Juul

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'וּל
Juul
נתונים כלליים
מייסדים אדם בוון וג'יימס מונסיס
תקופת הפעילות 2015–הווה (כ־8 שנים)
חברת אם PAX Labs עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה סן פרנסיסקו עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים מכשיר האיוד ג'וּל
עובדים כ-2000
 
https://www.juul.co.il/shop
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Juul היא חברת סיגריות אלקטרוניות, הפועלת בשיטת איוד של מלחי ניקוטין ושל חומרי טעם שונים. השימוש במכשיר משווק למעשנים כתחליף לעישון הסיגריות (הסיגריות מזיקות לבריאות).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת "ג'ול לאבס" (JUUL Labs INC) נוסדה על ידי אדם בוון וג'יימס מונסיס, שבהיותם מעשנים לשעבר ניסו למצוא תחליף לסיגריות. בעודם סטודנטים לתואר שני באוניברסיטת סטנפורד הם ייסדו לראשונה חברה בשם פלאום, שלאחר פיתוח המוצר, שארך כ-10 שנים, שונה שמה לג'ול. החל מאוגוסט 2018, בוון הוא מנהל הטכנולוגיה הראשי של ג'ול ומונסיס הוא מנהל המוצר הראשי.

הסיגריה האלקטרונית Juul במתכונתה הנוכחית שווקה לראשונה ב-1 ביוני 2015 בארצות הברית. המוצר משווק בישראל על ידי ג'ול לאבס אנד פרודקטס ישראל בע"מ, חברה פרטית המוחזקת בידי חברת ג'ול לאבס.

ביולי 2018 גייסה החברה 650 מיליון דולר, ושוויה הוערך ב-15 מיליארד דולר. ב-20 בדצמבר 2018 קנה קונצרן אלטריה, המחזיק במותגי פיליפ מוריס בארצות הברית, ובחברות נוספות בתחומי היין, ההשקעות ועוד, 35% מהחברה תמורת 12.8 מיליארד דולר. בעקבות העסקה הוערך שווי חברת ג'ול לאבס ב-38 מיליארד דולר[1]. המשקיעים הנוכחיים של ג'ול לאבס, בנוסף לקונצרן אלטריה, כוללים את טייגר גלובל מנג'מנט, חברת קרנות הנאמנות פידליטי השקעות וטאו קפיטל.
נכון לשנת 2019 מועסקים בחברה כ-2,000 עובדים ברחבי העולם.

לאחר עלייה מהירה בהצלחה החברה, בשנת 2020 מתמודדת החברה עם ירידה חדה בהצלחתה, על רקע קשיים כלליים של תחום מכשירי האיוד. בשנת 2020 עומדת החברה בפני עשרות תביעות פדרליות ותביעות ייצוגיות בארצות הברית, שמתמקדות בנושא השיווק האסור של הסיגריה האלקטרונית לבני נוער, וסגרה חלק מסניפיה ברחבי העולם[2]. בשנת 2022 אסר FDA על חברה למכור את תוצרתה באמריקה[3].

תכונות המכשיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ול הוא מכשיר איוד, המוכר גם בשם ״סיגריה אלקטרונית״, המשתמש במלחי ניקוטין (ניקוטין פרוטוני) שמוצה מתוך עלי טבק במקום בניקוטין חופשי. החברה רשמה פטנט אמריקאי על התהליך להכנת מלח הניקוטין שלה בשנת 2015. בישראל משווקים ארבעה טעמים קבועים עיקריים וטעם נוסף מתחלף: מנגו, טבק, טבק וניל, מנטה ותפוח. כל קפסולה מכילה פרופילן גליקול, גליצרול, מלחי ניקוטין וחומרי טעם.

מבחינת כמות הניקוטין, בישראל משווקות הקפסולות בריכוז ניקוטין של עד 20 מ"ג למ"ל, או כ-1.7%, בהתאם לחוק ולתקנות משרד הבריאות. בקיץ 2018 אסר משרד הבריאות לשווק את המוצר בריכוז של 5% בטענה שתכולת הניקוטין בשיעור זה, כפי שנמכר בארצות הברית, גבוהה מדי, בעוד ייבוא ומכירת קפסולות המכילות 1.7% ניקוטין נותרה מותרת בארץ[4][5][6].

השימוש במכשיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית, המכשיר הפך לפופולרי ועל פי פרסומים מחזיק בכ־76.1% משוק הסיגריות האלקטרוניות[7]. סקר מקוון שנערך בנובמבר 2017 מצא כי 7% מבני נוער אמריקאים בגילאי 15–17 ו-12% מהצעירים האמריקנים בגילאי 18–24 דיווחו כי השתמשו בג'ול[8]. בישראל המכשיר אסור למכירה מתחת לגיל 18 ורכישתו דורשת הצגת תעודת זהות ואמצעי זיהוי גיל.
מִחזור הקפסולות נעשה בפחי מִחזור האריזות הכתומים. המכשיר עצמו נחשב לפסולת אלקטרונית ואפשר למחזרו בהתאם.

הדיון סביב סוגיות הבריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סיגריה אלקטרונית#השפעות וסכנות בריאותיות

בעולם מתנהל דיון סביב השפעות הסיגריות האלקטרוניות על הבריאות בהשוואה לסיגריות רגילות המבוססות על שריפת טבק. ארגוני בריאות ברחבי העולם מעדכנים מדי כמה שנים את עמדתם בתחום הצעיר של הסיגריות האלקטרוניות, בהתאם למחקרים העדכניים ביותר.

נכון לשנת 2019 הראיות הנוגעות לסכנות הבריאותיות אינן חד משמעיות, ותלויות במידה רבה בסוג הספציפי של אותו אמצעי העישון, מאפייניו ובהרכב הכימי שלו[9]. סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין, בדומה לסיגריות של ג'ול, הוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"ללא ספק מזיקות", אולם הודגש כי יש צורך במחקר מתמשך יותר כדי לקבוע את עוצמת הסכנה[9]. גם דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופאים משנת 2019 הזהיר מפני סכנות שונות, וציין שיש להמשיך במחקר כדי לקבל תמונה מדויקת יותר של המציאות[10].

דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופאים הזהיר בנוסף שעלול להיות סיכון פוטנציאלי למעשנים פסיביים, ובמיוחד עבור אוכלוסיות בסיכון כמו נשים בהיריון[11].

בעקבות הפחתת כמות החומרים הרעילים לעומת סיגריות טבק רגילות[12], סיגריות אלקטרוניות עשויות להיות פחות מסוכנות מסיגריות רגילות, אך זה תלוי במבנה הכימי הספציפי של כל סיגריה, ובסך הכל נכון לשנת 2019 אין מספיק נתונים בשביל לקבוע בוודאות את מידת הסכנה[9]. למרות אי הבהירות במחקר, גורמים מסוימים, כמו מוסדות רפואיים שונים בממלכה המאוחדת, מחזיקים בעמדה הרשמית שסיגריות אלקטרוניות פחות מזיקות לעומת סיגריות מסורתיות[13].

מדידות עדכניות לשנת 2019 הראו עלייה ניכרת בשימוש בסיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין בקרב בני נוער בארצות הברית (מ-1.5% ל-20.8% בתוך 7 שנים). נתון זה העלה דאגה מיוחדת, מאחר שצעירים חשופים במיוחד לנזקי הניקוטין, שעלול להשפיע לטווח הארוך על מוחם המתפתח, וחשופים במיוחד לסכנת התמכרות לניקוטין[14][9]. בשנת 2019, לאחר מספר מקרים של בני נוער שחוו בעיות נשימה לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות, זומנו בכירי ג'ול לשימוע בפני בית הנבחרים של ארצות הברית[15].

נכון לשנת 2019, התוצאות האם סיגריה אלקטרונית יכולה לסייע למעשני סיגריות הטבק להיגמל אינן חד משמעיות, ומצריכות מחקר נוסף[9][16][17].

שיווק ומכירות בישראל ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לארצות הברית שבה נמכר המכשיר. שיווק המכשיר בישראל החל בשנת 2018, ובהמשך החלו לשווק אותו גם במדינות נוספות בהן רוסיה, איטליה, שווייץ, גרמניה, צרפת וקנדה, אך החברה לא הצליחה להשתלב בשווקים מסוימים, בהם סין, הודו, תאילנד או סינגפור[2].

בשנת 2020 סגרה החברה את עסקיה בישראל ופיטרה את העובדים. בשנה זו נתקלה החברה בקשיים גם במדינות אחרות בהן ניסתה לפעול, ובהן הולנד, קוריאה הדרומית ואינדונזיה[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Juul בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שירות כלכליסט, עסקת אלטריה-ג'ול: כל אחד מ-1,500 עובדי ג'ול יקבל בונוס של 1.3 מיליון דולר בממוצע, באתר כלכליסט, 21 בדצמבר 2018
 2. ^ 1 2 3 רוני לינדר, ג'ול ישראל נסגרה - שנתיים אחרי שנכנסה באגרסיביות לשוק הישראלי, באתר דה-מרקר, ‏1 ביוני 2020
 3. ^ FDA Denies Authorization to Market JUUL Products, FDA
 4. ^ רויטל בלומנפלד‏, "סכנה לבריאות הציבור": נאסר שיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול, באתר וואלה!‏, 21 באוגוסט 2018
 5. ^ רותם אליזרע, התשובה של ג'ול לצו איסור מכירה: קפסולות מופחתות ניקוטין, באתר ynet, 2 בספטמבר 2018
 6. ^ אלי ציפורי, ‏החלטת העליון על סיגריות ג'ול מעידה על הרגולציה הישראלית: לא מקצועית, לא שוויונית ולא אמינה, באתר גלובס, 7 בנובמבר 2018
 7. ^ Richard Craver, Juul expands top U.S. e-cig market share; traditional cigarettes volume continues to slip, Winston Salem Journal, ‏27 בנובמבר 2018
 8. ^ Jeffrey G Willett, Morgane Bennett, Elizabeth C Hair, Haijuan Xiao, Marisa S Greenberg, Emily Harvey, Jennifer Cantrell, Donna Vallone, Recognition, use and perceptions of JUUL among youth and young adults, Tobacco Control Mgazine, ‏18 באפריל 2018 (ארכיון)
 9. ^ 1 2 3 4 5 דו"ח ארגון הבריאות העולמי בשנת 2019 בנושא עישון (עמ' 56 - 59)
 10. ^ דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופי
 11. ^ דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופי
 12. ^ דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופי
 13. ^ Electronic cigarettes: a brief update, Royal College of Physicians
 14. ^ סיגריה אלקטרונית ממכרת כמו סיגריה רגילה ומזיקה לבריאות, באתר משרד הבריאות
 15. ^ נזקים לנערים מסיגריות אלקטרוניות, באתר מאקו
 16. ^ דו"ח איגוד רופאי הריאות האירופי
 17. ^ סיגריות אלקטרוניות, באתר המרכז לבקרת מחלות ומניעתן