לדלג לתוכן

Livery Company

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: יותר מדי אנגלית.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: יותר מדי אנגלית.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
Mercers Hall, הבית של גילדת סוחרי הבדים Worshipful Company of Mercers באיירונמונגר ליין (Ironmonger Lane) בלונדון

Livery Company (ליוורי קומפני) היא אחד מ-108 האיגודים הרשמיים שהיו במקורם איגודים מקצועיים או מסחריים, הפועלים בסיטי של לונדון. רוב האיגודים נקראים " ... Worshipful Company of" עם הוספת שם העיסוק, סוג המסחר או המקצוע. מרבית האיגודים האלה קמו בימי הביניים כגילדות אחראיות על כללי העיסוק בתחום מסוים, לרבות כללי המסחר, גובה התגמולים ותנאי העבודה. השם Livery Company שאול מהתלבושת המסורתית - ה-Livree של פקחיהן, שהיו רשאים לפקח על מקומות השיווק בתחום הסיטי של לונדון ולאסור על הפעילות המקצועית של מתחרים שמחוץ לגילדות.

ה- Livery Companies הראשונות הוקמו במאה ה-14 וזכו להכרה באמצעות צ'רטר של מלך אנגליה. עד לרפורמציה הפרוטסטנטית, הן היו מעורבות בפעילויות דת, כמו בתמיכת הקפלות והכנסיות ובניהול הטקסים, במיוחד של המחזות הדתיים הנוצרים הידועים כ"מיסתריות".

כמה מה-Livery Companies המשיכו בתפקידם המקצועי עד ימינו: למשל ה -Scriveners' Company הממשיך להיות אחראי להסמכת חבריו הבוגרים במקצוע של נוטריונים, ה-Apothecaries' Company העוסק בלימודי המשך ובהסמכה בכמה תת-התמחויות רפואיות, ו -Hackney Carriage Drivers המאגד את נהגי המוניות המוסמכים של לונדון שהתשלמו ב"ידיעת לונדון". שאר האיגודים הפכו לאיגודים בעלי פעילות פילנתרופית גרידא, למשל Longbow Makers' Company.

108 ה-Livery Companies הפעילים, משחקים תפקיד חשוב בחיי החברה וברשתות החברתיות של לונדון ומתגאים בהיסטוריה ארוכה של תמיכה בחינוך ובתרבות. הם שומרים על זכויות הצבעה באיגוד של לונדון.

אחרי שבשנת 1746 הוכר ה-Worshipful Company of Carmen, לא קמו איגודים חדשים מסוג זה במשך מעל מאה שנה, עד שבשנת 1926 הוקם ה-Honourable Company of Master Mariners שהשיג הכרה רשמית בשנת 1932. האיגודים שקמו אחריו נקראים לעיתים קרובות modern Livery Companies.

בשנת 1999 התארגן ה- Worshipful Company of Security Professionals, איגוד של אנשי ביטחון, נרשם ב-19 בפברואר 2008 כ-Livery Company ה-108. קיימים עוד שני גופים, ה-Worshipful Company of Parish Clerks (איגוד של פקידים פרוכיאליים וה-Company of Watermen and Lightermen שלא זכו להכרתם כ-livery company אלא כ City companies בלבד. עוד שלוש "גילדות" - של המחנכים (Company of Educators), של היחצ"נים (Public Relations Practitioners) ושל המומחים באמנות (Company of Arts Scholars) ממתינות עדיין להכרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Livery Company בוויקישיתוף

Matthew Engel British institutions: livery companies, Financial Times Magazine, 21.12.2012


ערך זה הוא קצרמר בנושא לונדון. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.