K2 פנתר שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
K-2 פנתר שחור
מידע כללי
סוג טנק מערכה
מדינה מייצרת קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית קוריאה הדרומית
יצרן Hyundai Rotem עריכת הנתון בוויקינתונים
משתמשים עיקריים צבא קוריאה הדרומית
מחיר 8.5 מיליון דולר
שנת ייצור 2013
תקופת השימוש 2014–הווה (כ־10 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
דגם קודם K-1 (טנק)
יחידות שיוצרו 260 עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע טכני
אורך 10 מטר
רוחב 3.6 מטר
גובה 2.5 מטר
משקל 55 טון
מהירות 70 קמ"ש בכביש
טווח פעולה 430 ק"מ
מנוע מנוע דיזל MTU MB-883 Ka500 בהספק של 1500 כוח סוס
צוות 3
מערכות נשק
חימוש עיקרי תותח L55 בקוטר 120 מ"מ, חלק קדח, עם 40 פגזים.
חימוש משני מקלע 7.62 מ"מ
מקלע 12.7 מ"מ (0.5 אינץ')
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

K2 פנתר שחורהנגול: K2 '흑표 באנגלית: K2 Black Panther) הוא טנק מערכה מתוצרת קוריאה הדרומית המופעל בידי הצבא הקוריאני. ה-K2 הוא טנק מערכה מודרני ומתקדם. יש לו שריון פסיבי מרוכב ומערכת הגנה אקטיבית, כמו כן, בשל הטופוגרפיה של קוריאה שהיא בעיקרה הררית ומיוערת, לטנק יכולת עבירות המאפשרת טיפוס מדרונות תלולים בזווית של עד 60 מעלות. בנוסף לכך, מצויד הטנק בתותח מתקדם ומערכת בקרת ירי משוכללת, המאפשרים ירי לטווח מקסימלי של 10 ק"מ.[1]

מבנה ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנעה ועבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת תכנונו של הטנק נעשו מאמצים גדולים להקנות לטנק עבירות גדולה ככל האפשר, בשל הטופוגרפיה של קוריאה שהיא בעיקרה הררית ומיוערת, מה שיוצר קושי רב לתנועה של טנקים. המזקו"ם המתקדם של הטנק, מאפשר לו להתגבר על בעיות אלו.

הטנק מונע על ידי מנוע דיזל מרכזי מדגם MTU MB-883 Ka500 המיוצר ברישיון בקוריאה הדרומית ומספק 1500 כוחות סוס. בנוסף, לטנק יחידת עזר על בסיס טורבינת גז המספקת כ-400 כוחות סוס להנעת המערכות כאשר המנוע המרכזי לא בפעולה.

לטנק מזקו"ם, הידרו-פנאומטי, ובו כל גלגל מרכוב יכול להיות מבוקר בנפרד. יכולת זו מאפשרת לטנק לשהות במגוון תנוחות, ולהטות עצמו לכיוונים מסוימים. הדבר מקנה מספר יתרונות, המאפשרים הגדלת תחום זווית ההנמכה וה-הגבהה של התותח, בנוסף להקטנה ואף מניעת נסיעה על שיפוע צד. מפתחי הטנק טוענים כי אחזקה של מזקו"ם זה קלה יותר ביחס למזקו"ם סטנדרטי.

לטנק יכולת ניידות מרשימה, הוא יכול לצלוח נהרות בעומק מקסימלי של ארבעה מטרים (עם הכנה), לפתח תאוצה ל-32 קמ"ש בפחות מתשע שניות, לטפס מדרונות תלולים בזווית מקסימלית של 60 מעלות ולטפס על מדרגה אנכית בגובה של 1.3 מטרים.

מיגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיגון פאסיבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיגון הפאסיבי של הטנק בנוי מחומרים מרוכבים מתקדמים, וגם בעל רכיבים ריאקטייביים. לטנק מיגון משופע הפוך בחזית, מודולי מיגון עבים בחזית הצריח וגם לוחות שריון בגג, מקום שנחשב לחסר מיגון באופן מסורתי. המיגון הוא מודולרי וניתן להחלפה בעת הצורך. מיגונו הפאסיבי של הפנתר נחשב לדומה למיגון של האברהמס M1A2, הגרסה המתקדמת של טנק המערכה האמריקאי. לטנק גם פלטות בזוקה (לוחות המיגון שמגנים על המזקו"ם) ומערכת הגנה כנגד איומי אב"כ (אטומי ביולוגי כימי).

מיגון אקטיבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-K2 מצויד בגלאי מכ"ם וגלאי לייזר שמתריעים לצוות כאשר הם מגלים קרינת מכ"ם אויב או לזירה על הטנק שלהם ומאפשרים להם לנקוט בתרגולת התחמקות, בהן לוחמה אלקטרונית שכוללת שיבוש מכ"ם ויצירת מיסוך עשן לשיבוש הלייזר. בנוסף מצויד ה-K2 במכ"ם גל-מילימטרי שיכול לאתר איומים הנורים על הטנק, לאכן את הכיוון שלהם ולהתריע בפני צוות הטנק. בעתיד מכ"ם זה ישתלב במערכת הגנה אקטיבית "קשה" (Hard-kill) שתהיה מסוגלת ליירט את האיום במעופו, לפני שהוא פוגע בטנק. התקנת מערכת אקטיבית היא חלק מתוכנית השדרוג המתוכננת K2 PIP, ומערכת שכזו, הנקראת KAPS, נמצאת כעת בפיתוח על ידי קוריאה הדרומית.

סיאול הציגה בתערוכת ADEX 2021 את טנק ה-K2 עם מעיל רוח. ייתכן כי בסוף יוחלט להשתמש במערכת הישראלית.[2]

חימוש ובקרת אש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

טנק ה-K-2 בעת ירי

החימוש העיקרי של הטנק הוא תותח בעל קנה ארוך בן 55 קליברים (L55) בקוטר של 120 מ"מ, חלק קדח, עם תחמושת בת 40 פגזים מסוגים שונים. לטנק מערכת טעינה אוטומטית, דומה לזו שקיימת בטנק הלקלרק הצרפתי, המאפשרת לו קצב אש של מעל 10 פגזים בדקה, היעילים לטווח מקסימלי של עשרה קילומטרים.

התותח ערוך לירי של תחמושת מגוונת הכוללת פגזים מסוגים שונים. תחמושת יוצאת דופן שהטנק משתמש בה היא פגז ה-KSTAM (ראשי תיבות: Korean Smart Top-Attack Munition). פגזים אלו הם פגזים נגד טנקים הפוגעים במהלך המעוף מעל למטרה. כלומר אלו הם פגזי שגר ושכח מופעלי מטרה, אך אינם טילים מונחים כנגד טנקים. לפגז המתקדם, מערכת ניהוג משלו, המשתמשת בארבעת הכנפונים של הפגז לייצוב. בשלב הסופי של המעוף לעבר המטרה, מופעל מצנח המאט את מהירות הפגז ותורם לדיוק מקסימלי בפגיעה. הטנק יכול לירות פגזים מסוג זה מתוך מחסה, והטווח האפקטיבי שלהם עומד על שמונה ק"מ.

החימוש המשני של הטנק, כולל מקלע כבד נגד מטוסים מדגם K6 בקוטר 12.7 מ"מ (0.5 אינץ') בעל תחמושת של 3,200 כדורים. בנוסף אליו, ישנו מקלע 7.62 מ"מ בעל מלאי תחמושת של 12,000 כדורים.

בקרת אש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטנק מצויד במערכת בקרת אש דיגיטלית מודרנית המאפשרת עקיבה אוטומטית אחרי מטרות רכב קרבי משוריין נעות, וגם אחרי מסוקים הטסים בגובה נמוך. מערכת זו גם מסוגלת לציין, לעקוב ולירות באופן אוטומטי ועצמאי על מטרות בגודל של רכב, ללא מעורבות של מפעיל אנושי. לטנק מערכת זיהוי עמית-טורף מתקדמת. בנוסף, לתותחן יש מערכת ראייה פנורמית, המאפשרת ראיית לילה, מערכת דימות תרמי ומד טווח לייזר.

גם למקלע הנ"מ הכבד של הטנק, ה-K-6 שנמצא על גג הצריח, יש מערכת אוטומטית ונפרדת לזיהוי עמית-טורף.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]