Don't Worry, Be Happy

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Don't Worry, Be Happy היא אמרה באנגלית וגם שמו של שיר מפורסם שפירושם "אל תדאג, היה שמח". את השיר כתב והלחין המוזיקאי האמריקאי בובי מקפרין והוא מבוסס על ציטוט של הגורו ההודי מהר באבא.

מקור האמרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוסטר בו מופיע מהר באבא מחייך עם הכיתוב "Don't Worry, Be Happy"
סטיקר של חסידי ברסלב ובו פרפרזה על הביטוי בתוספת הסיסמה נ נח נחמ נחמן מאומן

מהר באבא, אשר חינך לשמחת חיים, נהג להשתמש בביטוי זה פעמים רבות. במברקים ששלח לתלמידיו במערב נהג לצרף ביטוי זה. משנתו זכתה לפופולריות רבה בקרב ילדי הפרחים בשנות ה-60, אז השתרש הביטוי בעיקר בארצות הברית. הביטוי, כציטוט של באבא, הופיע על גלויות ואף כרזות רבות במהלך שנות ה-60 ופוסטרים שבהם נראה באבא עם חיוך רחב הפכו פופולריים גם כן.

מאוחר יותר גם הופיעו כרזות עם הסיסמה תחת ציור סמיילי, אשר זכו גם לגרסה סאטירית בה נראה הסמיילי עם כדור אקדח המפלח את ראשו, כאמירה נגד מנהגיהם חסרי האחריות של ההיפים, אשר עלולים להוביל לאסונות.

השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1988, בעת שביקר בובי מקפרין במועדון הג'אז "Tuck & Patti" בסן פרנסיסקו, הבחין בכרזת "Don't Worry, Be Happy" אשר נתנה לו את ההשראה לכתוב את השיר. השיר פורסם באותה שנה וזכה לפופולריות עצומה. השיר, בסגנון א-קפלה, היה השיר הראשון מסגנון זה אשר היה בראש מצעד הפזמונים האמריקאי. עד היום הוא נחשב לשיר הא-קפלה המצליח ביותר בכל הזמנים. עם זאת, היה זה השיר הכמעט יחידי בו התפרסם מקפרין, ולאחריו התמקד בעיקר בקריירה מוזיקלית בתחום הג'אז והא-קפלה.

על אף הצלחת השיר, מקפרין עצמו נותר מאוכזב: בתודעתם של רבים הוא נותר "זמר של להיט אחד", על אף שיצירתו המוזיקלית מגוונת ומרובה עד עצם היום הזה - גם אם מתמקדת בז'אנר הנישה הא-קפלה. על אף שהלהיט עצמו גם הוא ללא כל ליווי אינסטרומנטלי, ומקפרין שר בו את כל הקולות, הוא מעיד כי מדובר בשיר פשוט ביותר שהוקלט לאחר אלתור של כמה דקות:

"בתוך שעה גמרנו את השיר. כאילו, מי חשב שזה מה שיקרה?... זה לא שאני לא אוהב את השיר. כל השירים הם כמו ילדיי: את כמה מהם אתה מעדיף להשאיר בקרבתך, ואת השאר אתה רוצה לשלוח מהבית לקולג' כמה שיותר מוקדם. זה משגע אותי, כי זה הרושם שיש להרבה אנשים עליי. שואלים אותי 'מה עשית מאז?', 'לא שמענו ממך'. ואני אומר: 'לא הקשבתם'."

מתוך אתר האינטרנט של בובי מקפרין

העובדה ששיר זה היה להיט גדול בו התפרסם מקפרין, שנעלם מאורות הזרקורים זמן קצר לאחר מכן, הובילה לשמועה סרקאסטית, שהפכה גם לאגדה אורבנית, הטוענת כי האיש ששר את "Don't Worry, Be Happy" התאבד[1][2]. למעשה, השמועות על התאבדותו של מקפרין היו כה עקשניות, עד שהביאו לפרסום הכחשה באתר הרשמי של האמן.

השיר הופיע או נוגן במקומות רבים וכן במספר סרטי קולנוע שהראשון שבהם היה "קוקטייל" בכיכובו של טום קרוז. חלק משימושיו הם לעיתים דווקא אירוניים הבאים להדגיש מצבים מסוימים כגון השמעתו בסרט "ג'ארהד" העוסק במלחמת המפרץ. הסרט גם השתמש בשיר באופן שלעג לג'ורג' בוש האב אשר השתמש בשיר בתעמולת הבחירות שלו לתפקיד נשיא ארצות הברית בשנה בה יצא השיר.

טעות נפוצה גורסת כי בוב מארלי הוא המבצע של השיר, בשל החפיפה בין ערכיו של מארלי לבין מסרו של השיר. אולם, למעשה, השיר פורסם כשבע שנים לאחר מותו של מארלי, ואין לו שום קשר אליו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Don't Worry, Be Dead, באתר Snopes.com
  2. ^ FAQ, באתר הזמר בובי מקפרין