לדלג לתוכן

QNX

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
QNX
מפתח QNX Software, שנרכשה על ידי BlackBerry Limited
משפחה מערכות הפעלה דמוית יוניקס
מודל קוד קוד מקור סגור
מחזור חיים 1982–הווה (כ־42 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 7.1
סוג ליבה Microkernel, Real Time Operating System
פלטפורמות x86 MIPS, PowerPC, SH-4, ARM, StrongARM, XScale
אתר אינטרנט http://www.qnx.com/ עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

QNX היא מערכת הפעלה מסחרית דמוית יוניקס למערכות זמן אמת משובצות מחשב, שפותחה בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20 על ידי תאגיד התוכנה הקנדי Quantom Software Systems, ששמו שונה לאחר מכן ל-QNX Software Systems. היא הייתה אחת ממערכות ההפעלה המסחריות בעלות מיקרו-ליבה (Microkernel, µK) הראשונות שהפכו למוצלחות. נכון לשנת 2020, היא משמשת למגוון של מכשירים כגון מכוניות וטלפונים ניידים. חברת QNX Software נרכשה על ידי תאגיד התוכנה הקנדי BlackBerry Limited בשנת 2010.

מאפייני המערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתור מערכת הפעלה בעלת מיקרו-ליבה (Microkernel, µK), הרצת רוב הליבה נעשית באמצעות חלוקה למספר של מטלות קטנות, שנקראות Resource Managers. הדבר שונה ממערכת הפעלה בעלת ליבה מונוליתית - שבה הליבה מורכבת מתוכנה אחת ופועלת על אותו מרחב כתובות בזיכרון המחשב כמו התהליכים הראשיים של מערכת ההפעלה. במקרה הפרטי של QNX, השימוש במיקרו-ליבה מאפשר לכבות תהליכים מיותרים, מבלי לשנות את מערכת ההפעלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גורדון בל ודן דודג', סטודנטים באוניברסיטת ווטרלו בשנת 1980 השתתפו בקורס על מערכות הפעלה זמן אמת, שבו התלמידים בנו בין היתר מיקרו-ליבה בסיסית. שניהם היו משוכנעים בצורך לתוכנה מסחרית לשם כך ועברו לקנטה, אונטריו שבקנדה על מנת להקים את החברה "Quantom Software Systems". ב-1982, הגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה QUNIX שוחחרה עבור המעבד 8088 של אינטל, ובשנת 1984 שמה שונה ל QNX על מנת להימנע מבעיות של הפרת סימן מסחרי. בשנות ה-80 המאוחרות, זיהתה חברת Quantom את המעבר המהיר של השוק לכיוון מערכות הפעלה אשר עונות על POSIX : אוסף סטנדרטים שפיתח מכון IEEE לשמירת התאמה בין מערכות הפעלה, כך שיהיה יותר קל להסב תוכנה אחת למספר מערכות הפעלה, ולכן כתבה מחדש את המערכת והוציאה גרסה חדשה של מערכת ההפעלה. גרסה מותאמת זו נקראת QNX 4. בשנות ה-90 המאוחרות, החברה (ששמה שונה ל-QNX Software Systems) החלה לפתח גרסה חדשה של QNX, שתוכננה על מנת לתמוך בשימוש סימטרי בזיכרון על ידי כמה מעבדים או ליבות במקביל (Symmetric Multiproccesing).

פורומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

OpenQNX היא קהילה אשר עוסקת ב- QNX. ניתן לגשת לצ׳אטים הציבוריים ולחדשות הקבוצה באתר האינטרנט שלהם.

Foundry27 היא קהילה אשר עוסקת ב- QNX אשר נוסדה על ידי החברה (QNX Software Systems) ומשמשת מתכנתים ב-QNX Neutrino (גרסה של מערכת ההפעלה). באמצעות Foundry27 ניתן להירשם לאתר, לבחור את סוג הרישיון ולקבל את קוד המקור ואת ערכות הכלים הנדרשות של QNX Neutrino.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא QNX בוויקישיתוף