Found Footage

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Found Footage (מושג שאול בעברית: פָאוּנְד פוּטֵג'; בתרגום חופשי: קטעי וידאו שנמצאו) היא תת-סוגה של סרטי מתח עלילתיים שבהם העלילה מוצגת כהקלטות וידאו גולמיות שנעשו על ידי אחת או יותר מהדמויות שהיו מעורבות בהתרחשות. ההקלטות אבדו כביכול, אך נמצאו על ידי מישהו אחר בחלוף הזמן, בדרך כלל כאשר המעורבים, כולם או חלקם, מתים או נעדרים. לעיתים יוצגו הצילומים עם עריכה ופרשנות של מי ש"מצא" אותם, ואצל הצופה נוצרת אשליית צילום וידאו אותנטי של אירוע שהתרחש במציאות. סגנון קולנועי זה משמש לרוב בסרטי אימה, תופעות על-טבעיות ומסתורין, אך מכיוון שטכנולוגיות הצילום זולות יחסית, הסגנון משמש גם בסרטי פשע, מלחמה, קומדיות וסדרות טלוויזיה.

סרט מוגדר כפאונד פוטג' כאשר למצלמה יש תפקיד בעלילה ומקור ידוע בסרט (On screen; בניגוד לסרטים עלילתיים שבהם המצלמה חיצונית להתרחשות - Off screen). האירוע לא היה המניע לצילום, אלא התרחש בזמן שנעשו צילומים מסיבות אחרות, והמעורבים נקלעו אליו בעל כורחם[1].

במקורה, פאונד פוטג' היא סוגה מובחנת העומדת בפני עצמה וכוללת שילוב של קטעי סרטונים אותנטיים בסרטי תעודה, פרסומות ווידאו קליפים מוזיקליים. ואולם, ההגדרה הוחלה גם על סרטים בדיוניים הנחזים כתיעודיים. כבר בשנת 1974 השתמש אורסון ולס בטכניקה זו בבימוי הסרט "ז' זה זיוף" (אנ') על זייפן האמנות אלמיר דה הורי. ולס שילב בסרט קטעים תיעודיים אמיתיים של דה הורי, וכן פנה לצופים מחדר העריכה כדי לשכנע אותם ב"אמיתות" הסיפור. בזכות סרט זה נחשב ולס לממציא הקולנוע המוקומנטרי[2][3][4][5]. באופן דומה יצר הבמאי סטיוארט קופר בשנת 1975 את סרט המלחמה העלילתי "Overlord" שבו שילב צילומים אותנטיים של הפלישה לנורמנדי[6][7].

מחשש לבלבול עם סרטי קולאז' של קטעים אמיתיים שנאספו ממקורות שונים, יש המקפידים לציין "קטעי וידאו מפוברקים שנמצאו" (Faux Found-footage), ואילו חוקר הקולנוע דייוויד בורדוול חולק על עצם המושג "קטעי וידאו שנמצאו", ומעדיף להגדיר את הגימיק הזה בסרטים בדיוניים כ"קטעי וידאו שהתגלו" (Discovered Footage). מבקר הקולנוע הישראלי דורון פישלר סבור שהמושג הנכון הוא Assembled Footage (בעברית: קטעי וידאו מקובצים), מכיוון שכל שוט הגיע ממצלמה שיש לה קיום מוצדק בסרט[8].

בניתוח של 500 סרטי פאונד פוטג', אתר Found Footage Critic זיהה ארבע פרספקטיבות צילום[9]:

 1. פרספקטיבה של גוף ראשון – הדמות הראשית חווה את האירוע בעודה אוחזת במצלמה, והצופה רואה את ההתרחשות מנקודת מבטה. עבור פרספקטיבה זו, משתמשים בטכניקת צילום מנקודת מבט (POV - Point of View Shot), המכונה גם מצלמה סובייקטיבית (אנ').
 2. מוקומנטריה (לחלופין: סגנון פסאודו-דוקומנטרי) – צילום ראיונות או תחקירים מדומים אודות האירוע.
 3. פרספקטיבה חדשותית – כביכול, צוות חדשות מקצועי מסקר אירוע, והצופה רואה את ההתרחשות "דרך" מצלמת הטלוויזיה.
 4. פרספקטיבה של מצלמת אבטחה – מצלמה נייחת המצלמת באופן אוטומטי אירוע המתרחש במרחב שהמצלמה מכסה.

מידע בדף זה ללא הפניות למקורות, מבוסס על שני מאמרים: מאמר בבלוג של דייוויד בורדוול[10] ומאמר באתר Found Footage Critic[9].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסגנון קולנועי זה יש תקדימים בספרות וברדיו: בספרות מוכרים רומנים אפיסטולאריים הערוכים כאסופות מכתבים או קטעי יומנים אישיים שנכתבו כביכול בידי דמות מרכזית בעלילה: דרקולה מאת ברם סטוקר, פרנקנשטיין מאת מרי שלי וקריאתו של קת'ולהו מאת ה. פ. לאבקראפט, כולם נמנים עם סוגה זו. אורסון ולס השתמש בטכניקה דומה בשנת 1938 כאשר שידר ברשת הרדיו של סי.בי.אס את התסכית מלחמת העולמות, כעיבוד לרדיו של הרומן מאת ה. ג'. וולס. הסיפור עובד כמשדר חדשות דרמטי שתיאר כביכול את פלישת אנשי מאדים בשידור חי, והשידור נשמע אמין עד כדי כך שהמאזינים נבהלו וחשבו שמדובר באירוע אמיתי[11].

במחצית השנייה של המאה ה-20 שימשו טכניקות צילום המאפיינות את סגנון הפאונד פוטג', בעיקר בסרטים מוקומנטריים דלי-תקציב שצולמו תוך ימים ספורים, כגון: "Culloden" משנת 1964[12], "יומנו של דייוויד הולצמן" (1967)[13][14], "ספיינל טאפ" (1984)[15], "בוב רוברטס" (1992)[16], "The Watermelon Woman" (אנ') ‏(1996), ועוד. האפשרות ליצור סרט עם ממד ריאליסטי בתקציב נמוך קסמה ליוצרי סרטי אימה שנוטים להיות דלי-תקציב. סרטים פורצי דרך היו "שואת הקניבלים" (1980) (אנ') המהפכני, והסרט "The Last Broadcast" ‏(1998) (אנ') שנחשב לחלוץ השימוש במצלמה ביתית לצילום אירוע שהתרחש כביכול במציאות[17]. אולם הסגנון הפך לפופולרי בעיקר בעקבות צאתו לאור של "פרויקט המכשפה מבלייר" (1999) אשר נחשב לאבטיפוס של סרטי פאונד פוטג' מודרניים[18].

ציוד חובבני המפחית את עלויות ההפקה, כגון מצלמות וידאו ומצלמות של טלפונים חכמים עם תמונות וצליל באיכות נמוכה יחסית, נחשב לגיטימי בגלל התוצאה הריאליסטית. בדרך כלל, הפקה זולה מבטיחה את רווחיות הסרט. בשנת 2007 הפיק אורן פלי את "פעילות על-טבעית" בעלות של 15,000 דולר בלבד, ורק בארצות הברית גרף הסרט הכנסות של כ-300 מיליון דולר[19]. סרטים שנעשו מאוחר יותר, "השטן שבפנים" (2012) (אנ') שהכניס כ-30 מיליון דולר[19], ו"הסר חבר" (2014) שהכניס יותר מ-64 מיליון דולר, נעשו בתקציב של מיליון דולר בלבד כל אחד. בעקבות התפתחותה והצלחתה של סדרת סרטי "פעילות על-טבעית" נוצרו שתי תופעות: ראשית, יריבות בתעשיית סרטי האימה. דייוויד בורדוול טוען שהסרטים "Paranormal Entity"[20] משנת 2009 ו"גירוש השדים האחרון" משנת 2010[21] נעשו תוך "גנבה בוטה" מהרעיון של פלי. שנית, בגלל הדימוי הריאליסטי, טכניקות פאונד פוטג' יושמו גם בסרטים עתירי תקציב כגון "קלוברפילד" (2008) שנעשה בתקציב של 25 מיליון דולר, ו"כרוניקה בזמן אמת" (2012)[8] (אנ') עם 12 מיליון דולר.

המבקר סקוט טוביאס טען שבעשור הראשון של המאה ה-21, סרטי פאונד פוטג' הם מה שהיו סרטי סלאשר בשנות ה-80 של המאה הקודמת[22]. בשנת 2014 צפה הבמאי והתסריטאי כריסטופר לאנדון שהסגנון יחרוג מסוגת האימה ויתפשט לסוגות אחרות[23]. ברוח זו, במחצית העשור השני של המאה נעשו סרטים ששולבו עם סוגת המותחן הטכנולוגי המעמידה טכנולוגיה במרכז העלילה: בסרט "הסר חבר" מתרחשת העלילה כולה במדיה החברתית, צגי מחשב ומצלמות רשת. סרט המדע הבדיוני "הארדקור הנרי" (2015) מצולם בפרספקטיבה של גוף ראשון, כביכול דרך עיניו של הגיבור, סייבורג בשם הנרי. הקרנת הסרט בפסטיבל SXSW במרץ 2016 עוררה את השאלה באיזו מידה טכניקת POV תתפתח ותחליף את טכניקת הפאונד פוטג' הקלאסית[24].

כמו סוגות קולנועיות אחרות, גם על סרטי פאונד פוטג' נעשתה פרודיה, כאשר בשנת 2013 יצאה לאקרנים הקומדיה "הבית הרדוף" שעושה הומאז' בעיקר לסדרת "פעילות על-טבעית" ולסרט "השטן שבפנים", אך גם לאחרים, כגון סרט האימה "מגרש השדים" וקומדיית הפשע השחורה "ספרות זולה". בשנת 2014 יצא סרט ההמשך, "הבית הרדוף 2".

בתאריכים 24–25 במרץ 2018 התקיים בסן פרנסיסקו פסטיבל קולנוע ראשון לסרטי פאונד פוטג', בשם "The Unnamed Footage Festival" (בתרגום חופשי לעברית: הפסטיבל לסרטי וידאו ללא שם). המארגנים הצהירו שמטרת הפסטיבל היא להפוך סגנון זה מתת-סוגה גרידא לאסכולה קולנועית לגיטימית[25][26].

אפקטים וטכניקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה המרכזית היא לשוות לצילומים אמינות של אירוע אמיתי. הבמאי אדוארדו סאנצ'ז הצביע על הצורך לא להגזים במידת הריאליזם של האירועים. הוא הסביר שקהל הצופים יודע לזהות מתי משטים בו, ואפילו בסרטי מפלצות מצפים להתנהגות אנושית מצד הדמויות. סאנצ'ז מצביע על אתגר מרכזי, והוא: לספק הצדקה להמשך מעשה הצילום במצבים שבהם כל אדם היה מפסיק לצלם. הוא מביא דוגמה לכך ב-"V/H/S" שבו הגיבורים רוכבים על אופניים כשהם מצוידים במצלמות גו פרו על קסדותיהם[1].

עקב מגבלות תקציב, כמעט שאין אפקטים חזותיים ממוחשבים (Computer-generated Imagery), אלא נעזרים בפרקטיקות צילום שונות. פרקטיקה מקובלת היא שהשחקנים עצמם אוחזים מצלמות ומצלמים תוך כדי תנועה, כך שמתקבלים אפקטים של צילום חובבני ומצלמה רועדת (Shaky Camera או Handheld Camera)[27]. לעיתים קרובות הבמאי עצמו מגלם את הדמות האוחזת במצלמה, פרקטיקה שמאפשרת לו לשלוט טוב יותר בהפקה ולחסוך זמן וכסף[28]. באופן מסורתי משתמשים בציוד צילום שאיננו החדיש ביותר, אולם הזמינות הגוברת של איכות טכנולוגית ורזולוציה גבוהה במחיר שווה לכל נפש, צמצמה את הפער בין איכות צילום חובבני לאיכות מקצועית. הבמאי צ'אד ויללה סיפר שסרט האתחול של סדרת סרטי "V/H/S" צולם באיכות הפרדה גבוהה, וכדי להפחית את האיכות, הצילום הומר לתקליטור, הורץ במצלמת 8 מ"מ, והתוצאה עברה דיגיטציה[1]. קודם לכן, בהפקת "Overlord" נעשה שימוש בעדשות צילום צבאיות גרמניות מקוריות מתקופת מלחמת העולם השנייה, כדי להתאים את איכות הצילומים לקטעים הדוקומנטריים האמיתיים ששולבו בסרט[29].

נהוג להניח שמגבלות תקציב פוגמות באיכות ובאפקטיביות של הסרטים ומאלצות את המפיקים למצוא פתרונות זולים. אולם כנגד זה קיימת טענה שדווקא שחקנים חסרי ניסיון ולא מיומנים בצילום, בנוסף לציוד ביתי ואתרים אמיתיים - כל אלה חיוניים ליצירת סרט פאונד פוטג' מוצלח[9]. מפיקים ובמאים מעדיפים ללהק שחקנים לא מוכרים. מעבר לכך שהדבר מוזיל את עלות ההפקה, הטענה היא שאם הצופים יזהו כוכבים ושחקנים המוכרים להם מתפקידים אחרים, אשליית המציאות תיפגם. אך נראה שלאור יתרונותיו של הסגנון, נעשים גם סרטים שאליהם מלוהקים גם שחקנים ידועים, כגון "סוף המשמרת" (2012), סרט משטרה בכיכובם של ג'ייק ג'ילנהול ומייקל פניה[30].

התסריטים כוללים הנחיות כלליות תוך השארת מרחב אלתור לשחקנים. העלילות מתרחשות לרוב באתר יחיד, ומקובל ראשית לבחור אתר צילומים ואז להתאים את התסריט לאתר כדי לנצלו באופן מיטבי[1]. שני מאפיינים אלה מאפשרים צילום שוטים ארוכים מהמקובל בקולנוע. למשל, במהלך צילומי "הסר חבר", סיפור העלילה המלא לא נחשף לשחקנים עד אחרי סיום העריכה, ההפקה הכניסה תפניות בעלילה ושלחה אותן במסרונים לשחקנים תוך כדי הצילומים, והם נדרשו לאלתר לפי השינויים. הסרט כולו צולם ברצף אחד של 80 דקות[31].

על מנת ליצור ולשמר אצל הצופים אווירת מציאות מתחילת הסרט, בדרך כלל אין כתוביות פתיחה המציגות את הסרט כמקובל בקולנוע, אך ייתכנו כותרות המסבירות את הרקע לאירועים, משל היה זה סרט תעודי או דיווח עיתונאי. לרוב אין מוזיקת פתיחה, רקע וליווי, והשמעת מוזיקה תיתכן רק כאשר יש לה מקור ידוע בסרט עצמו. כדוגמה, את הסרט "הסר חבר" פותח הלוגו של חברת סרטי יוניברסל עם שיבושים המדמים הפרעה סטטית[31], ללא מוזיקה וכתוביות, ומוזיקת ליווי מושמעת מהלפטופ של גיבורת הסרט. לצד זאת, נוצרה תת-סוגה של סרטים היברידיים שמשולבים בהם אלמנטים של פאונד פוטג' ושל צילום עלילתי רגיל, ביחס משתנה ביניהם. דוגמאות לסרטים היברידיים: במותחן האימה "ראיות" (2012), העלילה העיקרית מתרחשת בצילומי וידאו שהמשטרה מצאה, ואילו חקירת המשטרה מצולמת כסרט עלילתי רגיל. כמו כן, יש מוזיקת פתיחה, ומוזיקת ליווי - בחלק האחרון של הסרט. במותחן הטכנולוגי "משחקי חובה" (2016), מצלמות רשת ומצלמות סלולריות ממלאות תפקיד מרכזי, אך לממשקי המשתמש של המצלמות אין משמעות בעלילה. כמו כן, הסרט מתחיל בסצנה המתרחשת במצלמת רשת, ללא כתוביות ומוזיקת פתיחה.

לעיתים, גם מסע השיווק כולל טכניקות שנועדו ליצור מצג של סרטי וידאו אותנטיים ודמויות אמיתיות. למשל, במהלך ההקרנות המוקדמות של "פרויקט המכשפה מבלייר" בפסטיבלים השונים, פוזרו כרזות "נעדר/ת" עם תמונות הדמויות המרכזיות, ובאתר IMDb נרשמו הדמויות כ"נעדר/ת, כנראה מת/ה"[32]. במסגרת הפקת "הסר חבר", נפתחו חשבונות פייסבוק עבור גיבורי הסרט, ועבור האנטי-גיבורה שהתאבדה שנה לפני אירועי הסרט, נפתחו דף הנצחה וחשבון טוויטר שבאמצעותו יכלו הנוכחים בהקרנה המוקדמת לשוחח עם רוח הרפאים שלה.

דוגמאות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע וטלוויזיה
שם בשפת המקור שם בעברית סוגה שנה מדינה במאי הערות
Man Bites Dog
איש נשך כלב קומדיית פשע שחורה; מוקומנטרי 1992 בלגיה רֶמִי בֶּלְווֹ דובר צרפתית
Forgotten Silver
מוקומנטרי 1995 ניו זילנד פיטר ג'קסון
UFO Abduction
החייזרים באים אימה; מדע בדיוני 1998 ארצות הברית דין אליוטו סרט אתחול
Book of Shadows: Blair Witch 2
אימה פסיכולוגי 2000 ארצות הברית ג'ו ברלינגר סרט המשך לסרט משנת 1999
August Underground
סרט ניצול 2001 ארצות הברית פרד ווגל סרט אתחול. שני סרטי המשך יצאו בשנת 2003 ובשנת 2007
Interview with the Assassin
ראיון עם מתנקש דרמה מוקומנטרית 2002 ארצות הברית ניל בורגר מבוסס על תאוריית קונספירציה סביב רצח הנשיא קנדי
Zero Day
יום האפס דרמה 2003 ארצות הברית בן קוצ'יו
The Last Horror Movie
סרט האימה האחרון אימה בריטניה ג'וליאן ריצ'רדס
Incident at Loch Ness
תקרית בלוך נס מוקומנטרי 2004 בריטניה זאק פן
The Curse
הקללה אימה 2005 יפן קוג'י שיראישי
The Collingswood Story
אימה 2006 בריטניה מייק קוסטנצה סרט עצמאי; זכה בפרס הליהוק הטוב ביותר בפסטיבל סן פרנסיסקו
The Hunt
ניצוד דרמה דנמרק פריץ קירש
Alone with Her
לבד איתה מותחן פשע ארצות הברית אריק ניקולאס
Welcome to the Jungle
ברוכים הבאים לג'ונגל מוקומנטרי; אימה 2007 ארצות הברית ג'ונתן הנסלי
The Poughkeepsie Tapes
קלטות פוקיפסי אימה ארצות הברית ג'ון אריק דאודל
Death of a Ghost Hunter
מותה של ציידת הרוחות אימה ארצות הברית שון טרטה
Diary of the Dead
יומן המתים אימה; זומבים ארצות הברית ג'ורג' רומרו
REC
פחד, מצלמים אימה; זומבים ספרד חואמה באלאגרו סרט אתחול. יצאו שלושה סרטי המשך: 2009, 2012, 2014.
במקור, העיצוב הגרפי של שם הסרט הוא [REC] כתצוגת מצב הקלטה במצלמת וידאו.
Quarantine
שטח ההסגר אימה; על טבעי 2008 ארצות הברית ג'ון אריק דאודל עיבוד לסרט הספרדי REC
Lake Mungo
אגם מונגו אימה פסיכולוגי אוסטרליה ג'ואל אנדרסון
District 9
מחוז 9 מדע בדיוני 2009 ניו זילנד ניל בלומקאמפ
The Ritual
הפולחן אימה ארצות הברית מייקל הפסטורם
Lunopolis
מדע בדיוני 2010 ארצות הברית מאתיו אוואנט הופץ לצפייה ביתית בלבד
A Serbian Film
סרט סרבי מותחן ניצול סרביה סרדן ספאסויביץ'
Undocumented
אימה ארצות הברית כריס פקובר
The Virginity Hit
קומדיה ארצות הברית האק בוטקו
Atrocious
אימה ספרד פרננדו ברדה לונה
Trollhunter
צייד הטרולים פנטזיה שחורה 2011 נורווגיה אנדריי אוברדל
Ragini MMS
אימה הודו פוואן קריפאלאני
The Tunnel
המנהרה אימה אוסטרליה קארלו לדסמה
Megan Is Missing
אימה ארצות הברית מייקל גוי
Grave Encounters
אימה על-טבעי קנדה קולין מיניהאן
Apollo 18
אפולו 18 אימה; מדע בדיוני ארצות הברית / קנדה גונזאלו לופז-גאז'גו
Apartment 143
דירה 143 אימה 2012 ספרד רודריגו קורטס
The Dinosaur Project
דינוזאורים בקונגו מדע בדיוני; הרפתקאות בריטניה סיד בנט
A Night in the Woods
אימה בריטניה ריצ'רד פארי
The Conspiracy
המזימה מותחן פסיכולוגי קנדה כריסטופר מק'ברייד
The Bay
המפרץ אימה ארצות הברית בארי לווינסון
Dabbe: Bir Cin[33]Vakasi
אימה;

ניצול

טורקיה חסן קאראצ'אדאג
The Frankenstein Theory
תאוריית הפרנקנשטיין אימה 2013 ארצות הברית

אנדרו ויינר

Willow Creek
אימה ארצות הברית בובקט גולדתוייט
Europa Report
דו"ח אירופה מדע בדיוני ארצות הברית סבסטיאן קורדרו
The Dirties
המטונפים קומדיה קנדה מאט ג'ונסון
The Sacrament
הפולחן אימה ארצות הברית טי ווסט
The Hunted
מאבק צמוד מותחן ארצות הברית ג'וש סטיוארט
Devil's Due
יורש השטן אימה פסיכולוגי 2014 ארצות הברית מאט בטינלי-אולפין
Earth to Echo
להציל את אקו מדע בדיוני ארצות הברית דייב גרין
Into the Storm
בתוך הסופה סרט אסונות ארצות הברית סטיבן קווייל
As Above, So Below
עמוק למעלה אימה ארצות הברית ג'ון אריק דאודוול
The Possession of Michael King
הרדיפה של מייקל קינג אימה 2014 ארצות הברית דייוויד יונג
The Taking of Deborah Logan
ההשתלטות על דברה לוגן על טבעי ארצות הברית אדם רוביטל
Babysitting
בייביסיטינג קומדיה צרפת פיליפ לאשו, ניקולה בנאמו סרט הביכורים של לאשו כבמאי
Creep
קריפ אימה ארצות הברית פטריק ברייס סרט הביכורים של ברייס כבמאי
The Pyramid
הפירמידה אימה על-טבעית ארצות הברית גרגורי לוואסר
Welcome to Yesterday
בחזרה לאתמול מדע בדיוני 2015 ארצות הברית דין ישראלייט שם הסרט הוחלף פעמיים: הוא יצא לאקרנים בשם "Almanac", אחר כך הוחלף ל-"Project Almanac", לפני שניתן לו השם הזה.
Demonic
בית האימה אימה; על-טבעי ארצות הברית וויל קאנון
Area 51
אזור 51 אימה; מדע בדיוני ארצות הברית אורן פלי
The Gallows
הגרדום אימה; על-טבעי ארצות הברית טראוויס קלאף, כריס לופינג
The Visit
הביקור אימה ארצות הברית מ. נייט שאמלאן
Be My Cat: A Film for Anne
אימה פסיכולוגי רומניה אדריאן טופיי דובר אנגלית
The Dark Tapes
אימה 2016 ארצות הברית מייקל מק'קוואון; וינסנט ג'יי. גסטיני סרט הפאונד פוטג' המעוטר ביותר מאז שנת 1999 (נכון לדצמבר 2016), לאחר שזכה ב-31 פרסים וב-20 מועמדויות[34]
Unlisted Owner
אימה ארצות הברית ג'ד בראיין
Operation Avalanche
מותחן ארצות הברית / קנדה מאט ג'ונסון
Found Footage 3D
אימה ארצות הברית סטיבן דג'נארו סרטו הראשון של הבמאי. זכה בפרס שופטי ועדת הקבלה לפסטיבל ברוס קמבל לסרטי אימה לשנת 2016.
Blair Witch
המכשפה מבלייר אימה; על-טבעי ארצות הברית אדם וינגארד הסרט השלישי בסדרת "פרויקט המכשפה מבלייר"
Phoenix Forgotten
אימה פסיכולוגי; מסתורין 2017 ארצות הברית ג'סטין בארבר הוקרן בישראל בערוצי "הוט" בשם השגוי "הנעלמות מפיניקס", ואתרי קולנוע באינטרנט השתמשו בשמות שונים
Open Water 3: Cage Dive
אימה פסיכולוגי אוסטרליה ג'רלד רישיונאטו ספין אוף שני לסרט "ים של פחד" (Open Water) משנת 2003, אחרי "לכודים בלב ים" (Open Water 2: Adrift) משנת 2006.
Boots on the Ground
מלחמה על-טבעי 2018 בריטניה לואיס מלוויל טריילר רשמי ראשון הופץ ב-5 ביולי 2017[35][36]
The Gallows Act II
אימה; על טבעי 2019 ארצות הברית טראוויס קלאף; כריס לופינג סרט המשך ל"הגרדום" משנת 2015.
Audition
דוקו-אימה; מציאות 2021 ארצות הברית אריק האף; ג'ושוע פול [37][38]
Archive 81
ארכיון 81 אימה 2022 ארצות הברית רבקה תומאס; היפאא' אל-מנסור;ג'סטין בנסון; ארון מורהד סדרת נטפליקס
The Alien Report
מותחן מדע בדיוני ארצות הברית מדמה סרט תיעודי, חלק ראשון מתוך טרילוגיה[39][40]
Infrared
(מילולית: תת-אדום) אימה ארצות הברית רוברט ליווינגס ורנדי מונדלול, הבן [41][42]
הקללה אימה טאיוואן קווין קו [43][44]
Ghosts of Hiroshima
אימה; על-טבעי ארצות הברית ברנדון ווקר [45]
וידאו קליפים
שם השיר ביצוע תאריך יציאה חברות הפקה
Testify 2 בנובמבר 1999 Sony/ATV Music, Universal Music, Kobalt Music
Babalon A.D. Cradle of Filth 3 במרץ 2003 סוני
Get Yourself High
The Chemical Brothers 17 בנובמבר 2003 Virgin Records, Astralwerks, Freestyle Dust
Postcards from Italy
ביירות 9 במאי 2006 Ba Ba Bings Records, 4AD, Beggars Records
Dayvan Cowboy
בורדס אוב קנדה 29 במאי 2006 Warp Records
Video Games
לנה דל ריי 7 באוקטובר 2011 Interscope Records, Polydor Records, Vertigo Records, Stranger Recorsds
I Need Your Love
קאלווין האריס 12 באפריל 2013 Deconstruction Records, Fly Eye Records, Columbia Records
Run On Love
טובה לו, לוקאס נורד 5 ביוני 2013 Hybris, Radikal Records
אריאנה גרנדה 10 בפברואר 2015 Republic Records
Photograph
אד שירן 11 במאי 2015 Atlantic Records, Asylum Records
Run Away with Me
קארלי ריי ג'פסן 17 ביולי 2015 604 Records, School Boy Records, Interscope Records

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע באורך מלא[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים קצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפשרות לצלם סרט באמצעים ביתיים פשוטים וטלפונים חכמים הביאה לפריחת סרטי פאונד פוטג' בערוצי יוטיוב, באורכים משתנים החל מסרטונים של דקות ספורות. לרוב מדובר ביוטיוברים חובבי הסגנון, אך יש ערוצי יוטיוב של אולפנים קטנים ומפיקים עצמאיים המנסים להיבנות מהצלחות של סרטים כגון סדרת "פעילות על טבעית" ו"הגרדום"[63]. העיתונאית האמריקאית ג'ולייט בנט ריילה ציינה שביוטיוב לא תמיד ניתן לדעת אם סרטון הוא אמיתי או מבוים, מה שמוסיף לאווירת המסתורין[63].

בספטמבר 2017 נמסר רשמית על הקמת חברת POV Horror להפקה והפצה של סרטי אימה בטכניקת פאונד פוטג', כמיזם משותף של האתרים Found Footage Critic ו-Wicked Horror[64][65]. החברה השיקה ערוץ הזרמת מדיה המאפשר צפייה בסרטים על פי דרישה[66][67].

בישראל, במאי 2019 עלה לרשת החברתית אינסטגרם מיזם ליום השואה, שכלל סדרת סרטונים קצרים אשר כביכול צילמה אווה היימן, נערה יהודיה ילידת רומניה שנספתה בשואה. המיזם, ששמו "הסטורי של אווה", התבסס על היומן האמיתי שכתבה היימן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 Berkowitz, Joe, 8 Killer Tips For Making Found Footage Horror Movies, From The “V/H/S” Series Directors, Fast Company, ‏21.11.2014
 2. ^ מיהו אורסון ווילס שהמציא את הקולנוע המוקיומנטרי?, באתר אנציקלופדיה אאוריקה
 3. ^ ליברגל, עופר, אורסון וולס – סרטים גדולים אחרים, באתר סריטה, ‏25 במאי 2011
 4. ^ Vasquez, Josh, F for Fake, Slant, ‏18.2.2005
 5. ^ French, Philip, F for Fake – review, The Guardian, ‏26.8.2012
 6. ^ Overlord, The Criterion Collection
 7. ^ אוטין, פבלו, סיפורו של חייל, באתר האוזן השלישית, ‏1 במאי 2007
 8. ^ 1 2 פישלר, דורון, ביקורת: כרוניקה בזמן אמת, באתר עין הדג, ‏1 בפברואר 2012
 9. ^ 1 2 3 "Found Footage Film Genre - Found Footage Critic". Found Footage Critic (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2017-07-09.
 10. ^ Thompson, Kristin & Bordwell, David, Return to Paranormalcy, David Bordwell's Website on Cinema, ‏13.1.2012
 11. ^ אשד, אלי, "והרי החדשות: אנשי המאדים פלשו הלילה "תסכית "מלחמת העולמות " של אורסון וולס., באתר המולטי יקום של אלי אשד, ‏9 ביולי 2005
 12. ^ The Battle of Culloden (TV Movie 1964), נבדק ב-2017-07-10
 13. ^ David Holzman's Diary (1967), נבדק ב-2017-07-10
 14. ^ ג'ים מקברייד, באתר movies.walla.co.il (ארכיון)
 15. ^ ספיינל טאפ (1984) – סרטים, באתר www.sratim.co.il
 16. ^ בוב רוברטס (1992) – סרטים, באתר www.sratim.co.il
 17. ^ שמיר, אורון, סריטה: שיווק בעידן הוירטואלי, באתר הארץ, 31 באוקטובר 2009
 18. ^ Cooper, Brock, The Evolution of Found Footage Films, Doddle News, ‏12.10.2012
 19. ^ 1 2 אבנר שביט‏, צלם אנוש: התופעה שמסעירה את הוליווד: סרטי Found Footage, באתר וואלה‏, 31 בינואר 2012
 20. ^ Paranormal Entity (2009) – סרטים, באתר www.sratim.co.il
 21. ^ קרן בר לב, ‏שוברי קופות: הדיבוק שניצח את סטאלון, באתר ‏מאקו‏, 30 באוגוסט 2010
 22. ^ Tobias, Scott, V/H/S, A.V. Club, ‏4.10.2012
 23. ^ Topel, Fred, Exclusive Interview: Christopher Landon on Paranormal Activity: The Marked Ones, Mandatory, ‏4.1.2014
 24. ^ Lincoln, Ross A., ‘Hardcore Henry’ SXSW Premiere: Is POV The New Found Footage?, DeadLine Holywood, ‏14.3.2016
 25. ^ Doupe', Tyler, The Unnamed Footage Festival is Taking Place In San Francisco This Weekend!, Found Footage Critic, ‏21.3.2018
 26. ^ Home, Unnamed Footage Festival (באנגלית)
 27. ^ תנועות מצלמה, באתר איי סי ספוט, ‏3 בדצמבר 2015
 28. ^ "Unlisted Owner (2013) Review - Found Footage Critic". Found Footage Critic (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2017-11-18.
 29. ^ Cooper, Stuart, A camera instead of a rifle, The Guardian, ‏18.1.2008
 30. ^ שוברי קופות: ספטמבר השחור ממשיך, באתר וואלה‏, 23 בספטמבר 2012
 31. ^ 1 2 Unfriended (2014), נבדק ב-2017-07-15
 32. ^ Watson, Sean, Pulling Focus – Found Footage Films and Marketing, The MacGuffin, ‏9.11.2011
 33. ^ rarehorror, Dabbe: Bir Cin Vakasi (2012) Quick Review, Rare Horror, ‏2014-11-14 (ארכיון)
 34. ^ Top 5 Found Footage Films for 2016, Found Footage Critic, ‏26.12.2016
 35. ^ Boots on the Ground (2018) – Found Footage Movie Trailer, Found Footage Critic, ‏5.7.2017
 36. ^ Rob D'Annunzio, First Official BOOTS ON THE GROUND Trailer Proves that War is Hell!, Found Footage Critic, ‏5.7.2017
 37. ^ Mcadnrews, Mary Beth, The Scary Trailer For Found Footage Shocker ‘Audition’ Proves Acting Is A Truly Brutal Gig. Dread Central, February 18, 2022
 38. ^ Audition: Found Footage Film, IMDb. Retrieved February 18, 2022
 39. ^ The Alien Report. IMDb. Retrieved April 24, 2022
 40. ^ Bohannon, Sharai. The Alien Report’ Review — A Visually Stunning Found Footage Abduction Stand Out. Dread Central, March 30, 2022
 41. ^ Infrared 2022. IMDb. Retrieved June 29, 2022
 42. ^ Rawles, Timothy. New Found-Footage ‘Infrared’ Has “Humor, Tension and Scares”. uHorror, June 28, 2022
 43. ^ הקללה (2022). TMDB, אוחזר ב-16 ביולי 2022
 44. ^ Chu, Karen. Netflix Takes Global Rights to Taiwanese Horror Blockbuster ‘Incantation’. The Hollywood Reporter. June 22, 2022
 45. ^ Ghosts of Hiroshima (2022). Found Footage Critic. Retrieved September 1, 2022
 46. ^ נתן ליכטר, ‏ג'רוזלם | ביקורת סרט, באתר "סרט", 8 ביולי 2016
 47. ^ תומר קמרלינג, ‏ירושלים המחולקת: 5 הערות על "ג'רוזלם", באתר ‏מאקו‏, 7 ביולי 2016
 48. ^ Daroma Productions, Daroma Productions (באנגלית)
 49. ^ אנתרקס, באתר www.israelfilmacademy.co.il
 50. ^ Utopia Festival 2017 אנתרקס Anthrax - Utopia Festival 2017, באתר www.utopiafest.org.il (ב־)
 51. ^ דרומהפקות Daroma Productions, באתר www.facebook.com
 52. ^ עמית איצקר - בני, באתר מגזין הרמה, ‏2016-03-14
 53. ^ נירית אנדרמן, סרט הסטודנטים של יונתן דקל, שצולם באייפון והצליח מעל לכל הציפיות, באתר הארץ, 31 ביולי 2014
 54. ^ NFCT | אחד באפרילNFCT, באתר nfct.org.il
 55. ^ בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלויזיה | מבזקים וחדשות | "אחד באפריל" זכה בפרס אופיר לסרט הקצר; 4 זכיות נוספות לבוגרי בית הספר, באתר www.jsfs.co.il (באנגלית)
 56. ^ אחד באפריל - 25 דק', באתר www.israelfilmacademy.co.il
 57. ^ כאן - תאגיד השידור הישראלי (2017-05-27), אחד באפריל - זוכה פרס אופיר 2015, נבדק ב-2017-08-31
 58. ^ נירית אנדרמן, הסרט "צומת הרוחות" זכה במקום הראשון בפסטיבל קולנוע דרום, באתר הארץ, 11 ביוני 2015
 59. ^ נירית אנדרמן, שני סרטים ישראליים קצרים יתחרו בפסטיבל ברלין, באתר הארץ, 13 בינואר 2016
 60. ^ פַאוּנד פוּטֵג'- Found footage - סרט הגמר שלי, באתר Headstart
 61. ^ אוריה הרץ | קנלר ייצוג אמנים, באתר kneller.co.il
 62. ^ בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלויזיה | מבזקים וחדשות | "בית האילמת" של תמר קיי זכה בפרס לסרט המצטיין בערב הגמר, באתר www.jsfs.co.il (באנגלית)
 63. ^ 1 2 Bennett Rylah, Juliet, Creepy Found Footage Videos on YouTube, Ranker, ‏Retrieved 11.10.2017
 64. ^ "POV Horror: Press Release 9/5/2017 - POV Horror". POV Horror (באנגלית אמריקאית). 2017-09-05. אורכב מ-המקור ב-2017-10-12. נבדק ב-2017-10-11.
 65. ^ Burkart, Gregory, POV HORROR is the First Movie Channel Dedicated to Found Footage Films, Blumhouse, ‏5.10.2017 (ארכיון)
 66. ^ "Found Footage VOD Channel - POV Horror". POV Horror (באנגלית אמריקאית). אורכב מ-המקור ב-2017-10-12. נבדק ב-2017-10-11.
 67. ^ "POV Horror Found Footage Films". Roku Guide (באנגלית). 2017-09-07. נבדק ב-2017-10-13.