Civilization V

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Civ 5)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ציוויליזציה V
Civilization V
CIVILIZATION-V-FRONT-OF-BOX.jpg
תאריך הוצאה

Microsoft Windows

NA21 בספטמבר 2010

EU24 בנובמבר 2010

Mac OS X

23 בנובמבר 2010
סוגה משחק אסטרטגיה מבוסס תורות, 4X עריכת הנתון בוויקינתונים
פיתוח משחקי פיראקסיס
הוצאה לאור 2K Games עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה משחקי 2K
עיצוב ג'ון שפר
סדרה Civilization
גרסה

PC‏ 1.0.1.511 (נכון ל-20 בדצמבר 2011)

'Mac‏ 1.0.1.511 (נכון ל-8 בפברואר 2012)
מצבי משחק שחקן יחיד, משחק רשת
דירוג

BBFC: ‏PG

ESRB:‏ E10+

GRB:‏ 12

PEGI:‏ 12
פלטפורמות Microsoft Windows,‏ Mac OS X
מדיה DVD,‏ הורדה
המשחק הקודם Civilization IV
המשחק הבא Civilization VI
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Civilization V (ידוע גם כ-Civilization 5 וכ-Civ 5; בעברית: ציוויליזציה 5) הוא משחק אסטרטגיה ממוחשב שפותח על ידי פיראקסיס. בספטמבר 2010 יצא המשחק ל-Microsoft Windows וב-23 בנובמבר 2010 הוא יצא ל-Mac OS X. משחק ההמשך שלו הוא Civilization VI.

במשחק השחקן מוביל ציוויליזציה מהתקופה הפרהיסטורית לתוך העתיד. לאורך כל המשחק השחקן מנסה לנצח באחת מכמה דרכים: ניצחון דיפלומטי, ניצחון טכנולוגי, ניצחון תרבותי או ניצחון בכיבוש צבאי. המשחק מבוסס על מנוע משחק שונה מקודמיו, כשהמפה בנויה משושים ולא ריבועים כמו במשחקים הקודמים בסדרה, כולל Civilization IV. אלמנטים רבים שנכללו ב-Civilization IV ובחבילות ההרחבה שלו לא הוספו למשחק הזה כלל או שונו דרסטית, כמו אלמנט הריגול והביון ואלמנט הדת. במערכת הלחימה נעלמה האפשרות להערים יחידות צבאיות אחת על השנייה והוספה אפשרות לערים להגן על עצמן באמצעות ירי ישיר על אויבים קרובים. נוספו למשחק ערי מדינה המהוות דמויות בלא שחקן הנשלטות על ידי המחשב. לדרכים הנבנות במשחק נוספה מגבלה של תחזוקה כספית פר תור, בניסיון להפוך אותן לפחות נפוצות במשחק.

מדי פעם חברת פיראקסיס מוסיפה תוכן חדש למשחק בצורת DLC. התכנים הניתנים להורדה כוללים ציוויליזציות, מפות, תרחישים ופלאי עולם.

חבילת הרחבה למשחק, Civilization V: Gods & Kings יצאה ביוני 2012. החבילה מכילה תשע ציוויליזציות חדשות (ואחת שהופצה קודם בתור DLC) ומחזירה את מערכות הביון והדת למשחק.

חבילת ההרחבה השנייה למשחק, Civilization V: brave new world' יצאה ביולי 2013. החבילה כמו קודמתה גם מכילה 9 ציוויליזציות חדשות והיא גם משפרת במידה ניכרת את מערכת התרבות של המשחק. כמו כן, ההרחבה מוסיפה אלמנט דיפלומטי חדש למשחק, המתבסס על מודל האומות המאוחדות.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתנהל בתורות, כאשר כל שחקן מגלם מנהיג של אומה כלשהי ומוביל את האומה לאורך אלפי השנים בהם מתרחש המשחק. המשחק מתחיל בהקמת עיר הבירה של האומה, עיר פרימיטיבית שממנה מתחיל השחקן לייצר יחידות, מבנים ופלאי עולם, ומסתיים עם ניצחונו של אחד השחקנים בניצחון דיפלומטי (ניצחון בהצבעה של האו"ם), תרבותי (השלמת חמישה ענפים תרבותיים ובניית פרויקט אוטופיה), טכנולוגי (הראשון לשגר חללית להתיישבות בכוכב קרוב), צבאי (כיבוש של כל ערי הבירה במשחק) או ניצחון בנקודות (השחקן עם הניקוד הגבוה ביותר בתום 500 תורות).

במהלך כל תור, השחקן שולט על יחידות צבאיות ועובדים, חוקר את העולם, נלחם בציוויליזציות אחרות, קובע את ייצורן (יחידות צבא, עובדים, מבנים, פלאי עולם) של הערים שבבעלותו, משפר את האדמה שבשטחו (בעזרת עובדים), מנהל את הדיפלומטיה עם ציוויליזציות אחרות וערי מדינה, קובע איזו טכנולוגיה יש לחקור, ובאילו תחומים תשקיע האומה יותר ובאילו פחות (השחקן קובע אילו שטחים יעובדו, בהתאם לרווח המופק מהם, וכך יכול להתמקד למשל במזון, זהב, תרבות או מדע).

ניתן לייסד עיר על ידי יחידת מתיישבים, אשר מיוצרת כמו יחידות צבאיות או מבנים (בעת ייצור מתיישבים העיר המייצרת מפסיקה לגדול). הקמת עיר חדשה מגדילה את כמות נק' התרבות הנדרשת כדי לאמץ מדיניות תרבותית חדשה ב-33.33%. כל עיר מתרחבת בהתאם לכמות התרבות שהיא מייצרת, כאשר השחקן יכול גם לקנות חלקות מסביב לעיר תמורת זהב. עיר יכולה לתקוף אויבים בעצמה, גם אם אין בתוך בעיר יחידה צבאית, כאשר יחידת האויב נמצאת במרחק שתי משבצות מהעיר. לכל עיר מד חיים, וכאשר הוא ברמתו הנמוכה ביותר העיר תוכל להיכבש על ידי הכובשים בקלות. העיר מתרפאת בשיעור מסוים בכל תור. כל יחידה צבאית שתוקפת את העיר מאבדת נק' חיים, כאשר ככל שרמת ההגנה של העיר טובה יותר כך יינזקו בהתאם חיילי האויב. את רמת ההגנה של כל עיר ניתן להעלות על ידי בניית מבנים הגנתיים וכן על ידי הצבת יחידה צבאית בעיר, במצב "משמר". ערים שנכבשו יכולות להיות מסופחות למדינה הכובשת, להפוך לעיר בובה (השליט לא שולט על הייצור של העיר, נק' התרבות הדרושות לאימוץ מדיניות חדשה לא גדלות וחוסר שביעות הרצון של התושבים פחותה מבעיר שסופחה למדינה). כמו כן יכול הכובש להחריב את העיר, פעולה שדורשת מספר תורות, בהתאם למספר האזרחים בעיר.

במשחק ישנם שטחים מסוימים בהם יש משאבים - משאבי מותרות או משאבים אסטרטגיים, כאשר משאבי מותרות מספקים שביעות רצון בקרב התושבים (ללא שביעות רצון הערים מאטות את קצב גדילתן, קצב הייצור נפגע ובחוסר חמור בשביעות רצון נחלש גם כוחן של היחידות הצבאיות) ומשאבים אסטרטגיים משמשים לבניית מבנים או לייצור יחידות מסוימות. השחקן יכול לסחור במשאבים אלו, להחליף אותם בתמורה לכסף או משאבים אחרים וכו'. כמו כן ישנם סוגי משאבים כמו כבשים, פרות ואבן, אשר אינם משמשים לייצור יחידה או מבנה, ולא מספקים שביעות רצון ואי אפשר לסחור בהם. כל המשאבים הללו מספקים תוספת תפוקה מסוימת במשבצת בהם הם נמצאים, כאשר למשל במכרות בעלי משאבים ישנו ייצור וזהב מוגברים וכו'.

יחידות צבאיות נשלטות על ידי השחקן. כאשר הן מביסות יחידת אויב הן צוברות נקודות ניסיון, כאשר בכל כמות מסוימת של נקודות ניסיון יכול השחקן לשדרג (למשל בונוס עוצמה בשטחים פתוחים/הרריים וכו') או לרפא את היחידה מידית לחיים מלאים. יחידות הצבא יכולות להשיב נקודות חיים, כאשר הן מתרפאות במידה פחותה יותר מחוץ לשטח שבשליטת השחקן, ברמה סבירה בשטח שבשליטתו ובקצב הגבוה ביותר כאשר הן בתוך עיר ששייכת לשחקן.

השחקן יכול לכרות בריתות עם ציוויליזציות אחרות או להכריז נגדן מלחמה במהלך המשחק. מלחמה יכולה להסתיים ללא תוצאות, או בכבישת ערי אויב על ידי הצד זה או אחר, כאשר הכרזת מלחמה יכולה להיות אמצעי להשגת משאבים וטריטוריה. למשל, שחקן אשר הפסדו במלחמה ברור, נוטה להציע זהב או משאבים או ערים לשחקן היריב שעולה עליו בכוחו בצורה משמעותית, בתמורה לחתימת הסכם שלום זמני בן עשרה תורות. כמו כן בין ציוויליזציות שונות ניתן להכריז על יחסי חברות, גבולות פתוחים, ניתן לגנות אותן, לבוא אליהן עם דרישה כלשהי ולדרוש מהן לא להתיישב בקרבתך (גורם ליחסי איבה בין הציוויליזציות), לחתום על הסכמי מחקר ובריתות הגנתיות. ציוויליזציות במשחק משתפות פעולה לעיתים קרובות, כאשר הן עשויות לעיתים לארגן מתקפה משולבת על יריב משותף, או לגנות אותו בתיאום זו עם זו.

"אנשים דגולים" הוא שמם של יחידות מיוחדות במשחק אשר מספקות בונוסים מיוחדים לציוויליזציות שלהן. ניתן להקריב "אנשים דגולים" בתמורה ל"עידן זהב"(תקופה של פריחה כלכלית), ובניית שדרוג מיוחד בשטח אדמה ספציפי או כדי לבצע יכולת מיוחדת כלשהי, בהתאם לסוג ה"איש הדגול". למשל, הקרבת "גנרל דגול" תיצור מבנה מבצר מיוחד (ליחידה שנמצאת בו יש תוספת הגנה). כמו כן הוא יכול לספק בונוס ליחידות הצבאיות שלידו בקרב (לא דורש את הקרבתה של היחידה). אם "איש דגול" נתפס על ידי האויב, הוא מושמד. לחלק מהציוויליזציות ישנן יכולות מיוחדות הקשורות ל"אנשים הדגולים".

במשחק ישנה חשיבות רבה להתקדמות הטכנולוגית. השחקן קובע איזו טכנולוגיה לחקור, ויכול גם לחתום על הסכמי מחקר עם ציוויליזציות שונות (ההסכם עולה לשני הצדדים סכום זהב מסוים) ולקבל בונוס נקודות מדע. לעיתים יש החותמים על הסכם שכזה כדי לגרום לאויב לבזבז את כספו, ואז תוקפים אותו במפתיע. כל הציוויליזציות שמשוחקות על ידי המחשב מבצעות פעולה זו מדי פעם. בכל פעם שמסיים השחקן לחקור טכנולוגיה, מופיע ציטוט הקשור לטכנולוגיה זו.

ערי מדינה נוספו בגרסה זו למשחק. אלו ציווילזציות קטנות אשר השחקן יכול לתקשר איתם. בניגוד לציווילזציות האחרות, הן לא מקימות ערים חדשות במהלך המשחק. ניתן לכבוש ערי מדינה, וניתן להשפיע עליהם ולהתחבר איתם (באמצעות שוחד זהב, השלמת משימות או מתן יחידות צבאיות במתנה), כאשר השחקן בעל ההשפעה הרבה ביותר על עיר המדינה יהיה בן בריתה, וייהנה ממשאבי המותרות שלה (מוסיף שביעות רצון במדינה) וממשאביה האסטרטגיים, ומבונוסים שונים בהתאם לאופיה וסוגה של עיר המדינה. ישנם שלושה סוגים של ערי מדינה, כל אחת בעלת בונוסים ואופי שונה: תרבותי, צבאי וחקלאי. לערי המדינה תפקיד חשוב במשחק, כאשר ציוויליזציה בעלת ערי מדינה בנות ברית רבות בדרך כלל חזקה, כיוון שהיא נהנית מבונוסים רבים ומתמיכתן בעימותים מול ציוויליזציות אחרות. כמו כן, לניצחון דיפלומטי דרושה תמיכתן של רוב מקרב ערי המדינה ושאר השחקנים.

במשחק ניתן גם לרכוש מדיניות חברתית בתמורה לנק' התרבות שנצברו. אלו מחולקים ל10 "עצים" אשר מתפצלים בתוכם לענפים, כאשר ניצחון דיפלומטי דורש השלמתם של 5 "עצים" שכאלו. ההטבות שמתקבלות מכל "עץ" או "ענף" שכזה מצטברות יחד עם ההטבות של שאר ה"עצים" או ה"ענפים" התרבותיים.

במשחק ישנה גם אפשרות לבנות "פלאי עולם". אלו מבנים היסטוריים אשר יכולים להיבנות רק פעם אחת במשחק, כלומר כל פלא עולם יכול להיבנות רק בציוויליזציה אחת בכל משחק. מבנים אלו נותנים בונוסים מיוחדים או אנשים דגולים, בהתאם לרקע ההיסטורי של פלא העולם. בדרך כלל רוב פלאי העולם נבנים בערי הבירה, כיוון שדרוש קצב ייצור גבוה לבניית פלא עולם כדי להקדים את כל הציוויליזציות האחרות בבנייתו. בניית פלאי העולם מביאה לתוספת נקודות משמעותית לשחקן, ועלולה אף לגרום או להוסיף ליחסי איבה בין ציוויליזציות שונות המתחרות על בניית אותם פלאי עולם פעמים תכופות מדי. לרוב משתלם לבנות פלא עולם כיוון שהשפעתו היא לכל אורך המשחק ובדרך כלל משמעותית, וכן אפילו לשם מניעת בנייתו והשגתו על ידי ציוויליזציות אחרות כדי למנוע מהם להשיג יתרון.

ציוויליזציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציוויליזציות הבאות נכללו בגרסה הראשונית של המשחק:

ציוויליזציה מנהיג בירה
אירוקוי היאווטה אונונדגה
אמריקנים ג'ורג' וושינגטון וושינגטון
אצטקים מונטזומה הראשון טנוצ'טיטלאן
אנגלים אליזבת' הראשונה לונדון
גרמנים ביסמרק ברלין
הודים גנדי דלהי
יוונים אלכסנדר מוקדון אתונה
יפנים אודה נובונאגה קיוטו
מצרים רעמסס השני תבאי
סונגהאים אסקיה מוחמד גאו
סיאמים ראם קהמהאנג סוקותאי
סינים וו דזה טיין בייג'ינג
עות'מאנים סולימאן איסטנבול
ערבים הארון א-רשיד מכה
פרסים דריווש פרספוליס
צרפתים נפוליאון פריז
רומאים אוגוסטוס קיסר רומא
רוסים יקטרינה הגדולה מוסקבה

הציוויליזציות הבאות ניתנות לרכישה בצורת DLC:

ציוויליזציה מנהיג בירה
אינקה פצ'קוטי קוסקו
בבלים נבוכדנצר השני בבל
דנים האראלד כחול השן קופנהגן
מונגולים ג'ינגיס חאן קרקורום
ספרדים איזבלה מדריד
פולינזים קמהאמהה הונולולו
קוריאנים סג'ונג סיאול

הציוויליזציות הבאות נוספו בחבילת ההרחבה Gods & Kings:

ציוויליזציה מנהיג בירה
אוסטרים מריה תרזה וינה
אתיופים היילה סלאסי אדיס אבבה
ביזנטים תאודורה קושטא
הולנדים וילם השתקן אמסטרדם
הונים אטילה החצר של אטילה
מאיה פאקאל הגדול פלנקה
קלטים בודיקיאה אדינבורו
קרתגינים דידו קרתגו
שוודים גוסטב אדולף סטוקהולם

הציוויליזציות הבאות נוספו בחבילת ההרחבה Brave New World:

ציוויליזציה מנהיג בירה
אינדונזים גאג'ה מדה ג'קרטה
אשורים אשורבניפל אשור
ברזילאים פדרו ה-2 ריו דה ז'ניירו
ונציאנים אנריקו דאנדולו ונציה
זולו שאקה אולונדי
מרוקנים אחמד אל-מנסור מרקש
פולנים קז'ימייז' ה-3 ורשה
פורטוגזים מריה ה-1 ליסבון
שושוני פוקאטלו מוסון קאהני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]