SpaceIL

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Space IL)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
SpaceIL
Yariv-president.jpg
מימין לשמאל: ינקי מרגלית, שמעון פרס ויריב בש, דצמבר 2011
מדינה ישראלישראל  ישראל
פעילות א. הנחתת החללית הישראלית הראשונה על הירח
ב. קידום תחום המדע והחינוך המדעי־טכנולוגי בישראל
התאגדות עמותה ללא כוונת רווח
מנכ"ל ערן פריבמן
יו"ר מוריס קאהן
שנת ההקמה 2011
מייסדים יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב
מיקום המטה חיים לבנון 30, בית הספר להנדסאים, אוניברסיטת תל אביב
http://www.spaceil.com
מודל הגשושית כפי שהוצב בכנס החלל בירושלים באוקטובר 2015

SpaceIL היא קבוצה ישראלית שהוקמה על מנת להתחרות בתחרות "Google Lunar X PRIZE" - תחרות שמטרתה היא להנחית בבטחה רובוט על פני הירח, אשר ינוע למרחק 500 מטר ממקום נחיתתו וישדר תמונות ונתונים חזרה לכדור הארץ. שאיפתה של הקבוצה היא להפוך את ישראל למדינה הרביעית שדגלה יונף על הירח.

קבוצת SpaceIL התארגנה כעמותה, ללא כוונות רווח, שמטרתה המוצהרת היא קידום מדע וחינוך נוער מדעי טכנולוגי. את רווחי הפרס (20 מיליון דולר), מתכוונת העמותה לתרום למטרות אלו. רצון העמותה הוא להמשיך ולבסס את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת היי־טק וסטארט־אפ וכמובילה טכנולוגית. הקבוצה מונה מעל 200 חברים המשמשים בתפקידים שונים, כאשר מעל ל־95 אחוזים מהם מתנדבים. מנכ"ל הקבוצה הוא ד"ר ערן פריבמן, שעבד בעבר בחברת אמדוקס ויו"ר העמותה הוא מוריס קאהן, איש עסקים ישראלי ופילנתרופ, ממייסדי דפי זהב ואמדוקס.

הגשושית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכנון הראשוני כלל גשושית לירח בגודל של 72 × 72 × 96 סנטימטר ובמשקל של כ־140 קילוגרם בהמראה וכ־40 קילוגרם בנחיתה (הנחיתה עצמה אמורה לצרוך כמחצית מכמות הדלק).[1]

הגשושית תשוגר ביחד עם לווין למסלול גאוסטציונרי. שם, היא תיפרד ממנו ותנוע לירח באופן עצמאי, בעזרת מנוע רקטי. הגשושית תקיף את הירח פעם אחת ותנחת על פניו. כדי להימנע מהוספת רכב נוסף לגשושית שיגרום להגדלת מסת הגשושית ולצריכת דלק גדולה יותר, התנועה למרחק 500 מטר תעשה בעזרת המראות ונחיתות נוספות.

בספטמבר 2015 הוצג מודל חדש ללווין, משקלו 500 קילוגרם בהמראה, גובה הגשושית מטר וחצי ורוחבה שני מטר כשהרגליים פרושות.[2]

כדי לכוון את עצמה לירח, על הגשושית תהיה מורכבת מצלמה שתחפש את הירח. אם יגלו שיש סטייה, יעשו תיקונים ע"פ הצורך. הגשושית תתהפך לקראת הנחיתה על מנת שדחף המנוע שלה יהיה בכיוון מנוגד לכיוון הטיסה ויאט אותה. במהלך הנחיתה, חיישנים יאתרו נקודות על הירח ובכך יכוונו את הגשושית למיקום הנחיתה.

באוקטובר 2015 חתמה SpaceIL על הסכם עם חברת ספייס איקס לפיו הגשושית תשוגר בסוף 2017 על גבי טיל פאלקון 9 של החברה.[3] בפועל, בשנת 2017 נמצא המיזם בשלבי בדיקות אחרונים והגשושית צפויה להיות משוגרת במהלך שנת 2018.[4]

נכון ל־2017, החללית נמצאת בתהליכי אינטגרציה ובדיקות, וכל הרכיבים כבר נרכשו או בדרך.[5]

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה שמה לעצמה מטרה לקדם חינוך נוער מדעי טכנולוגי בישראל. נציגיה באים לבתי ספר להרצות לתלמידים, לספר להם על הפרויקט ולגרום להם להתלהב מטכנולוגיה וחלל. מנהלי העמותה הצהירו שאם הם יזכו בפרס הם יתרמו אותו למען החינוך והמדע בישראל. את מיפוי הירח עושים חבריה הצעירים של העמותה, תלמידי נוער שוחר מדע של אוניברסיטת תל אביב.

מייסדי הארגון ותומכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייסדי הקבוצה הם יריב בש, סטודנט במסלול יזמות במרכז הבינתחומי בהרצליה ובוגר הפקולטה להנדסה של אוניברסיטת תל אביב; כפיר דמרי, מרצה לתקשורת מחשבים במכללה למנהל; ויהונתן ויינטראוב, מהנדס מערכות לוויינים בתעשייה האווירית ובוגר בהצטיינות של הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב. יושב ראש הארגון היה היזם ינקי מרגלית. הקבוצה מקבלת מימון ותמיכה מתעשיית החלל הישראלית ומגורמים רבים נוספים, בהם גופי מדע וחברות הייטק: סוכנות החלל הישראלית, התעשייה האווירית, רפא"ל, אלביט מערכות, קרן רמון, האגודה לננו־לוויינות בישראל, המרכז הבינתחומי בהרצליה, הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, מכון ויצמן ואוניברסיטת בן־גוריון בנגב.

כמו כן, מקבלת העמותה עזרה מגופים פרטיים בישראל - חברת בזק, משרדי עריכת דין, פרסום, שיווק וכדומה.[6] נכון לינואר 2013 אספה הקבוצה כ־23 מיליון דולר מתרומות.[דרוש מקור]

באפריל 2014 תרם שלדון אדלסון 16 מיליון דולר למיזם.[7]

ביוני 2017 סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע הכריזו על תמיכה נוספת של 7.5 מיליון שקל בפרויקט, בנוסף ל־2 מיליון ש"ח שכבר הושקעו עד כה.[5]

ניסויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיגור ניסיון בוצע בבקעת בית שאן, מטרת השיגור הייתה לדמות את שלב הנחיתה על הירח ולבדוק האם החיישנים מצליחים לנתח את המידע בזמן אמת. במהלך הניסוי שוגרה רקטה ועליה מטע"ד לגובה של כ־300 מטרים והצניחה מצלמה ומשדר, הניסוי הוכתר בהצלחה. חיישן הנחיתה הוא חיישן נחיתה אופטי טהור המסוגל להחליף את פעולת ה־GPS.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]