‏PBY קטלינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
קונסולידייטד PBY קטלינה
Catalinas in the aleutians.jpg
מטוסי קטלינה מעל האיים האלאוטיים במהלך מלחמת העולם השנייה
מאפיינים כלליים
סוג מטוס ימי
ארץ ייצור Flag of the United States.svg ארצות הברית
יצרן קונסולידייטד איירקראפט
טיסת בכורה 28 במרץ 1935
תקופת שירות אוקטובר 1936 (צי ארצות הברית) – 1979 (חיל האוויר הברזילאי
צוות 10
יחידות שיוצרו 3,305
משתמש ראשי צי ארצות הברית
חילות האוויר של צבא ארצות הברית
חיל האוויר המלכותי הבריטי
חיל האוויר המלכותי הקנדי
משתמשים משניים ראו רשימה
דגמים ראו פירוט בערך
מחיר 90,000 $ (מחירי 1935)
ממדים
אורך 19.46 מטרים
גובה 6.15 מטרים
מוטת כנפיים 31.70 מטרים
שטח כנפיים 130 מטרים רבועים
משקל ריק 9,485 ק"ג
משקל המראה מרבי 16,066 ק"ג
ביצועים
מהירות שיוט 201 קמ"ש
מהירות מרבית 314 קמ"ש
קצב נסיקה 5.1 מטרים לשנייה
טווח טיסה מרבי 4,030 ק"מ
סייג רום 4,000 מטרים
הנעה
2 מנועים כוכביים פראט אנד ויטני R-1830-92 טווין וואספ, 1,200 כוח סוס לכל אחד
תרשים
PBY-6A BuAer 3 side view.jpg
מטוסי קטלינה מעל האיים האלאוטיים במהלך מלחמת העולם השנייה
מטוס קטלינה נוחת על המים
קטלינה במוזיאון חיל האוויר בחצרים

קונסולידייטד PBY קטלינהחילות האוויר של צבא ארצות הברית ניתן למטוס הסימול OA-10, והמטוסים שיוצרו בקנדה היו ידועים בכינוי קנסו) היה סירה מעופפת, ולאחר מכן מטוס אמפיבי, שיוצר בשנות ה-30 ושנות ה-40 של המאה ה-20 על ידי חברת קונסולידייטד איירקראפט, בארצות הברית. המטוס היה אחד מן המטוסים הימיים הנפוצים ביותר במלחמת העולם השנייה, ושירת בכל הזרועות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית, ובחילות אוויר וחילות ים של מדינות רבות נוספות.

במהלך המלחמה שימשו מטוסי קטלינה למשימות לוחמה נגד צוללות, סיור ותקיפה ימית, ליווי שיירות, משימות חיפוש והצלה (במיוחד חילוץ מן הים), ומשימות תובלה. המטוס צויד בפצצות עומק, פצצות רגילות, מוקשים ימיים, טילי טורפדו. להגנת המטוס צויד הצוות בארבעה מקלעי M2 בראונינג ומקלע M1917 בראונינג.

מספר מטוסי PBY שנבנו היה הרב ביותר בין המטוסים מסוג זה, ואלו שירתו בחילות ים וחילות אוויר עד שנות ה-80 של המאה ה-20. נכון ל2014 עדיין היו מטוסי קטלינה בשירות פעיל במשימות כיבוי אווירי.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימול "PBY" נקבע בהתאם לשיטת הסימול של מטוסי צי ארצות הברית ב1922. הסימול PB מייצג Patrol Bomber, מטוס שנועד לסייר ולתקוף אוניות אויב, והאות Y סימל את היצרן, "קונסולידייטד". מטוסי קטלינה שיוצרו על ידי חברות אחרות עבור צי ארצות הברית זכו לסימול שונה, על פי סמלי היצרן השונים: מטוסים שנבנו בקנדה על ידי חברת ויקרס קנדה סומלו PBV, מטוסים שיוצרו על ידי חברת בואינג בקנדה סומלו PB2B (מכיוון שכבר היה מטוס שסימלו PBB) ולמטוסים שיוצרו על ידי תעשיית מטוסים ימיים (Naval Aircraft Factory) נקבע הסמל PBN. חיל האוויר המלכותי הקנדי נתן למטוס את השם ""קנסו", על שם עיר באותו שם, במזרח נובה סקוטיה. בכך שמר חיל האוויר הקנדי על המסורת הבריטית, על פיה מטוסים ימיים נקראים על שם ערי חוף. גם חילות האוויר והים של ארצות הברית אימצו את השם, עם הסמל OA-10. מטוסי קטלינה שהופעלו באוקיינוס השקט בגיחות לילה נגד מטרות יפניות נצבעו בשחור, ולפיכך כונו באופן לא רשמי "חתולים שחורים". השם "קטלינה", שבו התפרסם המטוס יותר מכל סימול או שם אחר, ניתן על ידי חיל האוויר המלכותי הבריטי, על שם האי סנטה קטלינה, אי באוקיינוס השקט, 35 קילומטרים דרומית-מערבית ללוס אנג'לס, קליפורניה, אחד משמונת איי התעלה של קליפורניה.

תכנון ופיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 1933 ביקש צי ארצות הברית מחברות קונסולידייטד, מרטין ודאגלס הצעות לבניית מטוס ימי למטרות סיור. זאת, אל מול העוצמה הגוברת והולכת של האימפריה היפנית בשנות ה-30 של המאה ה-20. ב1931 אימץ הצי את דגמי המטוסים קונסולידייטד P2Y ומרטין P3M לתפקיד זה, אך שני המטוסים היו מוגבלים בטווח ובמטען, והספק מנועיהם היה נמוך מדי.

קונסולידייטד ודאגלס הגישו הצעות ובנו אבטיפוס אחד כל אחת, שסמליהם היו XP3Y-1 ו-XP3D-1, בהתאמה (X מציין אבטיפוס). הדגם של קונסולידייטד היה פיתוח של אבטיפוס מוקדם יותר, שסמלו XPY-1. דגם זה הוצע לצי מוקדם יותר, בתחרות על חוזה P3M, ללא הצלחה. הדגם של דרגלס היה טוב, אך הצי בחר בהצעתה של קונסולידייטד שהייתה זולה יותר.

לדגם שנבחר, XP3Y-1 (בחברה כונה דגם 28) הייתה כנף גבוהה שחוברה לגוף באמצעות פילון ונשענה על סמוכות חיזוק חיצוניות. בקצה הכנפיים היו מצופים מתקפלים, שבעת טיסה היוו את קצה הכנף ובעת נחיתה ושיוט על המים נפתחו כדי לייצב את המטוס. הגוף היה בעל מבנה הידרודינמי בדומה לדגם P2Y, אך בשונה ממנו היה בעל הגה כיוון מוצלב, בניגוד לדגם הקןודם שהיה בעל הגה כיוון כפול. המבנה האווירודינמי היה טוב יותר מזה של הדגם הקודם והעניק למטוס ביצועים טובים יותר. למטוס היו שני מנועים כוכביים מתוצרת פראט אנד ויטני, מדגם R-1830-54 טווין וואספ, שסיפקו 825 כוח סוס כל אחד, והיו מותקנים בשפת ההתקפה של הכנפיים. חימושו של המטוס היה ארבעה מקלעי בראונינג 0.3 (7.6 מ"מ) ויכול היה לשאת פצצות במשקל עד 910 ק"ג.

טיסת הבכורה של אב הטיפוס XP3Y-1 הייתה ב28 במרץ 1935, ולאחריה הועבר המטוס לצי לטיסות ניסוי. המטוס היווה שיפור משמעותי לעומת המטוסים הימיים שקדמו לו, אולם הצי ביקש שיפורים נוספים כדי שהמטוס יוכל לשמש גם כמפציץ סיור. באוקטובר הוחזר המטוס למפעל, והותקנו בו מנועים חזקים יותר מדגם R-1830-64, שייצרו הספק של 900 כוח סוס כל אחד. שיפור נוסף היה תכנון מחדש של הגה הגובה, שבדגם הראשון היה עלול לשקוע במים בעת המראה וכך לא לאפשר למטוס להתנתק מהמים. הדגם החדש, שהוגדר XPBY-1, המריא לטיסת הבכורה שלו ב19 במאי 1936, ובמהלכה קבע שיא כאשר טס למרחק של 5,541 ק"מ ללא הפסקה.

הטייסת הראשונה שקלטה את המטוס הייתה VP-11F, ולאחריה הוכנס המטוס לטייסת VP-12, שהחלה לקלוט את מטוסיה בתחילת 1937. ב25 ביולי 1936 קיבלה חברת קונסולידייטד מהצי הזמנה נוספת למטוסים. במשך שלוש השנים הבאות שופר בהדרגה התכנון, ותת-דגמים משופרים נכנסו בהדרגה לשירות.

שירות מבצעי במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קטלינה שירתו ברוב זירות הלחימה במלחמת העולם השנייה, במגוון תפקידים.

לוחמה נגד צוללות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קטלינה לחמו באקסטנסיביות כנגד צוללות באוקינוס האטלנטי ובאוקיינוס השקט, ונטלו חלק בלוחמה נגד צוללות גם באוקיינוס ההודי, מבסיסים באיי סיישל וציילון, וגם בליווי השיירות הארקטיות למורמנסק. יכולת השהייה הממושכת מאד של המטוסים (גיחה הייתה יכולה להימשך עד 20 שעות רצופות) ומהירותם האיטית סייעו מאד לצוותי המטוסים לאתר צוללות לאורך נתיבי השיירות. התקנת מכ"ם הגבירה מאד את יכולת האיתור - מטוסי קטלינה היו מכלי הטיס הראשונים שבהם הותקן מכ"ם. עם גילוי צוללת היו צוותי המטוסים יכולים לתקוף אותה במקלעים, וגם בפצצות עומק וטילי טורפדו שנשאו.

משימות הלוחמה בצוללות המשיכו גם כאשר צוידו הצוללות במקלעי ותותחי נ"מ. שני טייסי קטלינה זכו בצלב ויקטוריה, העיטור הגבוה ביותר של בריטניה, כאשר תקפו צוללות מול אש כבדה. בסך הכל נזקפה לזכות צוותי מטוסי PBY השמדת 40 צוללות, תוך שהם סופגים לא מעט אבדות בעצמם.

סיור ימי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנף הגבוהה של מטוסי הקטלינה, יחד עם חלונות הבועה שהותקנו בחלקם האחורי, איפשרו לצוותים שדה ראיה רחב וללא הפרעות. יכולת השהייה הארוכה של המטוס ומהירותו האיטית סייעו מאד גם במשימה זו.

ב26 במאי 1941 גילה מטוס קטלינה, שהמריא מבסיס בצפון אירלנד, את אוניית המערכה ביסמרק שהצליחה לחמוק מהמעקב הבריטי לאחר קרב מצר דנמרק. גילוי האונייה הוביל לתקיפתה על ידי מטוסים מנושאת המטוסים אה"מ ארק רויאל מאוחר יותר באותו יום, ולהטבעתה למחרת על ידי אוניות מערכה בריטיות. ב3 ביוני 1942 גילו מטוסי קטלינה את אוניות הצי הקיסרי היפני המתקרבות לאטול מידוויי, ובכך החל קרב מידוויי שהסתיים בניצחון חשוב לארצות הברית. ב4 באפריל 1942 גילה מטוס קאנסו קנדי אוניות של הצי היפני הקיסרי, שהתקרבו לציילון כדי לתקוף את אוניות הצי המלכותי הבריטי. למרות ההתראה המוקדמת, הצליחו היפנים להטביע מספר אוניות בריטיות, ובהן נושאת מטוסים, שתי סיירות כבדות, ואוניות נוספות.

תקיפות לילה ואמנעה ימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל האוויר האוסטרלי הפעיל מטוסי קטלינה במשימות תקיפה ליליות. טייסות מס' 11, 20, 42 ו-43 הניחו מוקשים ימיים מסוף אפריל 1943 עד יולי 1945 בדרום האוקיינוס השקט, עמוק בתוך תחומי השליטה היפנית. הנחת המוקשים הכבידה מאד על התעבורה הימית היפנית, על הכניסה לנמלים ועל התנועה בנתיבי הים, וחייבה את האוניות היפניות להפליג בנתיבים אחרים, שחשפו אותן לפגיעת הצוללות של צי ארצות הברית. המוקשים גרמו לקושי חמור ביציאה מנמלים חשובים, כמו באליקפאפן בבורנאו, שממנו שונעו 80 אחוזים מתצרוכת הנפט של יפן. בסוף 1944 הגיעו הגיחות לשיא, כאשר המטוסים ביצעו גיחות שנמשכו 20 שעות ברציפות, והתבצעו בגובה 60 מטר בלבד, בחשיכה. חלק מהמבצעים כללו הנחת מוקשים בפתחו של מפרץ מנילה, כדי לסייע לנחיתות כוחות בעלות הברית במינדורו. לאחר ההשלטות על הפיליפינים פעלו מטוסים אוסטרליים ממפרץ לייטה כנגד מטרות יפניות בחופי סין. גם מטוסי קטלינה של צי ארצות הברית ושל חיל האוויר המלכותי הבריטי פעלו נגד בסיסים יפניים, ובהם הבסיס הגדול ברבאול. הטייסים הבריטיים אימצו את הסיסמה "הראשונים והרחוקים" (The First and the Furthest). בנוסף למטען הפצצות הרגיל נהגו הטייסים להטיל גם מה שכונה "פצצות הפחדה" ("terror bombs") שכללו גרוטאות מתכת, אבנים וגם בקבוקי בירה שבתוכם להבים של סכיני גילוח, שהשמיעו קולות מעין צריחה נוקבת בעת נפילתם וגרמו לבהלה אצל היפנים.

חיפוש והצלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל זרועות הכוחות המזוינים של ארצות הברית עשו שימוש במטוסי קטלינה למשימות חיפוש והצלה. אחד המקרים שהתפרסמו היה הסיוע שניתן על ידי צוות מטוס קטלינה לניצולי הסיירת הכבדה אינדיאנפוליס, שאונייתם טובעה על ידי צוללת יפנית. הניצולים מהטביעה היו במים שלושה וחצי ימים עד שהתגלו על ידי מטוס לוקהיד ונטורה. צוות המטוס הזעיק את כל הכוחות באיזור, והמטוס הראשון שהגיע היה מטוס קטלינה. צוות המטוס הצניח סירות הצלה ומצופים, ומשאזל ציוד ההצלה נחת במים ואסף ניצולים ככל שניתן. כאשר התמלא המטוס, הועלו ניצולים גם לכנפי המטוס. מטוסי קטלינה המשיכו במשימות חיפוש והצלה עשרות שנים לאחר המלחמה.

שירות אזרחי ושירות לאחר מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קטלינה הופעלו על ידי חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס מאמצע 1943. אחד מקווי התעופה שהופעלו על ידי החברה במטוסי קטלינה הייתה טיסה מפרת' לקולומבו, בסרי לנקה, מרחק של 6,652 ק"מ. בשל מהירות הטיסה האיטית של המטוס (כ-200 קמ"ש) נמשכה הטיסה בין 28 ל-32 שעות, וכונתה "טיסת שתי הזריחות", מכיוון שנוסעים ראו שתי זריחות במהלך הטיסה הרצופה. טיסה זו נחשבת לטיסה הסדירה הארוכה ביותר אי פעם, ומכיוון שהתבצעה במהלך המלחמה נעשתה תמיד בדממת אלחוט, מחשש לתקיפה יפנית. בסך הכל נשאו המטוסים בטיסה כזו מטען במשקל 450 ק"ג, או שלושה נוסעים ודואר צבאי או דיפלומטי במשקל 65 ק"ג.

עם תום מלחמת העולם השנייה הוצאו רוב מטוסי הקטלינה משירות בצי ארה"ב, אם כי הגרסאות האמפיביות נותרו בשירות כמה שנים נוספות. המטוס האחרון הוצא משירות בתחילת 1957. פיקוד האוויר האסטרטגי של חיל האוויר של ארצות הברית הפעיל מטוסי קטלינה במשימות סיור בשנים 1946 - 1947. המטוס נותר בשירות כוחות צבאיים של מדינות אחרות, במספרים משמעותיים, עד סוף שנות ה-60 של המאה ה-20.

חיל האוויר הברזילאי הפעיל מטוסי קטלינה במשימות לוחמה נגד צוללות החל מ1943. המטוסים שימשו גם להטסת דואר. ב1948 הוקמה טייסת תובלה שצוידה במטוסי PBY-5A, כטייסת תובלה אמפיבית. הטייסת נקראה טייסת התובלה הראשונה (ETA-1), והפעילה מטוסי קטלינה ו-C-47 Skytrain עד 1982. יתרונם של מטוסי הקטלינה היה ביכולתם להגיע לאזורים נידחים לאורך נהר האמזונאס, שהגישה אליהם הייתה קשה מאד, ואפשרית רק באמצעות מסוקים. סמלה של הטייסת היה צב מכונף והמוטו "אמנם איטי, אך אני תמיד מגיע". מטוס קטלינה מוצג כיום במוזיאון האוויר והחלל בריו דה ז'ניירו.

ב1951 ביצע מטוס קטלינה אוסטרלי את הטיסה הטרנס-פסיפית הראשונה מאוסטרליה לצ'ילה, מרחק של למעלה מ-11,000 ק"מ. הטיסה כללה נחיתות ביניים רבות באיים לאורך הדרך, כדי לתדלק ולאפשר מנוחה לצוות. שני המטוסים הראשונים של צ'יינה איירליינס, חברת התעופה של טייואן, היו מטוסי קטלינה.

החוקר ז'אק איב קוסטו עשה שימוש במטוסי קטלינה לתמיכה במשלחות החקר התת ימי שערך. בנו השני, פיליפ, נהרג בתאונה במטוס קטלינה בנהר הטאגוס בפורטוגל, ליד ליסבון. טייס המירוצים והפעלולים פאול מאנץ הסב כמה מטוסי קטלינה ליכאטות מעופפות בסוף שנות ה-40 ובתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20. חברת סטוארד דייויס הסבה כמה מטוסים לסטנדרט שהוגדר על ידם "סופר קאט" (Super Cat), על ידי החלפת מנועיהם למנועים חזקים יותר והגדלת הגה הכיוון, כדי להתגבר על הסבסוב שיצרו המנועים החדשים. שיפורים נוספים הותקנו גם בתא הנוסעים.

קפטן רוברטו פאראגואה, טייס בחיל האוויר של צ'ילה, ביצע ב1951 טיסה ראשונה מסוגה מצ'ילה לאי הפסחא, וטיסה דומה לטהיטי. את הטיסות ביצע במטוס קטלינה שזכה לשם "מאנו-טארה", "ציפור בת מזל" ברפה נוי. הטיסה אושרה על ידי נשיא צ'ילה, והטייס היה לגיבור לאומי בצ'ילה וגם בצרפת. ב1957 חזר פאראגואה על טיסתו, אך הפעם ללא אישור, ובשל כך סולק מחיל האוויר הצ'ילאני.

שירות בחיל האוויר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה מטוסי PBY-A5 קטלינה נרכשו בארצות הברית על ידי ישראל כדי לשמש את חיל האוויר הישראלי וחיל הים הישראלי לסיור חופים. המטוסים נכנסו לשירות חיל האוויר הישראלי ב-1953 והופעלו על ידי טייסת 69 ("טייסת הפטישים") עד סגירתה ולאחר מכן הועברו אל טייסת 103 ("טייסת הפילים") עד להוצאתם משרות.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ההערכה נבנו בין יוני 1937 למאי 1945 4,051 מטוסי קטלינה, קאנסו ו-GST מכל הדגמים. המטוסים נבנו עבור חיל הים של ארצות הברית, חילות האוויר של צבא ארצות הברית, משמר החופים של ארצות הברית, חיל האוויר המלכותי הבריטי, חיל האוויר המלכותי הקנדי, חיל האוויר המלכותי האוסטרלי, הצי הסובייטי, מדינות נוספות שהיו חלק מבעלות הברית, וכן עבור משתמשים אזרחיים.

צי ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • XP3Y-1
אב טיפוס, דגם 28, של סירה מעופפת. סמל הצי - XPBY-1. נבנה מטוס אחד. במטוס זה הותקנה מאוחר יותר טבעת בקוטר 15 מטרים, שיצרה שדה מגנטי לסריקה ונטרול של מוקשים מגנטיים.
 • XPBY-1
אבטיפוס שנבנה עבור צי ארצות הברית, עם שני מנועים R-1830-64‏, 900 כוח סוס כל אחד. נבנה מטוס אחד.
 • PBY-1 (דגם 28-1)
סדרת יצור ראשונה, עם שני מנועים R-1830-64‏, 900 כוח סוס כל אחד. נבנו 60 מטוסים.
 • PBY-2 (דגם 28-2)
ביצועים משופרים ושינויים במערכות המטוס. נבנו 50 מטוסים.
 • PBY-3 (דגם 28-3)
שדרוג המנועים לדגם R-1830-66‏, 1,000 כוח סוס כל אחד. נבנו 66 מטוסים.
 • PBY-4 (דגם 28-4)
שדרוג המנועים לדגם R-1830-72‏, 1,050 כוח סוס כל אחד. נבנו 33 מטוסים. אחד המטוסים נבנה כדגם XPBY-4, ומאוחר יותר הפך ל-XPBY-5.
 • PBY-5 (דגם 28-5)
שדרוג המנועים לדגם R-1830-82 או R-1830-92, והוספת מיכלי דלק, בעלי יכולת אטימה עצמית חלקית. נבנו 683 מטוסים. חלק מן המטוסים הועברו לחיל האוויר המלכותי הבריטי, ואחד הועבר למשמר החופים של ארצות הברית. דגם זה נבנה גם בברית המועצות תחת הסמל GST.
 • XPBY-5A
PBY-4 שהוסב לגרסה אמפיבית (בעל יכולת נחיתה על היבשה, בנוסף ליכולת הנחיתה בים). טס לראשונה בנובמבר 1939.
 • PBY-5A (דגם 28-5A)
דגם אמפיבי של ה-PBY-5, בעל שני מנועים מדגם R-1830-92‏, 1,200 כוח סוס כל אחד. קבוצה ראשונה (124 מטוסים) נבנתה עם מקלע 0.3 אינץ אחד' בחרטום. שאר המטוסים (679 מטוסים) נבנו עם שני מקלעים מסוג זה בחרטום. מטוס אחד הועבר למשמר החופים, חלק הועברו לחילות האוויר של צבא ארצות הברית, וחלק לחיל האוויר המלכותי הבריטי, תחת השם קטלינה IIIA.
 • PBY-6A
דגם אמפיבי, בעל שני מנועים מדגם R-1830-92‏, 1,200 כוח סוס כל אחד, עם הגה כיוון והגה גובה. מעל תא הטייס הותקנה אנטנת מכ"ם, ובחרטום הוצבו שני מקלעים 0.5 אינץ'. נבנו 175 מטוסים, 21 מהם הועברו לצי הסובייטי.
 • PBY-6AG
מטוס אחד של משמר החופים של ארצות הברית, שהותאם להובלת מפקדים.
 • PB2B-1
דגם PBY-5 שנבנה על ידי חברת בואינג, שלוחת קנדה, עבור חיל האוויר המלכותי הבריטי וחיל האוויר המלכותי הקנדי. נבנו 240 מטוסים.
 • PB2B-2
דגם שנבנה על ידי חברת בואינג, שלוחת קנדה, עם יחידת הגה כיוון והגה גובה של דגם PBN-1. נבנו 67 מטוסים. רובם סופקו לחיל האוויר המלכותי הבריטי, תחת השם קטלינה VI.
דגם של PBY-5 שנבנה על ידי תעשיית מטוסים ימיים (Naval Aircraft Factory). כלל שינויים רבים, שכללו הארכת החרטום ב-60 ס"מ (2 רגל), שינויים במבנה הגוף והקווים ההידרודינמיים, תכנון מחדש של מצופי קצה הכנפיים ושל משטחי הגה הכיוון והגה הגובה, ומערכות חשמליות משופרות. נבנו 155 מטוסים, שעל פי התכנון היו אמורים להיות מועברים לחיל האוויר המלכותי כקטלינה V, במסגרת תכנית השאל-החכר, אך בסופו של דבר הועברו 138 לחיל הים הסובייטי תחת הסימון KM-1.
 • PBV-1A
דגם PBY-5 שנבנה על ידי חברת ויקרס, שלוחת קנדה. נבנו 380 מטוסים, 150 מהם הועברו לחיל הים המלכותי הקנדי, שם נקראו קאנסו A, והשאר לחילות האוויר של ארצות הברית, בסמל OA-10A.

חילות האוויר של ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • OA-10
הסימול בחילות האוויר של צבאות ארצות הברית לדגם PBY-A. נבנו 105 מטוסים. 8 מטוסים ששרדו סומלו מחדש A-10 ב1948.
 • OA-10A
הסימול שניתן בחילות האוויר של צבא ארצות הברית לדגם PBV-1, שנבנה בחברת ויקרס בקנדה. נבנו 230 מטוסים. המטוסים שנותרו לאחר המלחמה סומלו מחדש A-10A ב1948. שלושה מטוסים שהועברו מהצי ב1949 סומלו A-10As.
 • OA-10B
הסימול שניתן בחילות האוויר של צבא ארצות הברית לדגם PBY-A‏. 75 מטוסים נבנו. ב1948 סומלו מחדש כ-A-10B.

חיל האוויר המלכותי הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קטלינה I‏
מטוסים מדגם PBY- שנרכשו עבור חיל האוויר המלכותי הבריטי. בעלי מנועים מדגם R-1830-S1C3-G, 1,200 כוח סוס כל אחד. חמושים בששה מקלעים 0.303 אינץ': אחד בחרטום, ארבעה בחלונות הבועה בצידי הגוף, ואחד בחלקו האחרוי של הגוף. יוצרו 109 מטוסים.
 • קטלינה IA‏
הופעל על ידי חיל האוויר המלכותי הקנדי תחת השם קאנסו. נבנו 14 מטוסים.
 • קטלינה IB‏
מטוסים מדגם PBY-B שהועברו לחיל האוויר המלכותי הבריטי במסגרת הסכם החכר והשאל. נבנו 225 מטוסים.
 • קטלינה II‏
שיפורים בציוד, נבנו 6 מטוסים.
 • קטלינה IIA‏
דגם קטלינה II שנבנה על ידי חברת ויקרס עבור חיל האוויר המלכותי בהבריטי, נבנו 50 מטוסים.
 • קטלינה IIIA‏
12 מטוסים מדגם PBY-5A, שהיו בשירות צי ארצות הברית והועברו לשירות חיל האוויר המלכותי הבריטי לשימוש בהעברת מטוסים מארצות הברית לבריטניה. אלו היו המטוסים האמפיביים היחידים בשירות חיל האוויר המלכותי הבריטי.
 • קטלינה IVA
מטוסים מדגם PBY-5 שנבנו עבור חיל האוויר המלכותי הבריטי. נבנו 93 מטוסים.
 • קטלינה IVB
מטוסים מדגם PB2B-1 שנבנו עבור חיל האוויר המלכותי הבריטי במסגרת החכר והשאל. חלקם הועברו לחיל האוויר המלכותי האוסטרלי.
 • קטלינה VI
מטוסים מדגם PB2B-2 שנבנו עבור חיל האוויר המלכותי הבריטי במסגרת החכר והשאל. חלקם הועברו לחיל האוויר המלכותי האוסטרלי.

חיל האוויר הקנדי המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קאנסו A
סימול של חיל האוויר המלכותי הקנדי ל-PBV-1A

מפעילים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • GST
גרסה סובייטית של דגם PBY-5
 • סטיוארט דייויס סופר קטלינה ("סופר קאט", Super Cat)
מטוסי קטלינה שבהם הותקנו מנועים מדגם רייט R-2600 ציקלון 14, 1,700 כוח סוס כל אחד, עם הגה כיוון מוגדל ושינויים נוספים
 • אוואלון טורבו קאנסו
דגם מוצע של מטוס קאנסו מוסב למטוס כיבוי אש, עם מנועי טורבו פרופ רולס רויס דארט

מפעילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות, צבאות וגופים שהפעילו מטוסי PBY קטלינה
המפעיל יחידות הערות
Flag of Argentina.svg ארגנטינה הצי הארגנטינאי הופעלו 17 מטוסי קאנסו בשנים 1946 - 1948
Flag of Australia.svg אוסטרליה חיל האוויר המלכותי האוסטרלי טייסות 11, 20, 40, 42, 43
טייסות קישור 6, 8
טייסות חיפוש והצלה 111, 112, 113
טייסות אימונים
הופעלו 168 מטוסים בזמן המלחמה. האחרון הוצא משירות ב1952
Flag of Iceland.svg איסלנד משמר החופים של איסלנד היחידה האווירית של משמר החופים
Flag of Ecuador.svg אקוודור
Flag of Brazil.svg ברזיל חיל האוויר הברזילאי טייסת התובלה הראשונה (ETA-1)
Flag of the United Kingdom.svg בריטניה חיל האוויר המלכותי הבריטי טייסות 119, 190, 191, 202, 20, 209, 210, 212, 240, 259, 262, 265, 270, 357, 628, טייסת אימונים 4, 131, 302
Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות הזרוע האווירית של הצי הסובייטי ברית המועצות גילתה עניין במטוס ובקבלת רישיון לבנייתו. הוזמנו שלושה מטוסים ועמם הגיעו מהנדסים מחברת "קונסולידייטד" שהקימו את התשתית לייצור המטוס. הסימול הסובייטי היה GST, והונע בשני מנועים כוכביים מתוצרת שבסטוב, דגם M-62 או ASh-62IR, בעלי הספק של 900 עד 1,000 כוח סוס. על פי ההערכה שירתו מאות מטוסים בצי הסובייטי, ובנוסף קיבלה בית המועצות 138 מטוסים מדגם PBN-1 נומאד ו-48 מטוסים מדגם PBY-A במסגרת הסכם החכר והשאל
Flag of Denmark.svg דנמרק חיל האוויר המלכותי הדני טייסות 721, 722
Flag of South Africa (1928-1994).svg דרום אפריקה חיל האוויר של דרום אפריקה טייסות 6, 10, 43 המטוסים הופעלו בלוחמה נגד צוללות, תחת פיקוד החופים
Flag of the Netherlands.svg הולנד חיל האוויר המלכותי ההולנדי
שירות האוויר הימי ההולנדי
טייסת 321 (הועברה מחיל האוויר המלכותי הבריטי) הוזמנו 48 מטוסים עבור המושבות ההולנדיות באיי הולנד המזרחיים שלא סופקו עד לנפילתם בידי היפנים
Flag of the Republic of China.svg טאיוואן הופעלו מטוסי PBY-5A למשימות חיפוש והצלה בין 1952 ל1954. לפחות מטוס אחד הועבר ב1959 לחברת צ'יינה איירליינס
Flag of Japan.svg יפן הצי היפני טייסת 91
Flag of Israel.svg ישראל חיל האוויר הישראלי טייסת 69 ("הפטישים")
Flag of Mexico.svg מקסיקו
Flag of Norway.svg נורבגיה חיל האוויר המלכותי הנורבגי טייסות 330, 333 הטייסות היו טייסות של חיל האוויר המלכותי הבריטי שהופעלו על ידי צוות נורבגי
Flag of New Zealand.svg ניו זילנד חיל האוויר המלכותי של ניו זילנד טייסות 5, 6, 490 ניו זילנד רכשה 56 מטוסים החל מ1943. טייסות 5 ו-6 הופעלו במשימות חיפוש והצלה מניו זילנד ואיי פיג'י, וטייסת 490 השתתפה בלוחמה נגד צוללות מבסיסים במערב אפריקה. המטוס האחרון הוצא משירות בסוף 1956.
Flag of the Philippines.svg הפיליפינים
Flag of Paraguay.svg פרגוואי חיל האוויר של פרגוואי ב1955 נרכשו בארה"ב שלושה מטוסים מדגם PBY-A לשימוש חיל האוויר של פרגוואי. אחד נשרף עוד בארה"ב טרם האספקה. שני האחרים הופעלו במשך כשנה, ובאחד מהם נמלט הנשיא חואן פרון לאחר שהודח בהפיכה צבאית ב1955. אחד המטוסים הועבר לחברה אזרחית ב1956.
Flag of Peru.svg פרו
Flag of Chile.svg צ'ילה
Flag of France.svg צרפת בתחילת 1940 הוזמנו 30 מטוסים, אך עד נפילת צרפת באביב 1940 לא סופק אף מטוס
Flag of Cuba.svg קובה חיל הים של קובה הופעלו מטוסי קטלינה בין השנים 1952 - 1961
Flag of Colombia.svg קולומביה חיל האוויר הקולומביאני
אוויאנקה וחברות תעופה קולומביאניות נוספות
Flag of Canada.svg קנדה חיל האוויר המלכותי הקנדי טייסות בפיקוד בריטי: 413, 422
פיקוד האוויר המזרחי: טייסות 5, 116, 117, 160, 161, 162
פיקוד האוויר המערבי: טייסות 4, 6, 7, 9, 120
ראו לעיל רשימת הדגמים בייצור בקנדה ובמיוחד עבור חיל האוויר המלכותי הקנדי
Flag of the Dominican Republic.svg הרפובליקה הדומיניקנית
Flag of Sweden.svg שבדיה חיל האוויר השבדי כנף F2 ב1947 נרכשו שלושה מטוסי קאנסו. לאחר התאמות קיבלו את הסימול Tp 47. הופעלו בעיקר במשימות חיפוש והצלה, אך גם במשימות סיור.

נתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיינים כלליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • צוות: 9
 • אורך: 63.81 רגל (19.44 מטר)
 • גובה: 20.18 רגל (6.15 מטר)
 • שטח כנף: 104 רגל (31.7 מטר)
 • משקל ריק: 20,911 ליברות (9,488 ק"ג)
 • משקל המראה מרבי: 35,422 ליברות (16,067 ק"ג)
 • מנוע: זוג "פראט אנד ויטני" R-1830-92 בעלי הספק של 1,200 כ"ס כל-אחד

ביצועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מהירות מרבית: 179 מייל בשעה (288 קמ"ש)
 • מהירות שיוט: 125 מייל בשעה (201 קמ"ש)
 • קצב טיפוס: 526 רגל/דקה (160 מטר/דקה)
 • סייג רום מבצעי: 14,698 רגל (4,480 מטר)
 • טווח: 2,545 מייל (4,095 ק"מ)

חימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארבעה מקלעי 12.7 מ"מ
 • מקלע 7.62 מ"מ
 • 4000 ליברות של פצצות, מטעני עומק ומוקשים ימיים כולל 2 טורפדו

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Airplane silhouette.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מטוסים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.