לדלג לתוכן

Mathematica

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Mathematica
צילום מסך של גרסה 6 של התוכנה במערכת ההפעלה Windows XP. בצד הימני של הצילום ניתן להבחין בשני תפריטים, האחד להזנת מידע והשני לביצוע מניפולציות אלגבריות. בצד שמאל ניתן להבחין בגוף מורכב שאת הדמייתו יצרה התוכנה. הקוד היוצר את ההדמיה הורד מאתר MathWorld של חברת ‏Wolfram Research (אנ'), החברה המפתחת את "Mathematica".
צילום מסך של גרסה 6 של התוכנה במערכת ההפעלה Windows XP. בצד הימני של הצילום ניתן להבחין בשני תפריטים, האחד להזנת מידע והשני לביצוע מניפולציות אלגבריות. בצד שמאל ניתן להבחין בגוף מורכב שאת הדמייתו יצרה התוכנה.
הקוד היוצר את ההדמיה הורד מאתר MathWorld של חברת ‏Wolfram Research (אנ'), החברה המפתחת את "Mathematica".
מפתח Wolfram Research
מחזור חיים 23 ביוני 1988 – הווה (36 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 14.0 (9 בינואר 2024) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת הפעלה רבות
נכתבה בשפות C, Java, C++, וולפרם עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון רישיון מסחרי, רישיון אקדמי
קטגוריה תוכנת חישוב טכני
[www.wolfram.com]
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Mathematica היא תוכנת מחשב חישובית המשמשת לביצוע חישובים מתמטיים סימבוליים ומספריים. לתוכנה זו יישומים רבים בתחומי המדע, ההנדסה והתכנות המתמטי. אבי התוכנה הוא הפיזיקאי סטיבן וולפרם אשר פיתח אותה בעזרת צוות של מתמטיקאים ומתכנתים. כיום, התוכנה מפותחת על ידי חברת ‏Wolfram Research (אנ') שמושבה בשמפיין שבמדינת אילינוי[1]. לחברה יש סוכנות מקומית בישראל, האחראית על ייעוץ מקצועי בעברית, הפצה ותמיכה בלקוחות ישראלים[2].

תכונות וכלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתוכנה מספר כלים מתמטיים, הכוללים בין היתר[3]:

כמו כן, כוללת התוכנה תמיכה בכתיבה מתמטית; בעזרת התפריטים שבתוכנה ומספר קיצורי מקשים, ניתן לכתוב בה טקסט מתמטי הכולל סימנים מתמטיים ולא קוד בלבד. כך, למשל, ניתן לכתוב בתוכנה חזקות בכתב עילי, שברים בצורת מונה הנמצא מעל למכנה כשביניהם קו שבר, סכימת איברים באמצעות אות סיגמא גדולה ועוד, זאת בניגוד לתוכנות מתמטיות אחרות בהן כל התוכן המתמטי נכתב בצורת קוד.

בנוסף, כוללת התוכנה מספר בסיסי נתונים מתחומים שונים, בהם מידע בתחומי האסטרונומיה, כימיה, גאוגרפיה, כספים, ביורפואה, שפה, מזג אוויר ומתמטיקה.

יצרנית התוכנה מתחזקת אתר בשם WOLFRAM Demonstrations Project שבו קיימים מעל 13 אלף דוגמאות ברמות שונות במאות נושאים שונים שבהם התוכנה מטפלת, רובם נכתבו על ידי משתמשי התוכנה ברחבי העולם ומקצתם על ידי עובדי החברה, השימוש בדוגמאות חופשי ומאפשר לכל אחד כמעט, למצוא דוגמה שקרובה לשימוש המיוחד שלו ולהשתמש בה כבסיס ונקודת התחלה לפיתוח השימוש הייעודי שלו[10]

מידע טכני[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנה מורכבת משתי מערכות הפועלות ביחד בעת הפעלתה: מערכת הליבה וממשק המשתמש. מערכת הליבה עורכת את החישובים המתמטיים עצמם ופועלת על ידי קוד המוזן אליה. הזנת הקוד אל הליבה נעשית, באופן כללי, בתיווכו של ממשק המשתמש – זהו החלק המוצג למשתמש בעת הפעלת התוכנה, אליו מזין המשתמש נתונים ובו הוא מקבל את הפלטים (תוצאות חישובים או מולטימדיה) ובו מוצגים התפריטים והחלונות השונים של התוכנה. בממשק המשתמש המגיע כמובנה בתוכנה, חלק מן הטקסט המתמטי מוצג בצורה מעוצבת בהתאם לכללי הכתיב המתמטי, שורות הפלט והקלט ממוספרות ומולטימדיה משולבת בין חלקי הטקסט השונים. כמו כן, קיימת תמיכה בכתיבה וקריאה של מצגות ייעודיות הנבנות בתוכנה. נוסף על ממשק המשתמש המובנה בתוכנה, ניתן להפעיל את ליבתה גם על ידי ממשקי משתמש חיצוניים.

נוסף על הקשר עם המשתמש, ליבת התוכנה יכולה לקיים תקשורת נתונים עם תוכנות אחרות לצורך שימוש במשאביהן או לצורך העמדת כושר החישוב של התוכנה לשימושן. ביצוע התקשרויות אלו מבוצע על ידי פרוטוקול בשם MathLink[11]. מאתר החברה המפתחת ניתן להוריד את התוכנות "NET/Link." ו-"J/Link" המשמשות ליצירת קשר בין ליבת התוכנה לבין התוכנות .NET וJava, בהתאמה.

ניתן להשתמש בתוכנה ב-SQL על ידי תמיכה מובנית של המערכת בממשק תכנות היישומים JDBC[12].כמו כן, יכולה התוכנה להתקין שירותי רשת על ידי שימוש ב-WSDL[13][14].

עם התפתחות התוכנה שופרו ביצועיה על ידי הוספת שיפורים מספר פעמים. בגרסה 4 החל השימוש במערכים דחוסים[15] ובגרסה 5 במטריצות דלילות[16]. כמו כן, שופרו ביצועי התוכנה על ידי הוספת שימוש ב-"GNU Multi-Precision Library" – אסופת פונקציות חופשית לחישוב בדיוק גבוה.

בגרסה 5.2 נוספה לתוכנה מערכת אוטומטית להקצאת משימות לליבות שונות בעת שימוש במחשבים מרובי ליבות[17], כמו גם אסופת פונקציות המותאמות לסוגי מעבדים ספציפיים, לצורך שיפור היעילות. נוסף על כך, התוכנה משתמשת בתוכנת צד שלישי בשם "ClearSpeed" לצורך שיפור ביצועיה.

בשנת 2002 הושקה gridMathematica, המבוססת על התוכנה Mathematica ומיועדת לביצוע חישוב מבוזר באשכול מחשבים הטרוגני ובמערכות מרובות מעבדים[18]. החל משנת 2008, כוללים כל רישיונות התוכנה תמיכה במחשוב סריגי.

גרסה 7 של התוכנה נתמכת על ידי מערכות ההפעלה Microsoft Windows ,Mac OS X ,Sun Solaris ולינוקס, ובפרט בגרסאות ה-64 סיביות.

רשימת גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריית גרסאות של Mathematica:[19][20]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Mathematica בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דף "יצירת קשר" באתר החברה
 2. ^ דף "יצירת קשר בישראל" באתר החברה
 3. ^ Mathematica documentation
 4. ^ [https://reference.wolfram.com/language/guide/Statistics.html Wolfram Language & System Documentation Center Statistical Data Analysis]
 5. ^ Wolfram Mathematica Number Theory
 6. ^ [https://www.wolfram.com/solutions/industry/image-processing/ The Wolfram Solution for Image Processing]
 7. ^ [https://reference.wolfram.com/language/guide/MachineLearning.html Wolfram Language & System Documentation Center Machine Learning]
 8. ^ Ariel Sepúlveda, Empowering Data-Driven Decisions: Data Mining and Analysis with Mathematica
 9. ^ [https://reference.wolfram.com/language/guide/ComplexNumbers.html Wolfram Language & System Documentation Center Complex Numbers]
 10. ^ Wolfram Research, [https://demonstrations.wolfram.com/ , WOLFRAM Demonstrations Project Bringing Ideas to Life 13,000+ Interactive Wolfram Notebooks for education, research, recreation and more]
 11. ^ [https://library.wolfram.com/infocenter/Books/3710/MathLinkRef.pdf MathLink Reference Guide]
 12. ^ Mathematica 5.1 Available , Database Journal, Jan 3, 2005.
 13. ^ Mathematical Web Services: W3C Note 1 August 2003
 14. ^ Introduction to Web Services, Mathematica Web Services Tutorial
 15. ^ Math software packs new power; new programs automate such tedious processes as solving nonlinear differential equations and converting units by Agnes Shanley, Chemical Engineering, March 1, 2002.
 16. ^ Mathematica 5.1: additional features make software well-suited for operations research professionals by ManMohan S. Sodhi, OR/MS Today, December 1, 2004.
 17. ^ The 21st annual Editors' Choice Awards, Macworld, February 1, 2006.
 18. ^ gridMathematica offers parallel computing solution by Dennis Sellers, MacWorld, November 20, 2002.
 19. ^ Mathematica Quick Revision History
 20. ^ A little bit of Mathematica history
 21. ^ Supercomputer Pictures Solve the Once Insoluble, John Markoff, October 30, 1988.
 22. ^ Mathematica 1.2 adds new graphics options: upgrade also promises concurrent operations by Elinor Craig, MacWeek, July 25, 1989.
 23. ^ Mathematica + 283 functions=Mathematica 2.0 by Raines Cohen, MacWeek, January 15, 1991.
 24. ^ /coms2/summary_0286-9256461_ITM New Mathematica: faster, leaner, linkable and QuickTime-compatible: MathLink kit allows ties to other apps. (Wolfram Research Inc. ships Mathematica 2.1, new QuickTime-compatible version of Mathematica software)] by Daniel Todd, MacWeek, June 15, 1992.
 25. ^ New version of Mathematica, Mechanical Engineering, June 1, 1993.
 26. ^ Mathematica 4.0 by Charles Seiters, Macworld, October 1, 1999.
 27. ^ Mathematica 5.0 Adds Up: Exactly 15 years after Mathematica's initial release, Wolfram Research has released Mathematica , PC Magazine, September 3, 2003.
 28. ^ Mathematica 5.1's Web Services Add Up; Mathematica 5.1 delivers improvements over Version 5.0 that are vastly out of proportion for a .1 upgrade. by Peter Coffee, eWeek, December 6, 2004.
 29. ^ Mathematica hits 64-bit, MacWorld UK, July 13, 2005.
 30. ^ Mathematica 6: Felix Grant finds that version 6 of Wolfram Research's symbolic mathematical software really does live up to its expectations. Scientific Computing, 2007.
 31. ^ Mathematica 7: Released Wolfram Blog, 2008.
 32. ^ what is new in Mathematica 9?.
 33. ^ https://writings.stephenwolfram.com/2024/01/the-story-continues-announcing-version-14-of-wolfram-language-and-mathematica/].