכניותיו התיעודיות. בעוד תוכניות הטבע, המדע והתרבות של ה-BBC זכו למוניטין של איכות מן המעלה הראשונה, מחלקת החדשות של התחנה סובלת ממוניטין שנוי במחלוקת בשנים האחרונות.

BBC World Service[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטה ה BBC בלונדון

"השירות העולמי" (World Service) של ה-BBC משדר משדרי רדיו ב-43 שפות לכל העולם, והוא ממומן בעיקר על ידי אגרת טלוויזיה שמשלמים אזרחי בריטניה, בדומה לאגרת הרדיו והטלוויזיה בישראל. הערוץ משדר באמצעות משדרי רדיו המפוזרים בעולם בטריטוריות בריטיות או בעלות הקשר בריטי ומשמש כשופר לממשלה הבריטית ברחבי העולם.

הערוץ משדר לרחבי המזרח התיכון באמצעות משדר רב עוצמה של כ-200KW, הנמצא בכפר Zygi, שבפאתי לימסול, קפריסין. הערוץ נקלט היטב בישראל בגלים בינוניים, בתדר 1323 AM. כמו כן, ניתן להאזין לשידורי הערוץ באמצעות האינטרנט.

"השירות העולמי" משדר גם שידורי חדשות בטלוויזיה 24 שעות ביממה. שידור זה נקלט היטב באמצעות צלחות לווין, ומועבר בישראל באמצעות חברות הכבלים והלוויין.
כמו כן קיים הערוץ "BBC Entertainment", אשר מקרין את תוכניות הבידור וכן את סדרות הדרמה המצליחות שברשותה, גם ערוץ זה נקלט בישראל עם כתוביות בעברית.

ארגון התאגיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאגיד השידור הבריטי (ה-BBC) הוא שדרן מנהלת השירות הציבורי בבריטניה, מטה השידור המרכזי של התאגיד נמצא בסיטי של וסטמינסטר, לונדון. תאגיד שידור זה הוא הגדול בעולם בכמות צוות עובדיו , מספר של 23,000 חברי צוות. אחריותו העיקרית של התאגיד היא לספק את שירות השידור הציבורי בבריטניה, איי התעלה והאי מאן.

תאגיד ה-BBC הוא שדרן אוטונומי בשירות הציבורי, הפועל תחת השכר המלכותי. בתוך הממלכה המאוחדת עבודת התאגיד ממומנת בעיקר על ידי דמי רישיון הטלוויזיה השנתיים, המופקדים על כל משקי הבית בבריטניה. מחוץ לבריטניה, שירות השידור העולמי של ה-BBC מסופק על ידי שידור ישיר, ותחנות ממסר ברחבי העולם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת השידור הראשונה 2LO

ה-BBC בבעלות פרטית היה לארגון השידור הלאומי הראשון בעולם, ונוסד ב-18 באוקטובר 1922 בשם "חברת השידור הבריטי בע"מ". החברה המקורית נוסדה בשנת 1922 על ידי קבוצה של שש חברות תקשורת, כדי לשדר שירותי רדיו ניסיוני. השידור הראשון היה ב-14 בנובמבר של אותה שנה, מתחנת 2LO, הממוקמת בבית מרקוני, לונדון.

כדי לייצג את מטרתו ואת ערכיו, אימץ התאגיד את סמל "מגן כוחות הלוחמים", כולל את המוטו "עם ידבר אל עם לשלום", המוטו מיוחס בדרך כלל כמחווה לג 'ון מונטגיו רנדל, מנהל לשעבר של וינצ'סטר קולג', והחבר הראשון בחבר הנאמנים של ה BBC.

ב-2 בנובמבר 1936 נוסד ערוץ הטלוויזיה הראשון של BBC, שנקרא BBC one, ועד היום הוא הערוץ הנצפה ביותר בבריטניה. בהמשך נוסדו ערוצים נוספים - BBC2, BBC3, BBC4, BBC News, BBC Parliament, BBC HD, CBBC, ו-CBeebies.

תחרות ל-BBC הוצגה בשנת 1955 על ידי ITV, רשת טלוויזיה מסחרית אשר פעלה באופן עצמאי. עם זאת, המונופול על שירותי ה-BBC ברדיו נמשך לתוך שנות השבעים של המאה העשרים.

BBC וישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלשכה המרכזית של ה-BBC במזרח התיכון שוכנת בגן הטכנולוגי מלחה שבירושלים[1]. בין ה-BBC לרשויות הממשלתיות הרלוונטיות בישראל שררו לא פעם יחסים מתוחים‏[2], וה-BBC הואשם לא פעם‏[3] בנקיטת עמדה פרו-פלסטינית או פרו-ערבית ואנטי-ישראלית. ביולי 2012, בדף המייצג את ישראל באתר ה-BBC שנוצר עבור האולימפיאדה לא נרשמה לישראל עיר בירה (ואילו "מזרח ירושלים" נרשמה כבירת "פלסטין") ותמונת חייל ישראלי מתעמת עם פלסטיני פורסמה כמייצגת את המדינה. בדפים של סוריה ואיראן לעומת זאת, הוצגו תמונות נייטרליות ללא התייחסות כלשהי לסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליהן בשל הדיכוי האכזרי של ההתקוממות העממית בראשונה או תוכנית הגרעין בשנייה. התמונה המייצגת את ישראל הוחלפה רק לאחר פניית לשכת ראש הממשלה‏[4].

ביוני 2012 התנצל מנכ"ל ה-BBC על החלטת עורכי החדשות של הרשת שלא לסקר את הפיגוע באיתמר[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]